Menu

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه شرکت‌ها در بورس یا IPO که مخفف عبارت initial public offering هست، یکی از اصطلاحات رایج بازار بورس در دنیا و بورس کشور ما هست.

عرضه اولیه یکی از گزینه‌های بدون ریسک سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. بررسی موارد قبلی عرضه اولیه شرکت‌ها در بورس نشان می‌دهد که معمولا به طور متوسط قیمت هر سهم پس از عرضه 30 درصد در طی هفت روز کاری بورس افزایش می‌یابد.

البته موارد استثنا هم بوده است که پس ازعرضه شرکت قیمت سهام کاهش داشته است. ولی این مورد یک بار در طی دو سال اخیر پیش آمده است. برای همین با احتیاط از اصطلاح “سرمایه گذاری بدون ریسک” استفاده می‌کنیم. همچنین بدون ریسک بودن این سرمایه‌گذاری به شرط فروش در روزهای اولیه عرضه هست و در صورت نگه داشتن بلندمدت سهم ممکن است برای سرمایه‌گذار ضررده باشد.

زمانی که یک شرکت شرایط و ضوابط خاص سازمان بورس را رعایت کرد، می‌تواند در بورس عرضه شود. یعنی شرکتی که سهام آن قبلا در دست سهامداران خصوصی بود، پس از عرضه اولیه در بورس، سهام آن به عموم عرضه می‌شود و شرکت به اصطلاح از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می‌گردد. پس از عرضه اولیه شرکت دیگر یک شرکت سهامی عام هست و ملزم به رعایت ضوابط سازمان بورس از جمله ارائه شاف صورت‌های مالی، رعایت قوانین حسابداری و حسابرسی و بسیاری از ضوابط دیگر است.

دلیل بالارفتن قیمت سهام بعد از عرضه اولیه چیست؟

شرکت‌ها برای تامین مالی یا کشف قیمت و یا خروج سرمایه گذاران اولیه در بورس عرضه می‌شوند. مثلا یک شرکت برای تامین مالی، 10 درصد سهام زیرمجموعه خود را به فروش می‌گذارد تا پول جمع کند و برای پروژه‌های خود استفاده کند.

خوب برای اینکه این عرضه اولیه با موفقیت باشد و شرکت به هدف خود برسد، باید به سرمایه‌گذاران انگیزه کافی بدهد تا در عرضه اولیه شرکت کنند و سهم شرکت را بخرند. برای همین معمولا شرکت‌ها قیمت عرضه را کمتر از ارزش واقعی سهام عرضه می‌کنند تا به نوعی سود بدون ریسک برای همه سرمایه‌گذاران داشته باشد و مشارکت صددرصدی را تضمین کند.

به همین علت هست که سهام شرکت‌ها معمولا زیر قیمت ارزش واقعی به بازار عرضه می‌شود و خریداران اولیه این سهام معمولا بدون ریسک سود کسب می‌کنند. بنا به مصوبه سازمان بورس، تعداد سهام عرضه شده در روز عرضه اولیه به تعداد مساوی بین متقاضیان این عرضه تقسیم می‌شود. برای مثال اگر 2 میلیاد سهام یک شرکت که فرضا معادل 5 درصد آن شرکت هست به قیمت اولیه 1500 ریال ، عرضه شود و 200 هزار تفر متقاضی آن باشند، به هر نفر به طور مساوی 10 هزار سهم تعلق می‌گیرد.

برای شرکت در عرضه اولیه شرکت‌ها باید کد معاملات آنلاین بورس داشته باشید.

One Reply to “عرضه اولیه چیست؟”

  1. البته ارزش سهام عرضه اولیه اختصاص یافته به هر نفر، طی یک سال اخیر به شدت کم شده (هم به دلیل سیاستهای نامعلوم سازمان بورس و هم رشد تعداد متقاضیان). چیزی در حد حداکثر 150 هزار تومان. که در عمل، سود حاصل حتی با وجود رشد خوب، به ندرت به چند ده هزار تومان می رسد. ضمن اینکه قرار گرفتن در صف خریدهای سنگین برای خرید مبالغ بیشتر، معمولا به راحتی منجر به خرید نمی شود. بنابراین، عرضه های اولیه بر خلاف ذهنیت قبلی، لزوما گزینه های جذابی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.