صندوق طلا چیست؟ چگونه در صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم؟

یکی از آثار تورم بالا این است که اولین دغدغه مردم در هر سطحی، تلاش برای حفظ سرمایه‌ای که با زحمت گردآوری کرده‌اند در برابر موج بی‌رحم تورم هست. هر کس اندک سرمایه‌ای هم داشته باشد به سمت طلا و دلار یا دارایی‌های ثابت از مسکن و خودرو یا هرچیزی که به غیر از پول باشد. می‌برد. طلا یکی از قدیمی‌ترین و سنگرهای پناه در مقابل تورم برای ایرانیان بوده است.

یکی از روش‌های جایگزین برای خرید و فروش فیزیکی طلا، صندوق‌های طلا هست که در بورس معامله می‌شوند. صندوق‌های طلا توسط افراد حرفه‌ای مدیریت می‌شوند و فعالیت اصلی این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلا هست که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته شده است. با توجه به امیدنامه این صندوق‌ها باید حداقل 70 درصد در اوراق گواهی طلا و حداکثر 20 درصد در ابزاهای مشتقه(بازار آتی سکه) سرمایه‌گذاری کنند و مابقی را به صورت سپرده در بانک نگه‌داری می‌کنند.

صندوق‌های طلا چه مزیتی نسبت به خرید و فروش فیزیکی طلا دارند؟

خرید و فروش فیزیکی طلا همواره ریسک‌هایی چون سرقت و تقلبی بودن طلا دارد که صندوق‌های طلا این نگرانی را ندارند و مهم‌تر اینکه در معامله فیزیکی طلا معمولا هزینه‌ای به اندازه 1 تا 2 درصد ازش معامله به سرمایه‌گذار تحمیل می‎شود که برای صندوق طلا کارمزد کارگزاری بسیار کمتر و 0.1 درصد هست. علاوه بر این این صندوق‌ها آنلاین معامله می‌شوند و نیاز به مراجعه دائم به بازار برای معامله وجود ندارد و حضور بازارگردان که نقش ضامن نقدشوندگی را دارد، اختلاف قیمت خرید و فروش را بسیار کم و در حد 0.1 درصد میسر می‌سازد در حالی که قیمت خرید و قیمت فروش سکه فیزیکی اختلاف بیشتری در بازار دارد هزینه آن متحمل معامله‌کننده سکه می‌شود.

یک مزیت خیلی مهم این صندوق‌ها کاهش ضرر سرمایه‌گذاران در برابر کاهش قیمت واقعی سکه در بازار به کمک ابزارهای مشتقه هست. یعنی اگر سکه در بازار 10 درصد کاهش پیدا کند ضرر سرمایه‌گذاران صندوق‌های طلا کمتر از این مقدار خواهد بود.

چند صندوق طلا در بازار فعالیت می‌کند؟

از ابتدای سال 97 تا الان، 4 صندوق طلا در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند که عبارتند از:
صندوق پشتوانه طلای لوتوس
صندوق پشتوانه طلای کیان
صندوق پشتوانه طلای مفید
صندوق زرافشان امید ایرانیان

برای شروع سرمایه‌گذاری در صندوق طلا، باید اول کد معاملات بورس دریافت کنید. پس از احراز هویت و دریافت کد بورسی می‌توانید با حداقل 100 هزار تومان شروع به سرمایه‌گذاری در فرصت‌های بازار سرمایه بکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *