Menu
صندوق مختلط

صندوق مختلط

صندوق‌های مختلط به نوعی ترکیب صندوق‌های سهامی با صندوق‌های درآمد ثابت هستند و در واقع مزایای هر دو صندوق را شامل می‌شوند. توضیح دادیم که بخش اصلی سبد صندوق‌های درآمد ثابت را اوراق درآمد ثابت مانند سپرده بانکی و اوراق بدهی دولتی تشکیل می‌دهند در حالی که بخش عمده سبد صندوق‌های سهامی از سهام تشکیل شده است. در صندوق‌های مختلط ترکیب اوراق درآمد ثابت و سهام به هم نزدیک است.

[مطالعه بیشتر: صندوق‌های درآمد ثابت و نحوه سرمایه‌گذاری در آن‌ها || نکاتی که به هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت بایستی در نظر بگیریم ]

حدود 40 الی 60 درصد ترکیب سبد صندوق مختلط در سهام و مابقی در اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. بنابراین صندوق‌های مختلط از نظر میزان ریسک و در نتیجه میزان انتظار سود در طیفی بین صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی قرار می‌گیرند.

در تصویر زیر نمونه سبد دارایی یک صندوق مختلط را با هم می‌بینیم: ( صندوق ثروت آفرین پارسیان)

نمونه سبد صندوق مختلط
نمونه سبد صندوق مختلط

تفاوت صندوق مختلط با صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی 

سود صندوق‌های درآمد ثابت هر ماه به هم نزدیک هست و نوسان کمتری دارد ولی نکته منفی این صندوق‌ها عقب ماندن از بازده بازارهای طلا و سهام به هنگام وقوع جهش نرخ ارز و تورم هست در حالی که سود صندوق‌های سهامی امکان دارد از ماهی به ماه دیگر با نوسان‌های بیش از 20 درصد همراه باشد. صندوق‌های سهامی در زمان رشد بورس سود خوبی را برای سرمایه‌گذاران می‌سازند ولی به دلیل نوسان ذاتی بازار بورس، در دوره‌های نزولی ممکن است حتی سودی حاصل سرمایه‌گذاران خود نکنند و در برخی ماه‌ها حتی ضررده باشند.

صندوق‌های مختلط برای این به وجود آمدند که مزایای هر دو صندوق سهامی و درآمد ثابت را ترکیب کنند.  اینگونه که در عین حال که ریسک سرمایه‌گذار نسبت به صندوق سهامی کاهش می‌یابد، نوسان سود نیز ملایم تر می‌شود. برای مثال فرض کنیم در دوران صعود بازار بورس یک صندوق سهامی سود 20 درصد ماهانه و یک صندوق درآمد ثابت سود 2.5 درصد ماهانه بسازد. در این حالت صندوق‌های مختلط سودی بین این دو عدد ( مثلا 10 درصد ) نصیب سرمایه‌گذاران خود خواهند کرد. در عین حال وقتی که روند بورس نزولی می‌شود، صندوق سهامی ممکن است سود منفی و صندوق درامد ثابت 1.5 درصد بسازد ولی صندوق مختلط در این حالت به مانند شوک‌گیرنده عمل می‌کند و محتمل هست که جلوی ضرر سبد سرمایه‌گذار را بگیرد. بنابراین این صندوق گزینه بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران با ریسک‌پذیری متوسط هستند.

برای مثال در نمودارهای بازده زیر که مربوط به یکی از صندوق‌های مختلط هست (ثروت‌آفرین پارسیان) بازده این صندوق را نسبت به شاخص بورس (سبدی که 100 درصد آن سهام شاخص بورس هست)  مقایسه کرده‌ایم. در این نمودارها کاملا واضح هست که زمانی که شاخص صعودی هست صندوق‌ثروت‌آفرین بازدهی کمتری نسبت به شاخص دارد (تصویر 1)  و برعکس زمانی که شاخص نزولی هست، صندوق سود بالاتر ساخته هست. (تصویر 2)

سود یک صندوق مختلط نسبت به بازده شاخص

 

برای مشاهده فهرست صندوق‌های مختلط، به صفحه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری مختلط در کاپا مراجعه کنید.

 

One Reply to “صندوق مختلط”

  1. سلام متشکرم لطفا برای ثبت نام وعَضویت برای سرمایه گذاری راهنمایی کنید ومی خواهم ماهیانه در یکی از صندوق ها پس اندازم را سرمایه گذاری کنم با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.