Menu

اوراق گواهی سپرده سکه چیست؟ و چه تفاوتی با سکه فیزیکی دارد؟

در این نوشته اوراق سکه را به عنوان یکی از ابزارهای مالی کاربردی معرفی می‌کنیم. در انتهای این نوشته مطمئن باشید از نگه‌داری سکه فیزیکی پشیمان خواهید شد!

اول باید گواهی سپرده را تعریف کنیم. گواهی سپرده یک نوع ابزار مالی است که دارنده این گواهی بر روی دارایی سپرده‌گذاری شده مالکیت دارد. گواهی سپرده انوع مختلفی دارد. برای مثال گواهی سپرده طلا، حکم مالکیت سکه فیزیکی طلا برای صاحب اوراق را دارد.

برخی اوراق گواهی سپرده قابلیت انتقال به غیر دارند یعنی در صورت تمایل صاحب این اوراق می‌تواند به قمیت توافقی به طرف دیگری بفروشد. اوراق گواهی سکه قابلیت انتقال به غیر را ندارند و در صورت گم شدن یا سرقت این اوراق، مشکلی پیش نمی‌آید چون سکه تنها به صاحب مشخصات اوراق تحویل داده می‌شود. بنابراین هیچ دغدغه و نگرانی برای نگه‌داری این اوراق در منزل وجود ندارد.

از اسفند سال 94 ابزاری با نام گواهی سکه در بازار مالی ایران راه‌اندازی شد. صاحبان سکه طلا می‌توانستند با تحویل سکه‌های خود به بانک‌ها، گواهی سپرده دریافت کنند و با باز کردن حساب بورسی این اوراق را در بازار به جای سکه فیزیکی معامله کنند.

فرض کنید به جای تحمل ریسک نگه‌داری سکه در منزل و ریسک تقلبی سکه فیزیکی، به راحتی در خانه بشینید و روزی چندین بار به هر تعداد که خواستید به صورت آنلاین اوراق سکه را معامله کنید. اوراق سکه منتشر شده در بورس قابلیت تحویل یک روزه را دارند و در صورت تمایل می‌توانید با مراجعه به انبار بانک‌ها سکه فیزیکی معادل را تحویل بگیرید.

سکه قابل قبول سکه تمام بهار آزادی سال 86 با عیار 900 و وزدن 8.133 هست. در واقع به جای معامله فیزیکی سکه می‌توانید برای تحویل سکه به انبار یا دریافت سکه از انبار، حضور شخص خریدار یا نماینده قانونی وی (با مدارک شناسایی و وکالت‌نامه) الزامی است.

مزیت خرید و فروش اوراق گواهی سکه نسبت یه سکه فیزیکی:

خوب خرید اوراق سکه چه مزیتی نسبت به خرید سکه فیزیکی دارد؟ در خرید اوراق گواهی ریسک‌های ناشی از تقلبی بودن سکه و یا ریسک‌های مرتبط با نگه‌داری سکه فیزیکی در منازل عملا صفر می‌شود. و اینکه هر زمانی قصد خرید یا فروش سکه را داشتید نیاز به مراجعه حضوری به بازار ندارید و به صورت انلاین می‌توانید این اوراق را خرید و فروش کنید.

مزیت سوم، کامزد کمتر معامله این اوراق در بازار بورس هست. معامله سکه فیزیکی در بازار بین یک تا دو درصد کارمزد دارد در حالی که کارمزد خرید یا فروش اوراق سکه 0.00125 (0.125 درصد) و کامزد خرید و فروش با هم 0.25 درصد هست که بسیار کمتر از کارمزد بازار فیزیکی سکه هست.

زمان معاملات اوراق گواهی سپرده:

معامله‌گران می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه (روزهای کاری بورس) از ساعت 13:00 ظهر تا 15:30 ظهر خرید و فروش را در کد معاملات بورسی خود انجام دهند ساعت 12:30 تا 13:00 زمان پیش‌گشایش بازار هست .دامنه نوسان اوراق سکه ۱۰±% است.

نحوه معامله اوراق سکه در بازار بورس:

در سامانه معاملات آنلاین بورس، هر سکه معادل 10 واحد معاملاتی هست. ینی اگر قیمت سکه در بازار فیزیکی 4.5 میلیون تومان باشد، قیمت هر واحد در بازار آنلاین 450 هزار تومان خواهد بود . در این صورت برای خرید یک سکه باید سفارش خرید برای 10 واحد را ثبت کنید. قیمت اوراق گواهی سپرده از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا خریداران و فروشندگان تعیین می‌شود.

همانطور که می‌بینید، برخلاف بازار فیزیکی طلا که خرید و فروش تنها بین دو نفر صورت می‌گیرد، در بازار بورس تعداد بازیگران بسیار بیشتر هست. گویی که تعداد زیادی در یک میدان جمع شده‌اند و هرکسی قیمت خرید و فروش خود را با صدای بلند اعلام می‌کند.

قوانین بازی متفاوت در بورس

طبیعتا قوانین بازی و معامله در این بازار کمی متفاوت هست و رفتارهای خاصی دارد برای مثال قیمت طلا در این بازار بر اساس جمع انتظار همه معامله‌گران حاضر کشف می‌شود . اگر اکثر معامله‌گران بازار امروز فکر می‌کنند که قیمت سکه در ماه‌های آینده به دلایلی افزایش خواهد یافت؛ همین تفکر معامله‌گران در قیمت امروز بازتاب خواهد شد و به قمیت بالاتر معامله صورت خواهد گرفت.

قوانین معامله در بازار بورس در طی زمان و بر اساس تجربه به دست می‌آید و باید این نکته را نظر گرفت که بسیاری از بازیگران این بازار افراد حرفه‌ای و صندوق‌های بزرگ (+معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری) هستند و اینکه معامله این اوراق توجه و تمرکز تمام وقت معامله‌گر را در طول بازار می‌طلبد.

بنابراین توصیه ما این هست که اگر آشنایی کافی با مکانیزم بازار بورس و نکات ریز معامله در این بازار را ندارید؛ یا مشغله دیگری دارید که وقت و حوصله این کار را ندارید، بهترین گزینه صندوق‌های طلا هستند (+معرفی صندوق‌های طلا و مزایای آن). صندوق‌های طلا مزیت‌های دیگری نسبت به معامله اوراق گواهی سکه دارند که توصیه ما به افراد غیرآشنا با اصول بازار مالی سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به جای گواهی سکه هست. در نوشته بعدی صندوق‌های طلا را کامل تشریح خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.