Menu

نرخ بهره

مفهوم نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره یکی از پایه‌ای ترین مفاهیم مالی است که بدون درک عمیق آن تحلیل مسائل مالی و اقتصادی ممکن نیست. در طی سال‌های اخیر با افزایش بانک‌های خصوصی شاهد نرخ‌های بهره‌ی بالای 20 درصد بوده‌ایم که بسیاری از ما و خیلی از کسانی که می‌شناسیم بخشی از سرمایه‌ی خود و یا کل سرمایه‌ی خود! را در بانک گذاشته‌اند و عملا بانک گزینه‌ی سرمایه‌گذاری شده است! در این بخش می‌خواهیم به تعریف نرخ بهره و بررسی اثرات آن بر اقتصاد بپردازیم.

نرخ بهره در تعریف ساده هزینه‌ی کار با پول است که همواره عدد مثبتی است( البته فعلا و در این مقطع، در برخی از کشورها مانند ژاپن و چندین کشور اروپایی برای اولین بار نرخ بهره منفی شده، تصور کنید 1 میلیون میزارید در بانک و سال بعد نهصد و نودهزارتومن می گیرد). در صورت مثبت بودن نرخ بهره، هزار تومان امروز شما با ارزش‌تر از هزار تومان فردا است. در نگاه اول شاید خیلی ساده به نظر برسد ولی همین اصل ساده مبنای علم مالی (finance)است. اگر نرخ بهره منفی بود یعنی ارزش امروز پول هر روز بیشتر می‌شد دیگر نه کسی کار می‌کرد و نه بنگاه اقتصادی و شرکتی وجود داشت که به فکر رشد و افزایش درآمد باشد.

سوال‌های زیادی ممکن است در ذهن شما به وجود بیاید، مثلا نرخ بهره چگونه تعیین می‌شود؟ نرخ بهره را چه کسی تعیین می‌کند؟ چرا نرخ بهره‌ی کشور ما همیشه بالا بوده‌است؟

نرخ بهره چگونه تعیین می‌ شود؟

نرخ بهره در کشور ما توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، که بر اساس نرخ تورم تعیین می‌شود. در کشورهای با بازار بدهی کارامد، تقاضای سرمایه‌گذاران برای اوراقق بدهی دولت نیز بر نرخ بهره موثر است. یکی از عملکردهای بازار بدهی کارآمد تعیین نرخ بهره‌ی بلند مدت بازار است که در بخش بازار بدهی به تفصیل توضیح خواهیم داد.

2 دیدگاه برای “نرخ بهره”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.