Menu

چگونه اسناد خزانه اسلامی بخریم؟

توصیه می‌شود برای ادامه ابتدا بخش اسناد خزانه اسلامی را مطالعه کرده باشید .

برای سرمایه گذاری در اسناد خزانه حتما باید کد بورسی داشته باشید.کد سهامداری (یا همان کد بورسی یا کد معاملات بورس) یک کد شناسایی است که به وسیله آن در اوراق بهادار ( هم سهام شرکت‌ها و اوراق بدهی ) می توانید سرمایه گذاری کنید.

برای دریافت این کد با کارت ملی و شناسنامه به شعب یکی از کارگزاری‌های بورس (یا شعب بانک‌هایی کارگزاری دارند مانند بانک ملت و ملی و …) مراجعه و ثبت نام کنید. سپس از کارگزاری خود دسترسی به معاملات آنلاین را نیز درخواست کنید تا بدون نیاز به مراجعه حضوری، سرمایه گذاری کنید. کارگزاری به شما نام کاربری و رمز عبور می دهد که با آن می توانید وارد پنل معاملاتی شوید و سفارش خرید و فروش را ثبت کنید.

پس از دریافت کد سهامداری می توانید به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری به کارگزاری، به خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی بپردازید.

یک هفته قبل از سررسید اسناد، معاملات در بازار بورس متوقف می شود تا به حساب و کتاب صاحبان اوراق رسیدگی شود. در تاریخ سررسید، مبلغ اسمی اوراق معادل 100 هزار تومان برای هر ورق به حساب دارندگان واریز می شود. درصورتی که بخواهید قبل از سررسید و در زمانی دلخواه اورراق را بفروشید و سرمایه خود را خارج کنید، می توانید به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری به کارگزار خود، اوراق خود را به قیمت معامله در بازار به فروش رسانید.

از آنجایی که اسناد خزانه اسلامی پرداخت سود دوره‌ای ندارند، در سررسید تنها مبلغ اسمی به حساب خریدار اوراق واریز می‌شود. برای مثال شما پنج ماه قبل اوراق را در بورس به قیمت 85 هزار تومان به ازای هر ورق در بازار خریداری می‌کنید و در سررسید 100 هزار تومان به ازای هر ورق به حساب شما واریز می‌شود.

2 دیدگاه برای “چگونه اسناد خزانه اسلامی بخریم؟”

    1. خرید اوراق بدهی به صورت انلاین و از پنل کارگزاری صورت میگیره. نحوه خرید اوراق کاملا شبیه به خرید سهام هست. برای اطلاع از نرخ سود خرید اوراق بدهی از اپلیکیشن کاپا استفاده کنید . این اپلیکیشن نرخ سود اوراق بدهی رو ده دقیقه یکبار به روزرسانی میکنه و از ماشین حساب اپلیکیشن میتونید با وارد کردن قیمت خرید یا فروش اوراق، نرخ سود رو محاسبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *