صندوق طلا چیست و سرمایه‌گذاری در صندوق طلا چه مزیتی نسبت به سکه فیزیکی دارد؟

سرمایه‌گذاری در طلا یکی از ابزارهای قدیمی برای حفظ ارزش دارایی در برابر تورم بوده و هست. صندوق‌های طلا ابزارهای مالی نسبتا جدیدی هستند که می‌توانید بدون خرید و فروش فیزیکی سکه در طلا سرمایه‌گذاری کنید و از ارزش دارایی خود در برابر جهش نرخ ارز و در نتیجه طلا محافظت کنید. خرید و فروش فیزیکی سکه معایب و ریسک‌هایی دارد که صندوق‌های طلا نه تنها آن‌ها را برطرف می‌کنند بلکه مزایای دیگری دارند که باعث می‌شود این صندوق‌ها گزینه بسیار بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری فیزیکی در سکه باشد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

بخش عمده سبد صندوق‌های طلا را گواهی سپرده سکه طلا تشکیل می‌دهد که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته شده است. با توجه به امیدنامه، این صندوق‌ها باید حداقل 70 درصد در اوراق گواهی طلا و حداکثر 20 درصد در ابزاهای مشتقه(بازار آتی سکه) سرمایه‌گذاری کنند و مابقی را به صورت سپرده در بانک نگه‌داری کنند. صندوق‌های طلا همگی از نوع قابل معامله در بورس هستند و به قیمتی نزدیک به NAV صندوق ( ارزش واحد ذاتی صندوق) معامله می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی ریسک‌هایی از جمله احتمال تقلبی بودن و ریسک نگه‌داری در خانه و خطرات مرتبط با آن را دارد. علاوه بر آن خرید و فروش فیزیکی طلا و سکه کارمزد سنگینی بین 1 تا 2 درصد ارزش طلا را به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند. همه این معایب به کنار، بازار سکه و طلا به شدت نوسانی هست و دیده‌ایم که حتی در طی یک هفته قیمت طلا بیش از 50 درصد صعود و به همین شکل سقوط کرده است. خب حالا صندوق‌های طلا چگونه این معایب را رفع می‌کنند و چه مزایایی دارند؟

مزایای صندوق‌های طلا نسبت به سرمایه‌گذاری فیزیکی در طلا

قابلیت سرمایه‌گذاری آنلاین و کارمزد معامله کمتر

اول اینکه همه صندوق‌های طلا، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF ) هستند که به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند و سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها با داشته کد معاملات آنلاین بورس، به صورت آنلاین و غیرحضوری در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.کارمزد خرید و فروش واحد این صندوق‌ها بسیار کمتر از بازار فیزیکی و حدود 0.115 درصد برای خرید و همین مقدار برای فروش هست. یعنی در مجموع کارمزد خرید و فروش واحد صندوق طلا 0.223 درصد هست که در مقایسه با بازار فیزیکی که بین 1 تا 2 درصد ارزش معامله هست، بسیار کمتر هست.

مدیریت حرفه‌ای سبد صندوق و بازدهی بیشتر نسبت به سکه فیزیکی

مدیران این صندوق‌ها افراد حرفه‌ای و متخصص حوزه سرمایه‌گذاری هستند که با استفاده از ابزارهای بازار آتی سکه ( که ابزارهای کاملا تخصصی محسوب می‌شوند) می‌توانند بازدهی بیشتری نسبت به بازار فیزیکی طلا به هنگام صعودی بودن نرخ طلا برای سرمایه‌گذاران کسب کنند و متعاقبا زمانی که بازار سکه نزولی هست، همین ابزارهای مالی به کمک مدیران صندوق آمده و ضرر سرمایه‌گذاران را کمتر می‌کنند. مثلا اگر سکه در بازار فیزیکی ده درصد سقوط کند، ضرر صندوق به کمک همین ابزارها کمتر خواهد بود. (البته به دلیل بسته بودن بازار آتی سکه در حال حاضر صندوق‌های طلا نمی‌توانند از این ابزار استفاده کنند)

نقدشوندگی بالا به واسطه حضور بازارگردان:

یکی از مزایای بسیار خوب صندوق‌های قابل معامله، حضور بازارگردان است که نیاز به ضامن نقدشوندگی را کاملا از بین می‌برد. بازارگردان در ساعات معامله صندوق‌های طلا ( از ساعت 1 ظهر تا سه و نیم) هر لحظه سفارش خرید و فروش را در محدوده نزدیک به NAV ثبت می‌کنند و سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها هیچ نگرانی نسبت به نقد کردن سرمایه خود ندارند.

قابلیت وثیقه قرار گرفتن واحد این صندوق‌ها برای گرفتم وام:

از آنجا که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در سپرده‌گذاری مرکزی ثبت می‌شود، سند کاملا معتبری برای وثیقه گذاشتن در نزد بانک برای گرفتن وام هست.

امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم:

با حدود یک صدم سرمایه لازم برای خرید یک سکه، می‌توان در صندوق طلا سرمایه‌گذاری کرد. مزیتی که به هنگام نقد کردن نیز بسیار مفید است. گاهی شاید لازم داشته باشید که به اندازه یک پنجم سکه پول نقد داشته باشید که این امکان را صندوق طلا به شما می‌دهد در حالی که در بازار فیزیکی مجبور هستید یک سکه کامل را نقد کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلسله مراتب