صندوق سرمایه‌گذای مشترک چیست؟ چه کسانی در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

سرمایه‌گذاری در بازار مالی می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. در حالت مستقیم شما خودتان سهام و اوراق خرید و فروش می‌کنید و سبد سهام شخصی خود را مدیریت می‌کنید. در حالت غیر مستقیم سرمایه‌گذار به دلیل نداشتن تخصص کافی در زمینه‌ی تحلیل اوراق مالی و یا مشغله و نداشتن زمان کافی برای مدیریت سبد شخصی، سرمایه‌ی خود را در اختیار صندوق‌های مشترک قرار می‌دهد و افراد متخصص با تشکیل سبد سهام می‌کوشند که ریسک را برای سرمایه‌گذاران کاهش دهند و بازدهی را حداکثر سازند؛ البته در قبال ارائه این خدمات کارمزد هم می‌گیرند. این کارمزد در حقیقت بهای تحلیل و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری است. برای افرادی که قصد دارند برای اولین بار در بازار مالی (بورس و بازار بدهی ) سرمایه‌گذاری کنند، سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گزینه‌ی بهتری است زیرا که این صندوق‌ها در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع اوراق بهاداری که درآن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز میزان ریسک صندوق به انواع مختلف تقسیم می‌شود. در کشور ما فعلا سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند:

صندوق‌های با درآمد ثابت ( برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی (سرمایه‌گذاری با ریسک)

صندوق‌های مختلط

صندوق‌های با درآمد ثابت 

صندوق‌های بادرآمد ثابت به نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شوند که بخش عمده  سبد آن‌ها را اوراق با درامد ثابت تشکیل می‌دهد. صندوق درآمد ثابت پول شما و تمام سرمایه‌گذران دیگر را در سبدهای متشکل از اوراق بدهی و سپرده بانکی (در بانک‌های مورد تایید بانک مرکزی) و حدود 5 درصد در سهام شرکت‌های با ریسک پایین سرمایه‌گذاری می‌کنند و همانند بانک حریان نقدینگی ثابت دوره‌ای  تضمین می‌کنند.

صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سهامی بخش اصلی سبدشان متشکل از اوراق سهام شرکت‌های بورسی است و سبد پرریسک‌تری نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت دارند (در نتیجه انتظار سود بیشتری هم دارند). صندوق‌های سهامی مانند صندوق‌های درآمد ثابت تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سرما‌یه‌گذاران صندوق‌‌های سهامی تنها با بالا رفتن ارزش خالص سبد صندوق سود می‌کنند. در پایان روز اگر ارزش خالص سبد بالا برود، ارزش واحد صندوق نیز افزاش می‌یابد که سرمایه‌گذار با فروختن واحدهای سرمایه‌گذاری سود می‌کند.

در پست‌های بعدی راجع به سرمایه‌گذاری در هر نوع از صندوق‌ها صحبت خواهیم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *