Menu
سهام عدالت

سهام عدالت و نحوه دریافت سود

سال 85 بود که دکتر احمدی‌نژاد از طرح سهام عدالت پرده برداشت. همانطور که از اسم آن معلوم است این طرح با هدف “توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرهای مختلف جامعه”  معرفی شد.

در اقتصاد دولتی ایران هنوز مالکیت کامل یا بخشی از شرکت‌های بزرگ ملی در اختیار دولت هست. دولت با طرح سهام عدالت قصد داشت که بخشی از سهام شرکت‌هایی که مالکیت آن را در اختیار داشت به طور بلاعوض به طبقه محروم جامعه واگذارد کند تا این طبقه در درآمدهای دولت شریک شوند و بدین طریق عدالت بین اقشار جامعه برقرار شود. این که این طرح چقدر در برقراری عدالت موفق بوده است را بعدها دیدیم.

چه کسانی سهام عدالت دریافت کردند

در ابتدا سهام عدالت بین افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سایر اقشار محروم جامعه تقسیم شد و برگه‌هایی  نیز به مشمولان طرح داده شد.

ارزش سهام عدالت

ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بر این بود که برای گروه‌های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد. در مراحل بعد از همه افراد دعوت به ثبت نام برای دریافت سهام عدالت به شرط پرداخت نیمی از هزینه شد.

سهام عدالت در واقع سبدی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از ۶۰ شرکت دولتی تعریف شده است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت علی‌السویه بین سهامداران تقسیم می‌شود.

بنابراین برنامه اینطور بود که در ابتدای سال 95 سهام عدالت هر فرد آزاد بشود و او بتواند در صورت تمایل سهم خود را در بورس به خریدار دیگری بفروشد. ولی این اتفاق در سال 95 نیفتاد و تصمیم بر این شد که سود سال‌ 95 و سال‌های بعد تا زمان آزادسازی سهام به حساب بانکی افراد واریز شود.

چگونه سود سهام عدالت خود را دریافت کنیم؟

برای دریافت سود به صفحه استعلام سهام عدالت یا وبسایت سازمان خصوصی‌سازی (سامانه سهام عدالت) مراجعه کنید و کد ملی خود را وارد کنید. بعد از آن سامانه چند سوال در مورد نام پدر و تاریخ تولد از شما خواهد پرسید تا مطمئن شود که این کد ملی متعلق به شماست. در نهایت سامانه سود تعلق گرفته به شما در سال 95 و 96 را محاسبه و اعلام می‌کند.

در این مرحله باید شماره شبا بانکی خود را در سامانه ثبت کنید تا به حساب شما واریز شود. برای دریافت شماره شبا در سایت بانکی که در آن حساب دارید می‌توانید با وارد کردن شماره حساب بانکی، شماره شبا حساب را دریافت کنید.

همچنین سود مشمولانی که شماره شبا نداده‌اند محفوظ است و پس از ورود شماره شبا به سامانه سهام عدالت، سود این سهام به حسابشان واریز می‌شود.

سامانه استعلام و دریافت سود سهام عدالت
وارد کردن کد ملی در سامانه سهام عدالت برای دریافت سود
وضعیت تخصیص و واریز سود سهام عدالت
وضعیت تخصیص و واریز سود سهام عدالت

از کجا بفهمم سود سهام عدالت واریز شده؟

در صورتی که قبلا شماره شبا حساب خود را در سامانه وارد کرده‌اید و این شماره در سامانه تایید شده است، با مراجعه مجدد به این سامانه و وارد کردن کد ملی می‌توانید میزان سود واریز شده و تاریخ واریز سود سهام عدالت خود را مشاهده کنید.

یکی از دلایل واریز نشدن سود سهام عدالت، تایید نشدن شماره شبا هست. که دو دلیل عمده برای تایید نشدن شماره شبا از سوی مراجع مسئول اعلام شده است: مسدود و راکد بودن حساب بانکی مشمولان و نیز درج کردن شماره شبا حسابی که به نام شخص نیست.

بر این اساس در هر دو حالت، باید شبا معتبر جایگزین شبا بانکی ثبت شده قبلی شود و در مجموع ملاک اصلی برای دریافت سود توسط مشمولان، ثبت و تایید شماره شبای حساب بانکی هر یک از آنها است.

تاریخ واریز سهام عدالت 97

سود سال 97 هنوز به حساب بانکی مشمولان سهام عدالت واریز نشده است. همانطور که گفتیم با وارد کردن کد ملی خود در سامانه سهام عدالت می‌توانید از میزان سود سال 97 و مبلغ واریز شده اطلاع پیدا کنید.

آزدسازی سهام عدالت

طبق اخبار منتشر شده، سهام عدالت در سال 98 آزاد خواهد شد. در اینصورت شما می‌توانید سهام خود را به خریدار دیگری به فروش برسانید. طبق محاسبه ارزش این سهام از 2.5 میلیون تومان برای هر فرد بیشتر هست.

آزادسازی سهام عدالت از طریق حذف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF انجام خواهد شد. بر این اساس بین ۶ تا ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) ایجاد می‌شود. لذا مشمولان سهام عدالت می‌توانند از طریق سامانه سجام خدمات مورد‌ نظر خود را دریافت کنند. بنابراین سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت خواهد بود.

دلیل اینکه سهام عدالت نه از طریق یک واسطه بلکه به صورت مستقیم و در قالب صندوق قابل معامله واگذار می‌شود این است که بسیاری از مردم ما با بازار مالی و اصول بازار سرمایه آشنایی ندارند (+ شروع آشنایی با بازار بورس). همانطور که قبلا اشاره شد سهام عدالت سبدی متشکل از 60 شرکت بورسی هست. بهترین گزینه این است که این سهام در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری که تحت مدیریت افراد حرفه‌ای است به مردم واگذار شود.

 

 

 

9 دیدگاه برای “سهام عدالت و نحوه دریافت سود”

    1. اگر نیاز ندارید به پولش می تونید نگه دارید. چون سبد شرکت های بورسی هست و با تورم میره بالا.

      1. سلام من الان از از وقتی سهام عدالت ثبت نام کردم سود پولی که به حسابم واریز شده رو برداشت نکردم چطور میتونم دسودی که به حسابم واریز شده رو دریافت کنم

    2. سلام پدر مادر من تحت پوشش کمیته هستن هیچ سهامی بهشون ندادن رفتن ثبت کنن گفته نمیشه دیگه میشه لطف کنیین راهنمایی کنین

  1. کسانیکه از ابتدا هیچ پولی بابت سهام عدالت دریافت نکرده اند باید چکار کنند؟

  2. من الان میخوام سهام عدالتمو بفروشم به پولش نیاز دارم باید چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید شرایطم بحرانیه حتی اگه شده زیر قیمت وارزشی ک خوددولت تعیین کرده حاضرم بدم ولی مَشکلم حل بشه ی بخشیش بهم بگید چه کاری باید انجام بودم چطوری؟

  3. سلا ، من الان سهام عدالتمو به صورت مستقیم آزاد کردم ، چطور میتونم پولشو دریافت کنم ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.