کجا سرمایه‌گذرای کنیم؟بخش اول

این سوالی است که هر فردی که کمی پول اضافه بر مخارج خود در دست داشته باشد، به آن فکر می‌کند. مطمئنا مطلوب هر کسی این است که بدون تحمل ریسک سود زیاد بکند و ثروت خود را افزایش دهد. ولی قوانین بازار اینگونه کار نمی‌کند. همانطور که در بخش ریسک-بازده توضیح دادیم، دارایی‌های سرمایه‌گذاری بدون ریسک مانند اوراق بدهی دولتی سود کمتری نسبت به دارایی ریسکی‌تر مانند سهام یا دلار و… دارد و خلاصه سود بالای مجانی جایی وجود ندارد و باید برای کسب سود بیشتر ریسک تحمل کرد.

در بخش بهترین گزینه سرمایه‌گذاری،گفتیم که برای جواب به سوال کجا سرمایه‌گذاری کنیم اول نیاز داریم که به سه سوال پایه‌ای جواب بدهیم و سپس به مرحله تصمیم‌گیری برویم. اولین سوال این بود که بازه‌ی سرمایه‌گذاری مدنظر ما چقدر است؟ آیا به پول اضافه خود ده ماه بعد نیاز داریم یا با اطمینان می‌توانیم بگوییم که 5 سال دیگر نیز به این پول نیاز حیاتی نخواهم داشت. دومین سوال تعیین هدف از سرمایه‌گذاری بود، آیا هدف ما از سرمایه‌گذاری حفظ ارزش پول خود در برابر تورم است یا نرخ بهره بانکی برای ما جذابیتی ندارد و هدف ما سودهای بالاتر و افزایش قابل توجه ثروت است؟ سوال سوم نیز این بود که به چه میزان تحمل ریسک داریم؟ این سوال را هر شخض با شناخت از روحیه و شخصیت خود می‌تواند جواب بدهد.

سپس مفهوم سبد سرمایه‌گذاری را تشریح کردیم. نتیجه مفهوم سبد سرمایه‌گذاری این است که یک فرد هرچقدر هم ریسک‌پذیر باشد یا یک فرد هر چقدر هم ریسک گریز باشد صرفا نباید کل سرمایه خود را در یک دارایی سرمایه‌گذاری کند و از لحاظ محاسباتی نیز اثبات شده است که تشکیل سبد موجب کاهش ریسک کل سبد و در عین حال تامین سود مورد انتظار سرمایه‌گذار باشد.

در ادامه انواع اهداف سرمایه‌گذاری و سبدهای سرمایه‌گذاری متناسب با این اهداف را تشریح خواهیم کرد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *