Menu

تعریف ساده نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره یکی از پایه‌ای ترین مفاهیم مالی است که بدون درک عمیق آن تحلیل مسائل مالی و اقتصادی ممکن نیست. در طی سال‌های اخیر با افزایش بانک‌های خصوصی شاهد نرخ‌های بهره‌ی بالای ۲۰٪ بوده‌ایم که بسیاری از ما و خیلی از کسانی که می‌شناسیم بخشی از سرمایه‌ی خود و یا کل سرمایه‌ی خود! را در بانک گذاشته‌اند و عملا بانک گزینه‌ی سرمایه‌گذاری شده است! در حالیکه سرمایه‌گذاری در بانک ریسک خود را دارد و جایگزین‌های مناسبی به جای سرمایه‌گذاری در بانک وجود دارد.

نرخ بهره در تعریف ساده هزینه‌ی کار با پول است که همواره عدد مثبتی است (البته در برخی از کشورها مانند ژاپن و چندین کشور اروپایی برای اولین بار نرخ بهره منفی شده، تصور کنید ‍‍‍۱ میلیون میزارید در بانک و سال بعد نهصد و نودهزارتومن می گیرید). در صورت مثبت بودن نرخ بهره، هزار تومان امروز شما با ارزش‌تر از هزار تومان فردا است. در نگاه اول شاید خیلی ساده به نظر برسد ولی همین اصل ساده مبنای علم مالی (finance) است. اگر نرخ بهره منفی بود یعنی ارزش امروز پول هر روز بیشتر می‌شد دیگر نه کسی کار می‌کرد و نه بنگاه اقتصادی و شرکتی وجود داشت که به فکر رشد و افزایش درآمد باشد.

سوال‌های زیادی ممکن است در ذهن شما به وجود بیاید، مثلا نرخ بهره چگونه تعیین می‌شود؟ چرا نرخ بهره‌ی کشور ما همیشه بالا بوده‌است؟

نرخ بهره چگونه تعیین می‌ شود؟

نرخ بهره در کشور ما توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، که بر اساس نرخ تورم تعیین می‌شود. در کشورهای با بازار بدهی (+تعریف بازار بدهی) کارآمد، تقاضای سرمایه‌گذاران برای اوراق بدهی دولت نیز بر نرخ بهره موثر است. یکی از عملکردهای بازار بدهی کارآمد تعیین نرخ بهره‌ی بلند مدت بازار است که در بخش بازار بدهی می‌توانید در مورد آن بخوانید.

چرا نرخ بهره کشور ما همیشه بالا بوده؟

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین نرخ بهره، تورم (+تورم چیست؟) است. چون  در ایران اغلب تورم بالایی را داشته‌ایم، نرخ بهره نیز بالاتر از میانگین جهانی یا کشورهای توسعه یافته بوده است. همچنین چون یکی از عوامل تورم، انتظارات ذهنی افراد و فعالیت اقتصادی است که خود انتظار تورم بالا را در آینده‌ی خود دارند، باعث شده که در یک حلقه‌ی خود تقویت‌کننده، تورم بالا و نرخ بهره‌ی بالا داشته باشیم.

2 دیدگاه برای “تعریف ساده نرخ بهره چیست؟”

  1. بازتاب: بازار بدهی - بلاگ کاپا تکنولوژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.