Menu

چگونه با پول کم سرمایه‌گذاری را شروع کنیم؟

تصور رایج در بین مردم این است که برای سرمایه‌گذاری بایستی سرمایه زیاد داشت و با یکی دو میلیون تومان سرمایه‌گذاری معنی ندارد و سرمایه‌گذاری به درد بازاری می‌خورد نه کسی که هر ماه حقوق می‌گیرد.

واقعیت این است که این تصور کاملا اشتباه است. اگر سرمایه‌گذاری را به معنای عام‌تر تعریف کنیم، سرمایه‌گذرای یعنی اینکه امروز شما وقت و انرژی و پول خود را صرف چیزی می‌کنید که انتظار آورده بیشتری از آن را در آینده دارید. بنابراین در اولویت اول، سرمایه‌گذاری روی آموختن مهارت جدید و افزایش سطح حقوق در آینده بهترین گزینه برای افرادی است که حقوق ماهیانه کمی دریافت می‌کنند. در اولویت بعد این افراد باید بخشی از درآمد ماهیانه خود را نیز سرمایه‌گذاری کنند.

توصیه رایج برای افرادی که تازه شروع به کار و دریافت حقوق کرده‌اند این است که در اوایل شروع به کار بخش اصلی درآمد خود را در دارایی‌های نقدشونده مانند اوراق بدهی دولتی و واحد صندوق‌های درآمد ثابت و حساب بانکی سرمایه‌گذاری کنند. به تدریج که با گذر زمان میزان سرمایه انباشه افزایش می‌یابد، توصیه متخصصان داشتن دید بلندمدت و سرمایه‌گذاری بخشی از سرمایه در دارایی‌های سرمایه‌گذاری ریسکی است که بهترین گزینه آن برای افراد غیرآشنا با اصول سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سهامی است که هم به دلیل تنوع بالای سبد دارایی صندوق‌ها، ریسک سرمایه‌گذاری درآن‌ها به نسبت کمتر است و هم اینکه این صندوق‌ها تحت مدیریت افراد حرفه‌ای و آشنا به اصول سرمایه‌گذاری هستند. دقت کنید که سرمایه‌گذاری در دلار و طلا گرچه در بین مردم بیشتر پذیرفته و رایج است ولی واقعیت این است که این دارایی‌ها فوق‌العاده ریسکی هستند و برخلاف تصور رایج سرمایه‌گذاری در آن‌ها برای افراد عادی کار اشتباهی است.

ممکن است اینگونه توجیح کنید که به دلیل حفظ ارزش پول در برابر ارز است که مردم به سمت این دارایی‌ها روی می‌آورند ولی بایستی بدانید که ارزش بورس رابطه مستقیم با ارزش دلار دارد و در هر دوره‌ای افزایش نرخ دلار، افزایش ارزش شرکت‌های بورسی را به همراه داشته است.بنابراین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی در دورانی که نرخ ارز رو به افزایش است به منزله‌ی حفظ ارزش پول در برابر ارز می‌تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *