Menu
صندوق سهامی

صندوق سهامی چیست؟

صندوق‌ سهامی، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که عمده سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. ( حداقل 70% سبد دارایی صندوق سهامی، سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس تهران است).

به دلیل اینکه بخش اصلی سبد صندوق‌های سهامی را سهام تشکیل می‌دهد، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی به معنای پذیرش ریسک و درعین حال انتظار سود بیشتر نسبت به دارایی‌های سرمایه‌گذاری بدون ریسک مانند اوراق بدهی و سپرده بانکی است. البته مدیریت صندوق با کمک ابزارهای مشتقه مالی و دانش حرفه‌ای ریسک صندوق را کاهش می‌دهد ولی به علت ماهیت ریسکی بودن سهام، نمی‌تواند ریسک صندوق را صفر کند.

برای مثال سبد دارایی صندوق سهامی افق خاورمیانه را در زیر می‌بینیم:

 

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی برای چه کسانی مناسب است؟

توضیح دادیم که هرچقدر افق سرمایه‌گذاری فرد بلندمدت‌تر باشد، بازار سهام در بلندمدت عملکرد بهتری دارند و جذاب‌تر هستند . بنابراین صندوق‌های سهامی برای افرادی که زمان و انرژی مدیریت سبد سهامی خود را ندارند و مایلند که با پذیرش کمی ریسک، در بلندمدت سود بیشتری نسبت به بازار پول داشته باشند، گزینه مناسبی است.

صندوق‌های سهامی به ویژه در دوران رشد اقتصادی، عملکرد بهتری دارند و برعکس در دوران رکود اقتصادی سود پایین‌تر از سپرده بانکی می‌توانند داشته باشند و حتی می‌توانند زیان‌ده نیز باشند

انواع صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سهامی بر اساس نوع مدیریت سبد دارایی ( مدیریت منفعل و مدیریت فعال) به دو دسته صندوق سهامی شاخصی و صندوق سهامی فعال تقسیم می‌شوند. در ادامه به توضیح دقیق‌تر هر یک از صندوق‌ها و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم:‌

صندوق سهامی شاخص

صندوق سهامی شاخصی معمولا شاخص کل یا شاخص صنعت خاصی را دنبال می‌کند. دنبال کردن شاخص کل به این معناست که صندوق به نسبت شرکت‌های بورسی تشکیل دهنده‌ی شاخص بورس، سبد سرمایه‌گذاری خود را تشکیل می‌دهد.

برای مثال اگر 13 درصد بازار بورس ایران، شرکت پتروشیمی فارس است، یک صندوق شاخصی که شاخص کل را دنبال می‌کند، 13 درصد سرمایه‌ی خود را به سهام فارس تخصیص می‌دهد و بدین صورت عملکرد صندوق دقیقا عملکرد شاخص کل را منعکس می‌کند و قیمت واحد صندوق متناسب با تغییرات شاخص بالا و پایین می‌رود.

به مدیریت صندوق‌های شاخصی به اصطلاح منفعل گفته می‌شود. زیرا که مدیریت این صندوق‌ها در پی کسب سود بیشتر از سود متوسط بازار سهام نیستند و در جست‌وجوی فرصت‌های کسب سود بیشتر، خرید و فروش مداوم ندارند.

برای مثال صندوق شاخصی کاردان در امیدنامه خود ذکر کرده است که بازدهی سبد صندوق قبل از کسر هزینه‌ها تا حد امکان به بازدهی متوسط بازار بورس نزدیک است و سبد صندوق همبستگی بیشتر از 90 درصد با شاخص کل بورس تهران دارد. یعنی اگر شاخص کل به میزان 1 درصد افزایش یابد، ارزش سبد صندوق به میزان 0.9 درصد رشد خواهد داشت.

صندوق سهامی فعال:

مدیریت فعال صندوق به معنی این است که صندوق در پی کسب سود بیشتر نسبت به متوسط بازدهی بازار است و برای این منظور پیوسته فاکتورهای اقتصادی و شرکت‌های بورسی را تحلیل می‌کنند تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهتر پیدا کنند و با خرید و فروش مداوم سهام، سود سبد خود را حداکثر کنند.

صندوق‌های شاخصی چه مزیتی نسبت به صندوق‌های فعال دارند؟

صندوق‌های شاخصی در سبد متنوعی از سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند در نتیجه ریسک کمتری نسبت به صندوق‌های فعال دارند و مناسب کسانی هستند که میخواهند با ریسک کمتر در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین به دلیل هزینه مدیریت پایین ( به دلیل اینکه این صندوق‌ها به نیروی انسانی متخصص کمتری نسبت به صندوق‌های فعال نیاز دارند) و هزینه پایین تراکنش و مالیات ( به علت خرید و فروش کم سهام) ، در کل هزینه این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های سهامی فعال کمتر است.

صندوق‌های سهامی چه مزیتی نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام دارند؟

برای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام باید پیوسته اخبار اقتصادی و صنعت و شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید را دنبال کنید این کار مستلزم وقت و انرژی زیاد و دانش اقتصادی و سرمایه‌گذاری و به نسبت صندوق‌ها ریسک بیشتری دارد. صندوق‌ها خدمات مدیریت سبد دارایی به افراد ارائه می‌دهند که توسط افراد حرفه‌ای در حوزه سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شوند. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری را برای افراد غیرحرفه‌ای را تا حد زیادی کاهش می‌دهند

ویژگی‌های صندوق‌های سهامی

  • صندوق‌های سهامی تقسیم سود دوره‌ای ندارند
  • سرمایه‌گذاران صندوق‌های سهامی تنها از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌کنند و سود دوره‌ای دریافت نمی‌کنند.

برای مثال نمودار تغییرات قیمت یک صندوق سهامی فعال در بورس را طی یک سال گذشته با هم می‌بینیم:

صندوق سهامی

دقت کنید که بر خلاف ارزش واحد صندوق‌های درامد ثابت که روند صعودی دارد، قیمت صدور و ابطال صندوق‌های سهامی نوسانی است و روند مشخصی ندارد. ولی همانطور که گفتیم در بلند مدت قیمت واحد صندوق افزایش می‌یابد در حالی که ممکن است در بازه‌های کوتاه‌مدت نزولی نیز باشد. .

قیمت ابطال با رنگ تیره و قیمت صدور با رنگ روشن مشخص شده‌اند. دقت کنید که قیمت صدور واحد صندوق در هر روز اندکی بیشتر از ارزش روز خالص واحد صندوق و قیمت ابطال کمی کمتر از ارزش خالص واحد در آن روز است. ( به دلیل کسر هزینه صندوق از قیمت صدور و ابطال)

برای مشاهده فهرست صندوق‌های سهامی به صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی در کاپا مراجعه کنید.

معیارهای انتخاب صندوق سهامی خوب

در کل بهترین صندوق سهامی، صندوقی است که به طور پیوسته و با نوسان کم‌تر سود بیشتری نسبت به سود متوسط بازار ( شاخص) بدهد.

ممکن است صندوقی دو سال متوالی بیش از 60 درصد سود برای سرمایه‌گذاران بسازد ولی در سال سوم سود صندوق به زیر 20 افت کند. نوسان‌های بالا در سود صندوق به نشانه‌ی ریسک بالای سبد صندوق می‌تواند باشد.

ولی صندوقی حرفه‌ای محسوب می‌شود که بتواند با نوسان کم سود بیشتری نسبت به متوسط بازار کسب کند. معیار اصلی خوبی عملکرد صندوق‌های سهامی این است که به چه نسبت بازدهی آن از بازده متوسط بازار بورس بالاتر باشد. برای مثال اگر متوسط بازده بازار بورس در سه ماه اخیر 10 درصد بوده باشد ولی صندوقی در این مدت سود 20 درصدی بسازد، این صندوق به نسبت دو برابر سود بیشتر از بازار برای سرمایه‌گذاران خود ساخته است.

برای مثال در زیر بازده یکی از صندوق‌های سهامی فعال را نسبت به بازده بورس از ابتدای تاسیس این صندوق را می‌بینیم (بازده صندوق با زنگ آبی کمرنگ و بازده بورس با رنگ مشکی مشخص شده‌اند) می‌بینیم که عملکرد این صندوق در اکثر دوره‌ها بالاتر از عملکرد بورس بوده است و حتی در برخی دوره‌ها به میزان قابل توجهی سود بالاتری نسبت به متوسط بورس ساخته است.

مقایسه بازده صندوق سهامی نسبت به شاخص

6 دیدگاه برای “صندوق سهامی چیست؟”

  1. بازتاب: انواع صندوق‌های سهامی: | بلاگ آموزش سرمایه گذاری کاپا
  2. بازتاب: معیارهای انتخاب صندوق سهامی خوب | بلاگ آموزش سرمایه گذاری کاپا
    1. بله سایت متمم الگوی خوبی هست برای ما و این باعث خوشحالی ما هست که بتونیم محتوای با کیفیتی در حد متمم در اختیار دوستان قرار بدیم.

  3. سلام
    من با استفاده از سایت خوبتون با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا شدم و دقیق فهمیدم چی شد، این قسمت هم که فرمودین نوسان های کمتر و رشد بیشتر برای تشخیص صندوق سهامی بسیار عالی بود، فقط میشه دو سه تا صندوق سهامی خوب معرفی کنید تا بهتر بتونیم تصمیم بگیریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.