Menu

صندوق‌های درآمد ثابت ETF چه مزیت‌هایی نسبت به صندوق‌های مشترک دارند؟

صندوق‌های ETF مزایایی دارند که سرمایه‌گذاری در آن‌ها را نسبت به صندوق‌های مشترک، جذاب‌تر می‌کند. در ادامه دلایل را توضیح می‌دهیم.

صندوق‌های ETF ساختار مشابه با صندوق‌های مشترک دارند، اما بر خلاف صندوق‌های مشترک که در پایان روز و مشخص شدن NAV می‌توان واحد آنها را خرید و فروش کرد، واحد صندوق‌های قابل معامله در ساعات کاری بازار بورس ( از ساعت 9 تا 12 و نیم ظهر) و به قیمت نزدیک خالص ارزش واحد صندوق معامله می‌شود.

 مزایای صندوق‌های ETF نسبت به صندوق‌های مشترک:

❶ نقدشوندگی بالا
در صندوق‌های ETF، نقش ضامن نقدشوندگی را بازارگردان ایفا می‌کند و رکن ضامن نقدشوندگی از این صندوق‌ها حذف شده است.بنابراین در طول ساعات کاری بورس بازارگردان هر صندوق متعهد است که جریان عرضه و تقاضا را حفظ کند تا سرمایه‌گذاران به سهولت خرید و فروش انجام دهند و نگران نقدبودن سرمایه خود نباشند.

❷ معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاری
برخی از صندوق‌های مشترک، هزینه صدور یا ابطال از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند و این صندوق‌ها در صورتی که سرمایه‌گذار زودتر از یک زمان مشخص ( معمولا زیر یک تا سه ماه برای صندوق‌های مختلف) مجبور به خروج سرمایه خود شود، جریمه دریافت می‌کنند. در حالی که صندوق‌های ETF هیچ یک از این هزینه‌ها را بر سرمایه‌گذار تحمیل نمی‌کنند و معاملات آن ، معاف از مالیات می‌باشند. هزینه خرید و فروش هر واحد صندوق ETF در بورس 0.0015 هست. ینی به ازای یک میلیون تومان خرید و فروش صندوق قابل معامله 1500 تومان هزینه پرداخت خواهید کرد
.(هزینه مدیریت صندوق برای صندوق مشترک و ETF یکسان هست.)

❸ کم بودن زمان صدور و زمان تسویه
ثبت درخواست صدور در صندوق‌های مشترک معمولا دو روز کاری زمان می‌برد( یعنی بعد از دو روز واحد های سرمایه‌گذار صادر می‌شود) در حالی که برای سرمایه‌گذاران صندوق‌های ETF، به محض ثبت سفارش ، واحد صندوق صادر می‌شود.
زمان تسویه برای صندوق‌های ETF(یعنی زمانی که طول می‌کشد تا پس از ابطال واحد صندوق قابل معامله پول به حساب واریز شود) دو روز کاری بورس می‌باشد. یعنی اگر شما شنبه واحد صندوق ETF خود را بفروشید، مبلغ ابطال دو روز دیگر به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. در حالی که برای صندوق‌های مشترک که اخیرا بسیاری رکن ضامن نقدشوندگی را از ارکان خود حذف کرده‌اند، زمان تسویه می‌تواند تا یک هفته طول بکشد.

❹ آنلاین و غیرحضوری بودن سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF
واحد صندوق‌های قابل معامله را در طول ساعات کاری بورس می‌توانید بارها خرید و فروش کنید و حتی در یک روز پول خود را بین چند صندوق جابه‌جا کنید! در حالی که فرآیند خرید و فروش برای بسیاری از صندوق های مشترک حضوری و زمانبر هست.( البته صندوق‌های مشترک نیز به تدریج آنلاین می‌شوند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *