عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بگیریم؟

این روزها حرف از عرضه اولیه و سود خوب این عرضه‌ها همه جا هست. در این مقاله به توضیح ساده عرضه اولیه و نحوه خرید آن می‌پردازیم.

زمانی که یک شرکت شرایط و ضوابط خاص سازمان بورس را رعایت کرد، در بورس عرضه می‌شود. یعنی شرکتی که سهام آن قبلا در دست سهامداران خصوصی بود، پس از عرضه اولیه در بورس، سهام آن به عموم عرضه می‌شود و شرکت به اصطلاح از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می‌گردد. پس از عرضه اولیه شرکت دیگر یک شرکت سهامی عام هست و ملزم به رعایت ضوابط سازمان بورس از جمله ارائه شاف صورت‌های مالی، رعایت قوانین حسابداری و حسابرسی و بسیاری از ضوابط دیگر است.

چرا پس از عرضه اولیه، قیمت سهام شرکت برای چندین روز متوالی بالا می‌رود؟

در روز عرضه اولیه جمعی از متخصصان ارزش‌گذاری و موسسات حرفه‌ای سرمایه‌گذاری بر سر ارزش سهام به توافق می‌رسند و به اصطلاح سهام کشف قیمت می‌شود. معمولا قیمت عرضه زیر ارزش واقعی سهام، اعلام می‌شود. به اختلاف ارزش واقعی سهم یک شرکت با قیمت عرضه اولیه به اصطلاح پرمیوم قیمت گفته می‌شود که به نوعی پاداش سهامداران اولیه شرکت هست.

به همین علت هست که سهام شرکت‌ها معمولا زیر قیمت ارزش واقعی به بازار عرضه می‌شود و خریداران اولیه این سهام معمولا بدون ریسک سود کسب می‌کنند. بنا به مصوبه جدید سازمان بورس، تعداد سهام عرضه شده در روز عرضه اولیه به تعداد مساوی بین متقاضیان این عرضه تقسیم می‌شود. برای مثال اگر 2 میلیاد سهام یک شرکت که فرضا معادل 5 درصد آن شرکت هست به قیمت اولیه 1500 ریال ، عرضه شود و 200 هزار تفر متقاضی آن باشند، به هر نفر 10 هزار سهم تعلق می‌گیرد.

 

One Reply to “عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بگیریم؟”

  1. البته ارزش سهام عرضه اولیه اختصاص یافته به هر نفر، طی یک سال اخیر به شدت کم شده (هم به دلیل سیاستهای نامعلوم سازمان بورس و هم رشد تعداد متقاضیان). چیزی در حد حداکثر 150 هزار تومان. که در عمل، سود حاصل حتی با وجود رشد خوب، به ندرت به چند ده هزار تومان می رسد. ضمن اینکه قرار گرفتن در صف خریدهای سنگین برای خرید مبالغ بیشتر، معمولا به راحتی منجر به خرید نمی شود. بنابراین، عرضه های اولیه بر خلاف ذهنیت قبلی، لزوما گزینه های جذابی نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلسله مراتب