Menu
10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر

۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری برتر در ۶ ماه اول ۹۸

۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری برتر در ۶ ماه اول ۹۸ کدام صندوق‌ها بودند؟ در این نوشته قصد داریم عملکرد 10 صندوق‌ سرمایه‌گذاری برتر در نیمه اول سال 98 را بررسی کنیم .بررسی عملکرد گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحلیل خوبی نسبت به عملکرد تیم مدیریت صندوق و عملکرد صندوق نسبت به سایر صندوق‌های مشابه در اختیار ما قرار می‌دهد. ولی به هیچ وجه نمی‌توان با بررسی سود چند ماه گذشته صندوق‌ها، سود آینده آن‌ها را پیش‌بینی کرد.

لزوما قرار نیست صندوقی که یک دوره بسیار خوب عمل کرده باشد دوره بعد نیز در صدر قرار بگیرد. در پیش‌بینی آینده همه چیز احتمالاتی هست. یک تحلیلگر قوی و با سواد هم همیشه از کلمات احتمال زیاد و احتمال کم صحبت می‌کند. و اگر کسی با اطمینان، آینده به ویژه بازار مالی و عملکرد بورس و صندوق را پیش‌بینی کرد قطعا باید به دانش او شک کرد. پس اولین گام برای بررسی حال حاضر و گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای پیش‌بینی عملکرد آن‌ها مجهز شدن به نگاه احتمالاتی هست.

با در نظر گرفتن این نکته، صندوقی که در 6 ماه گذشته بهتر از بقیه عملکرد کرده است با ریشه‌یابی علت این سود خوب،  می‌توان در مورد احتمال سودآوری آن در 6 ماه آینده نیز با اظمینان بیشتری نظر داد. برای بهبود تحلیل باید ابتدا به ریشه عملکرد خوب این صندوق‌ها در 6 ماه نخست پی ببریم.

عملکرد بسیار خوب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نیمه نخست سال

6 ماهه اول سال 98 اتفاقات جالبی در بازار ارز و سکه و مسکن افتاد. قیمت ارز پس از دو سال نوسان شدید در کانال 11 هزار تومان تثبیت شد. قیمت‌ها نیز در مسکن تهران نیز از نقطه اوج خود تا 25 درصد افت کردند. تنها بازاری که از نرخ تورم و نرخ ارز جدید هنوز فاصله قابل توجهی داشت، بازار سرمایه بود که سال 98 به قدرت شروع به رشد کرد به طوری که در آخر شهریور شاخص کل با رشد بیش از 65 درصدی نسبت به ابتدا سال، نیمه اول سال را به پایان رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری همگی بخشی از سبد خود را در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. طبق قانون سازمان بورس، صندوق‌های درآمد ثابت حداکثر تا 25 درصد سبد صندوق را می‌توانند به سهام اختصاص بدهند و صندوق‌های مختلط و صندوق سهامی نیز بالای 50 تا 75 درصد سبدشان به سهام اختصاص دارد .

در نتیجه در نیمه اول سال 98 صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه ، عملکردی درخشان داشتند به‌طوری‌که نزدیک 32 صندوق صندوق‌ فعال در بازار توانستند بازدهی به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل بورس کسب کنند.(اقتصادنیوز)

در این میان صندوق‌های سهامی که معیار دقیق‌تری از عملکرد شاخص اصلی بازار سهام را نشان می‌دهند، شرایط مطلوب‌تری را سپری کردند. بر این اساس ۳۵ صندوق از مجموع ۵۸صندوق سرمایه‌گذاری سهامی (یعنی حدود ۶۰درصد)، سودی بیشتر از شاخص کل بورس نصیب سرمایه‌گذاران کردند.

در حال‌حاضر تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشور 152 است (به غیر صندوق‌های نیکوکاری) . در این آمار، تعداد 54 صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت، تعداد 57 صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام، 18 صندوق سرمایه‌گذاری مختلط، 23 صندوق قابل‌معامله وجود دارند.

10 صندوق برتر درآمد ثابت در 6 ماه نخست سال

با بررسی سود 6 ماهه صندوق‌های درآمد ثابت می‌بینیم که صندوق صبای هدف در دوره 6 ماهه نخست سال‌جاری سودی بیش از 34 درصد سود برای سرمایه‌گذاران ساخته است. ( یعنی سود معادل سالانه بیش از 68 درصد!)

در نوشته انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری اشاره کردیم که کوچک بودن سایز صندوق یکی از دلایل سودآوری خوب صندوق می‌تواند باشد. همانطور که در لیست زیر می‌بینید. از پنج صندوق برتر لیست زیر صبای هدف بزرگ‌ترین است که تنها 100 میلیارد منابع دارد. در حالی که صندوق‌های بزرگ بازار مانند امین آشنا و گنجینه بالای 5 هزار میلیارد منابع تحت مدیریت دارد.

در نوشته انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری صحبت کردیم که هر چقدر سایز یک صندوق بزرگ‌تر باشد، با احتمال کمتری می‌تواند سود بالاتر از بازار بسازد و نوسان سود کمتری هم دارد. در حالی که هرچقدر صندوق کوچک‌تر باشد نوسان سود بالاتری هم خواهد داشت .

به زبان ساده‌تر اگر بخواهیم توضیح بدهیم: بین دو صندوق هزار میلیاردی و صندوق صد میلیاردی، ساختن سود بالا برای صندوق بزرگ سخت‌تر از صندوق کوچک هست. چون مدیریت منابع بزرگ‌تر در عین اینکه مزایای مقیاس را دارد سخت‌تر هست.

در مهر ماه که بازار بورس در حال اصلاح هست، احتمالا سود صندوق‌های کوچک این لیست نوسان زیادی داشته باشند.دقت کنید که سودهای محاسبه شده در جدول سود نیمسال هستند و برای محاسبه سود معادل سالانه ساده کافی هست سود هر صندوق را ضرب در عدد 2 بکنید.

صندوق‌های درآمد ثابت برتر نیشمه اول سال 98

 

صندوق‌های مختلط برتر در نیمسال اول سال 98

صندوق‌های مختلط نیز در نیمسال اول عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند.( به دلیل اینکه درصد بالاتری از سبد این صندوق‌ها در بازار سهام سرمایه‌گذاری شده بود) صندوق مختلط سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا که کمترین سود را در بین صندوق‌های مختلط ساخته است، با 24 درصد عملکرد بهتری از بسیاری از صندوق‌های درآمد ثابت دارد .

در این میان صندوق مشترک کوثر با سود بالای 87 درصد و صندوق مشترک امین آوید با سود بالاتر از 74 درصد، بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های مختلط داشته‌اند. (سود معادل سالانه این دو صندوق دو برابر این عدد است)

البته باز هم در نظر داشته باشید که سایز هر دو این صندوق‌ها کوچکتر از 30 میلیارد تومان است. در کل سایز صندوق‌های مختلط و سهامی هنوز نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بزرگ بسیار کوچک‌اند و جای رشد زیادی دارند.

به دلیل اینکه کلا 15 صندوق مختلط داریم، فقط سود 5 صندوق برتر را محاسبه کردیم.

صندوق‌های مختلط برتر نیم سال اول 98

10 صندوق‌ سهامی برتر نیم سال اول 98

صندوق‌های سهامی به واسطه اینکه حداقل 70 درصد سبد خود را باید در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، طبیعتا عملکرد بهتری نسبت به سایر صندوق‌ها از خود نشان دادند. همانطور که در جدول صندوق‌های سهامی برتر در زیر می‌بینید، 7 صندوق سهامی توانستند در نیم سال اول بالای 100 درصد سود برای سرمایه‌گذاران کسب کنند!

بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های سهامی، صندوق بورسیران و دماسنج داشتند که البته مدیریت یکسانی دارند.

صندوق‌های سهامی برتر نیم سال اول 98

 

برای مشاهده لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بررسی عملکرد دوره‌های مختلف این صندوق‌ها و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت کاپا مراجعه کنید.

One Reply to “۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری برتر در ۶ ماه اول ۹۸”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.