قیمت اسناد خزانه اسلامی چگونه تغییر می‌کند؟

قیمت اسناد خزانه تا سررسید چگونه تغییر می‌کند؟

یک نکته مهم که سرمایه‌گذاران اسناد خزانه اسلامی باید بدانند این است که قیمت اسناد خزانه در کل روند صعودی دارد و با نزدیک شدن به تاریخ سررسید، قیمت آن ها به قیمت اسمی 100 هزار تومان نزدیک می‌شود . البته روند صعودی به این معنا نیست که قیمت اوراق نوسان ندارد. گفتیم که اوراق اسناد خزانه پیوسته در بازار معامله می‌شوند و به همین دلیل نوسان قیمت دارند.

برای مثال شما امروز اوراق اسناد خزانه با سررسید 14 ماه دیگر به قمیت 80 هزار تومان می‌خرید. ممکن است در طی هفته‌های آینده قیمت آن نوسان کند و به تغییرات کوتاه‌مدت شرایط بازار و نرخ بهره واکنش نشان دهد ولی در بلندمدت روند قیمت آن صعودی است. منطقی هم هست. هر چه به روز سررسید نزدیک‌تر می‌شویم خریداران قیمت بیشتری را برای خرید پیشنهاد می‌دهند. مثلا اگر هفته آینده قرار باشد 100 هزار تومان بگیرید قیمت پیشنهادی شما برای خرید این اوراق عدد نزدیکی به 100 هزار تومان خواهد بود( مثلا 98 هزار تومان) در حالی که اگر 6 ماه دیگر قرار باشد 100 هزار تومان بگیرید قیمت پیشنهادی شما مبلغ پایین‌تری خواهد بود( مثلا 90 هزار تومان)
برای مثال روند تغییرات قیمت اوراق سخاب 6 که کمتر از یک ماه به سررسید آن باقی مانده است را در شکل زیر می‌بینیم:

نکته‌ی مهم این است که سرمایه‌گذاران اوراق نباید نگران نوسانات کوتاه‌مدت اوراق باشند و از کاهش قیمت اوراق در بازار احساس ضرر بکنند. زیرا با گذشت زمان قیمت اوراق وارد روند صعودی می‌شود و سرمایه‌گذاران اوراق می‌توانند در صورت تمایل اوراق خود را در بازار به قیمت بالاتر از قیمت خرید بفروشند

تغییر قیمت اسناد خزانه اسلامی تا سررسید

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *