صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس  (ETF)

صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) یک نوع صندوق سرمایه گذاری هستند که واحدهای آن‌ها در طول روز همانند سهام شرکت‌های بورسی معامله می شوند و ساختاری شبیه صندوقهای سرمایه گذاری مشترک دارند. اما برخلاف صندوقهای سرمایه گذاری مشترک که فقط در پایان روز و پس از محاسبه NAV می‌توان آنها را خرید و فروش نمود، سرمایه گذاران می توانند واحدهای ETF را همانند سهام در طول روز معامله کنند . به نوعی صندوق‌های  قابل معامله، صندوق همیشه باز هستند.

چگونه صندوق‌های قابل معامله را خرید و فروش کنیم؟

خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله همانند سهام است. برای معامله این صندوق‌ها باید کد بورسی و کد معاملاتی آنلاین داشته باشید و به صورت آنلاین سفارش خرید و فروش ثبت می‌شود.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله:

  • صندوق سهامی قابل معامله : صندوق‌ قابل معامله که بخش اصلی سبد آن‌ها را سهام شرکت‌ بورسی تشکیل می‌دهد.
  • صندوق درآمد ثابت قابل معامله: صندوق قابل معامله که بخش اصلی سبد آن را اوراق درآمد ثابت تشکیل می‌دهد.

مزایای صندوق‌های قابل معامله:

  • تنوع‌بخشی

از آنجا که صندوق‌ها در سبد متنوعی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما با خرید واحد آن به طور غیر مستقیم در سبد صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید و در واقع به نوعی با خرید یک سهم، در سبد سهام سرمایه‌گذاری می‌کنید و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذاری را به دلیل تنوع سبد سهام و هم به دلیل مدیریت حرفه‌ای سبد، کاهش می‌دهید.

  • قابلیت نقدشوندگی بالا و دسترسی ساده‌تر

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که برای صدور و ابطال واحد آن‌ها باید حضوری به شعبه صندوق مراجعه کنید، صندوق‌های قابل معامله را هر لحظه در طول بازار همانند سهم یا اوراق می‌توانید به صورت آنلاین خرید و فروش کنید و حتی در یک ساعت چندبار صندوق‌های مختلف را خرید و فروش کنید.. بنابراین به دلیل معامله پیوسته این صندوق‌ها از نقدشوندگی بالاتری برخوردار هستند.

  • هزینه کمتر و معافیت مالیاتی

صندوق‌های قابل معامله معمولا هزینه صدور و ابطال کمتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند. ( به دلیل معافیت از مالیات و کم‌تر بودن سایر هزینه‌ها)

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی داشتن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سبد دارایی، تنوع‌بخشی بالایی در سبد ایجاد می‌کند و به همه توصیه می‌شود. و به دلیل همین تنوع‌بخشی بالا بسیار مناسب کسانی است که نمی‌خواهند ریسک سهام منفرد تحمل کنند و یا زمان مدیریت سبد دارایی خود را ندارند. از دیدگاهی دیگر نیز می‌توان گفت این صندوق‌ها از آنجایی که خاصیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را داشته، اما به صورت سهام معامله‌ می‌شوند، مناسب برای افرادی هستند که روند معامله سهام را ترجیح داده و نمی‌خواهند در ازای به دست‌آوردن تنوع‌بخشی خود را وارد سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین این صندوق‌ها می‌توانند برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت هستند و در حقیقت قصد نگه‌داری سرمایه‌گذاری خود را دارند مناسب باشند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلسله مراتب