Menu
گزارش عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پاییز 98

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برتر در پاییز 98

قبلا در یک نوشته جدا عملکرد 10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر در 6 ماهه اول 98 را بررسی کردیم. اکنون با به پایان رسیدن فصل پاییز نیز، فرصت آن هست که در گزارشی عملکرد صندوق‌ها در سه ماه گذشته را بررسی کنیم. در ادامه عملکرد 9 ماهه صندوق‌ها از ابتدای سال 98 تا اخر پاییز را با عملکرد سه ماهه صندوق‌ها مقایسه خواهیم کرد.

در نوشته راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری توضیح دادیم که صندوق‌ها معمولا ابزارهای سرمایه‌گذاری با نگاه میان‌مدت و بلندمدت محسوب می‌شوند (به غیر از صندوق‌های درآمد ثابت بسیار کم‌ریسک که به جای سپرده کوتاه‌مدت بانکی با سود روزشمار می‌توان به آن نگاه کرد) و گزارش‌های عملکرد یک‌ماهه صندوق‌ها اطلاعات چندان مفیدی از عملکرد واقعی و بلندمدت صندوق به ما نمی‌دهند.

ما هم همچون بسیاری از فعالان بازار سرمایه‌ معتقدیم که گزارش‌های یک‌ماهه شرکت‌های بورسی و صندوق‌ها نگاه کوتاه‌مدت به بازار سرمایه‌ را ترویج می‌دهند و اگر به عنوان تنها معیار تصمیم‌گیری در نظر گرفته شوند، می‌توانند حتی گمراه‌کننده هم باشند.

با در نظر گرفتن این موارد، بعد از این سعی داریم که گزارش‌های فصلی و نیم‌ساله صندوق‌ها را بررسی کنیم . به تدریج در این گزارش‌ها از معیارهای رایج دنیا برای مقایسه عملکرد صندوق‌ها استفاده خواهیم کرد.

نکته مهم قبل از استفاده از نمودارهای رده‌بندی صندوق‌ها: صندوق مشترک البرز در نیمه امسال از صندوق سهامی به صندوق درآمد ثابت و صندوق سپهر خبرگان نفت از درآمد ثابت به مختلط تغییر کرده است.برای کامل بودن نمودارها ما این صندوق‌ها را حذف نکردیم ولی در تحلیل نمودارها این دو صندوق را در نظر نگیرید. .چون که با تغییر ترکیب سبد این صندوق‌ها در میانه سال مقایسه این صندوق‌ها با هم‌گروهی‌هایشان اطلاعات درستی در اختیار قرار نمی‌دهد.

بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پاییز 98

در ادامه نمودارهای مقایسه بازدهی صندوق‌ها در کنار شاخص کل بورس را رسم کرده‌ایم.

بهترین صندوق‌های درآمد ثابت پاییز 98

اولین نکته‌ای که در این نمودار به چشم می‌خورد این است که همه صندوق‌های درآمد ثابت در پاییز 98 از شاخص بورس که به میزان 17.18 درصد رشد کرد، عقب مانده‌اند. البته از نظر تحلیلی درست نیست که سود صندوق‌های درآمد ثابت را با شاخص بورس مقایسه کنیم. چون که بخش اصلی این صندوق‌ها در اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود و حداکثر این صندوق‌ها می‌توانند تا سقف 25 درصد سبد خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

تنها دلیل آوردن شاخص کل بورس در این نمودار، این بود که نشان دهیم در پاییز امسال، شاخص بورس به میزان خوبی صعودی بوده است و سرمایه‌گذاران کم‌ریسک در نهایت از سرمایه‌گذاران با سبد ریسکی‌تر عقب مانده‌اند.

البته همین سودها برای صندوق‌های درآمد ثابت فوق‌العاده هست! اگر سود یکساله بانک را 20 درصد در نظر بگیریم، سود سه ماهه بانک کمتر از 5 درصد هست که یعنی اکثر صندوق‌های درآمد ثابت در پاییز بهتر از بانک عمل کرده‌اند! دلیل آن هم به وضوح  رشد بورس بوده است.

در بین صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق اندیشه فردا با سود سه ماهه 16.4 درصد تقریبا شانه به شانه شاخص بورس جرکت کرده است و با اختلاف عملکرد بهتری نسبت به سایر صندوق‌ها دارد. به طوری که صندوق صنعت و معدن با سود سه ماهه زیر 9.2 درصد در رتبه دوم قرار دارد.

نکته جالب دیگر، عقب ماندن صندوق‌های درآمد ثابت بانک‌ها از سایر صندوق‌ها هستند. منظور از صندوق‌های بانکی، صندوق‌های زیرمجموعه بانک‌ها هستند که معمولا با هدف جذب منابع برای خود بانک فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها بخش عمده سبد خود را در سپرده بانک مادر خود می‌گذارند و برای همین هست که در صعود بورس از بقیه صندوق‌ها عقب مانده‌اند. از داده‌های صدور و ابطال صندوق‌ها هم کاملا واضح هست که سرمایه‌گذاران صندوق‌های بانکی بیشترین ابطال را در بین صندوق‌ها داشته‌اند.

بهترین صندوق‌های درآمد ثابت در پاییز 98

بهترین صندوق‌‌های سهامی در پاییز 98

در نگاه اول به این نمودار می‌بینیم که از بین 65 صندوق سهامی فعال، 15 صندوق توانسته‌اند در پاییز امسال عملکرد بهتری از شاخص بورس داشته باشند.

صندوق ارزش‌کاوان آینده با سود 34.7 درصد با اختلاف در رتبه نخست صندوق‌هی سهامی قرار دارد که تقریبا دو برابر شاخص در این بازه سود ساخته است. صندوق رشد سامان با سود 23.3 درصد در رتیه دوم و صندوق اندیشه خبرگان سهام با سود 22.6 درصد در رتبه سوم قرار دارد.

البته در کل بازه سه ماهه، بازه کوتاه‌مدتی برای قضاوت در مورد عملکرد تیم مدیریت صندوق‌ها دارد. برای این منظور گزارش‌های 9 ماهه نسبتا گزینه بهتری هستند.

صندوق‌های سهامی برتر در پاییز 98

 

بهترین صندوق‌‌های مختلط در پاییز 98

در نمودار صندوق‌های مختلط، صندوق آرمان سپهر آشنا با سود 17.5 درصدی (معادل سالانه ساده 70 درصد) تقریبا به میزان شاخص کل بورس بازدهی داشته است.صندوق مشترک کوثر با سود 17.1 درصدی در رتبه دوم و صندوق کارگزاری بانک نجارت با سود 14.1 درصدی در رتبه سوم قرار دارد.

صندوق‌های مختلط برتر در پاییز با توجه به اینکه تنها تا سقف 60 درصد می‌توانند در سهام سرمایه‌گذاری کنند،توانسته‌اند با ریسک متوسط سود خوبی را برای سرمایه‌گذاران خود کسب کنند.

سود صندوق‌های مختلط در پاییز 98

بهترین صندوق‌‌های طلا در پاییز 98

صندوق‌های طلا با وجود رشد نرخ ارز و قیمت سکه در پاییز امسال همگی از رشد شاخص کل عقب ماندند . سود همه این صندوق‌ها نزدیک به هم و تقریبا 11 درصد بوده است.

همه صندوق‌های طلا، قابل معامله در بورس هستند که جایگزین خوبی برای سکه فیزیکی هستند. هم اینکه به سرعت قابلیت نقدشوندگی دارند و سریع می‌توانید سبد خود را از طلا به سهام و برعکس تغییر بدهید و هم اینکه کارمزد کمتری نسبت به معامله فیزیکی سکه در بازار دارند.

سود صندوق‌های طلا در پاییز 98

بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در 9 ماهه اول 98

حالا که عملکرد سه ماهه صندوق‌ها را بررسی کردیم، عملکرد سه ماهه را در کنار عملکرد 9 ماهه نیز مقایسه کنیم. تا ببینیم چه اطلاعات مفیدی می‌توانیم از این مقایسه استخراج کنیم. همانطور که قبلا اشاره کردیم، عملکرد 9 ماهه بازه مناسب‌تری برای تحلیل عملکرد تیم مدیریت صندوق هست.

بهترین صندوق‌های درآمد ثابت در 9 ماهه اول

شاخص بورس در 9 ماهه اول امسال، 98.14 درصد رشد کرده است. پس می‌توان گفت که سال 98 سال بورس بوده و هیچ یک از دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری (سکه و ارز و مسکن) به اندازه بورس بازدهی نداشته‌اند. البته دلیل آن را نیز در نوشته‌های قبل توضیح داده‌ایم که بازار سرمایه معمولا با اندکی تاخیر نسبت به دلار و سکه و مسکن با واقعیت‌های تورمی جدید خود را تنظیم می‌کند.

طبیعی هست که صندوق‌های درامد ثابت با توجه به محدودیت‌های سبد خود از شاخص عقب بمانند.( مشترک البرز را در نظر نگیرید) همانطور که از نمودار مشخص هست به غیر از 5 صندوق اول، سود 9 ماهه بقیه صندوق‌ها بسیار به هم نزدیک بوده است.

البته به غیر از سه صندوق آخر رده‌بندی که به صورت عجیبی عملکرد ضعیفی داشته‌اند.به ویژه صندوق یکم بانک کشاورزی که از صندوق‌های بزرگ فعال در بازار سرمایه هست،عملکرد بسیار ضعیفی نشان داده است.

بهترین صندوق‌های درآمد ثابت در 9 ماهه اول 98

بهترین صندوق‌های سهامی در 9 ماهه اول

در نگاه اول باز هم معلوم هست که تعداد زیادی از صندوق‌های سهامی نتوانسته‌اند به اندازه شاخص سود کسب کنند. البته نمی‌توان نتیجه گرفت که همه این صندوق‌ها ضعیف هستند.

قبلا هم در تعریف ریسک توضیح دادیم که ریسک یک تیغ دولبه هست. صندوقی که در سبد ریسکی‌تر و با تنوع کمتری سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک بیشتری از شاخص بورس می‌پذیرد . ممکن است سرمایه‌گذاری ریسکی صندوق جواب بدهد و سود بهتری از شاخص کسب کند و ممکن است جواب ندهد و اتفاقا عملکرد بدتری داشته باشد.

این نتیجه را از نظر علم آمار و احتمال زمانی می‌توان گرفت که عملکرد یک صندوق سهامی در چند دوره با شرایط متفاوت بدتر از شاخص کل باشد. برای مثال در سه سال گذشته هر سال یک صندوق سهامی بدتر از شاخص عمل کند.

ولی با این وجود با توجه به شرایط تورمی بورس، باز هم بسیاری از صندوق‌های سهامی می‌توانستند عملکرد بهتری از شاخص داشته باشند و اینکه این تعداد صندوق از شاخص‌ ضعیف‌تر عمل کرده‌اند کمی عجیب هست.

 

بهترین صندوق‌های سهامی در 9 ماهه اول

 

بهترین صندوق‌های مختلط در 9 ماهه اول

به غیر از صندوق سپهر خبرگان نفت (که در میانه سال از درآمد ثابت به مختلط تغییر کرد) همه صندوق‌های مختلط سود بالای 40 درصد در 9 ماهه اول امسال کسب کرده‌اند.

صندوق مشترک کوثر با سود 117.8 درصدی در صدر صندوق‌های مختلط و حتی بهتر از عملکرد شاخص کل بورس قرار دارد.

صندوق امین آوید و صندوق آسمان خاورمیانه با سود 94.8 و 75.5 درصدی در رتبه‌های دوم و سوم این رده‎‌بندی قرار دارند.

سود 9 ماهه صندوق‌های مختلط

بهترین صندوق‌های طلا در 9 ماهه اول

همه صندوق‌های طلا در بازه 9 ماهه امسال بازدهی منفی داشتند. به دلیل اینکه در اوایل سال 98 قیمت ارز در حوالی 14 هزار تومان قرار داشت و بازدهی سکه نسبت به شروع سال منفی بوده است.

 

سود صندوق‌های طلا در 9 ماهه اول 98

 

6 دیدگاه برای “صندوق‌های سرمایه‌گذاری برتر در پاییز 98”

 1. سلام وخدا قوت
  ممنون از در اختیار گذاشتن اطلاعات جامع و مفید
  کاش کارگزاری ها هم از شما یاد بگیرن و اعضا شون رو اینطور آموزش بدن و …
  اگر همه مثل شما فکر کنن و به هم برای پیشرفت کمک کنیم مسلما شرایط زندگی برای همه روز به روز بهتر میشه

  شاد وپیروز باشید

  1. من تا حالا وارد بورس نشدم .سپرده ای در بانک دارم وقصد دارم وارد بورس کنم ولی خیلی هم میترسم که نکنه متضرر سوم چون این همه دارای ما است به نظر شما من داخل کدام صندوق سرمایه گذاری کنم. وصندوق مثل بانک قابل اطمینان است .ورشکستگی نداره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.