چگونه پول خود را برای اهداف بلند-مدت و کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کنیم؟

کجا سرمایه‌گذرای کنیم- بخش دوم

توصیه‌های فراوان دوست و آشنا در مورد سرمایه‌گذاری در مسکن و طلا و سهم خاص معمولا یک فاکتور اساسی را نادیده می‌گیرند: برای جه هدفی سرمایه‌گذاری می‌کنید؟! افق سرمایه‌گذاری یکی از اولین سوالاتی است که مشاوران سرمایه‌گذاری برای پیشنهاد سبد سرمایه‌گذاری به افراد می‌پرسند. افق سرمایه‌گذاری به این معناست که چه زمانی فرد سرمایه‌گذار انتظار دارد که به پول خود نیاز داشته باشد و سرمایه خود را نقد کند. سرمایه‌گذاری برای سفر سال آینده به کلی با سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی یا هدف 20 سال دیگر متفاوت باید باشد. یکی از رایج‌ترین اشتباهات سرمایه‌گذاران این است که تمام پول خود را در یک دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای سرمایه‌گذارای اصولی‌تر باید برای اهداف مختلف خود حساب سرمایه‌گذاری جداگانه داشته باشید زمانی که هدف سرمایه‌گذاری مشخص شد، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متناسب با این اهداف با در نظر گرفتن کوتاه مدت بودن یا بلند مدت بودن هدف سرمایه‌گذاری تغییر می‌کند. برای مثال نمونه اهداف رایج سرمایه‌گذاری برای افراد را در زیر می‌بینیم: 1-سرمایه گذاری برای یک خرید خاص مثل خانه یا ماشین و یا یک هزینه خاص آینده مانند آموزش فرزندان یا سفر 2- سرمایه گذاری برای زمان بازنشستگی 3-  سرمایه‌گذاری برای داشتن درآمد دوره‌ای (ماهانه، سه‌ماهه..) 4- سرمایه گذاری برای حفاظت دارایی فعلی در مقابل تورم 5- افزایش ثروت در بلندمدت

سرمایه‌گذاری برای اهداف کوتاه‌مدت:

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به این معنی است که در بازه کمتر از یکسال به سرمایه خود نیاز داشته باشد. در این حالت اصولی این است که در دارایی‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و با نقدشوندگی بالا سرمایه‌گذاری شود. برای برای اهداف کوتاه‌مدت، پیشنهاد متخصصان این است که عمده سبد سرمایه‌گذرای را دارایی‌های با نقدشوندگی بالا مانند اوراق بدهی به ویژه اسناد خزانه اسلامی و سپرده بانکی تشکیل دهد. برای مثال نمونه سبد سرمایه‌گذاری برای اهداف کوتاه‌مدت را در زیر می‌بینیم( لازم است تاکید کنیم هدف از این مثال توجه به نسبت دارایی‌ها در سبد است . مثلا برای هدف کوتاه-مدت نسبت دارایی‌های با نقد شوندگی بالا مانند اسناد خزانه اسلانی و سپرده بانکی نسبت به بقیه بیشتر است )

سرمایه‌گذاری برای اهداف بلند‌مدت

در مقابل برای اهداف بلندمدت پیشنهاد متخصصان سرمایه‌گذاری این است که بخش قابل توجهی از سبد سرمایه‌گذرای فرد را دارایی‌های ریسکی مانند سهام و صندوق سرمایه‌گذرای تشکیل بدهد زیرا همانطور که در بخش بهترین گزینه سرمایه‌گذاری توضیح دادیم، دارایی‌های ریسک دار در بلندمدت ( در صورت مثبت بودن رشد اقتصادی یک کشور)، روند صعودی دارند و بازده بالاتری نسبت به بازار پول مانند سپرده بانکی دارند. در کشور ما شناخته‌شده‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری بلندمدت، ملک و مسکن است و تا چند سال قبل به دلیل بالا بودن نرخ تورم خرید مسکن گزینه خوبی برای سرمایه‌گذرای بلندمدت به نظر می‌رسید و سودهای خوبی نصیب سرمایه‌گذاران این بخش کرد. ولی طبق اصول سرمایه‌گذاری که تا به الان در بخش‌های مختلف توضیح داده‌ایم، می‌دانیم که قرار دادن کل سرمایه در یک دارایی خاص ریسک بسیار بزرگی است البته به دلیل اینکه روند قیمت مسکن سال‌های سال بود در ایران روند صعودی داشت، کسی دیگر به ریسکی بودن خرید مسکن فکر نمی‌کرد. ولی چند سال است که مسکن دچار رکود شدید شده است و نه تنها این که سودی برای سرمایه‌گذاران حاصل نکرده است، مسکن یک سرمایه‌گذاری کاملا غیرنقد هست که این غیرنقد بودن در دوران رکود شدت می‌یابد. بنابراین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت لازم است که حتما دارایی‌های ریسکی با نقدشوندگی بالا در سبد سرمایه‌گذاری خود قرار دهید. برای مثال ترکیب سبد سرمایه‌گذاری یک فرد فرضی با ریسک‌پذیری متوسط و هدف سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی را در زیر می‌بینیم:  

4 سه دیدگاه برای “چگونه پول خود را برای اهداف بلند-مدت و کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کنیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *