Menu
سرمایه‌گذاری در نیمه دوم سال 98

سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۹۸

اکنون که در پایان شش ماهه نخست سال ۹۸ هستیم، نگاهی به عملکرد بازارها در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ می‌اندازیم و چشم‌انداز بازارها در نیمه دوم سال را بررسی می‌کنیم.

در نیمه اول سال بورس یکه‌تاز بازارها با بازدهی بیش از ۵۰٪ شاخص کل در ۶ ماه اخیر بود. در حالی که در بازارهای موازی ارز و سکه به خصوص بازار مسکن وارد رکود بی سابقه شدند.

بازار مسکن در سال ۹۸

چشم انداز قیمت مسکن در نیمه دوم سال 98

بازار مسکن در سخت‌ترین وضعیت سالهای اخیر خود به سر می‌برد؛

شاید تعجب کنید در حالی این وضعیت پیش آمده است که در کشور ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی داریم!. از یک سو به دلیل کاهش قدرت خرید ، خرید مسکن به رویایی برای طبقه متوسط و اجاره‌نشین تبدیل شده است.

از سمت دیگر صاحبان مسکن که بنا به آمار درصد بالایی از آن‌ها بیش از یک واحد مسکونی و به عنوان کالای سرمایه‌گذاری دارند حاضر به عرضه مسکن به قیمت پایین نمی‌شوند و در انتظار رشد قیمت مسکن در سال‌های آتی نشسته‌اند .

از سوی دیگر انبوه سازان رغبتی به تولید واحد نوساز ندارند و این کمبود مسکن، به نوبه خود در کنار سایر عوامل و علل اقتصادی خرد و کلان کشور بر گرانی این بخش دامن زده است.

البته جالب است بدانید که این ۲.۵ میلیون واحد خالی خود نشان از حبابی بودن قیمت مسکن نسبت به قیمت واقعی آن است. از این ۲.۵ میلیون واحد خالی حدود ۷۰۰ هزار واحد آن در تهران هست. و اگر شرایطی بروز یابد مثل مالیات بر واحد خالی یا تغییری در شرایط کلی اقتصاد کلان و فضای سیاسیت‌گذاری رخ بدهد که منجر شود که درصد بالایی از صاحبان این واحدهای خالی یکباره به عرضه این واحدها روی بیاورند، به نظر شما چه بر سر قیمت مسکن خواهد آمد؟

رکود بازار مسکن یعنی کاهش تعداد معاملات و این به معنی کاهش نقدشوندگی بخش مسکن هست. اگر در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اید و در این رکود قصد فروش و نقد کردن سرمایه خود را دارید، راه سختی در پیش دارید.

در تورم، معاملات مسکن و به طور کلی هر نوع دارایی بسیار نقد می‌شود در حالی که در رکود نقد کردن مسکن یکی از چالش‌های اساسی سرمایه‌گذاری در این بخش هست

اکثر کارشناسان معتقدند که سال آینده بازار مسکن شاهد جهش قیمتی نخواهد بود و اگر افزایش قیمتی هم رخ بدهد، پایین‌تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود. (دنیای اقتصاد)

پس با این اوصاف سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نه تنها انتظار سود بالایی را برای سرمایه‌گذاران ندارد بلکه به احتمال زیاد به معنی قفل شدن سرمایه تا چندین سال هست تا باز هم تورم و جهش ارزی رخ بدهد و صاحبان مسکن بتوانند سرمایه خود را به قیمت خوب نقد کنند.

دلار در سال ۹۸

دلار که معاملات سال ۹۸ را با نرخ ۱۳۲۰۰ تومان آغاز کرد، اواسط اردیبهشت با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی از مرز روانی ۱۵ هزار تومان نیز عبور کرد؛ اما پس از آن بر مدار نزولی قرار گرفت و با کاهش حساسیت خبرهای سیاسی و کنترل خوب بانک مرکزی نزدیک دو ماه هست که دلار در کانال ۱۱ هزار تومان به ثبات رسیده است.

جواب اینکه نرخ دلار تا آخر سال ۹۸ چگونه خواهد بود یک جمله است: بستگی دارد.

از یک طرف دولت کسری بودجه شدیدی دارد (حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان)  به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی هم به دلیل تحریم و هم کاهش جهانی قیمت نفت. برای جبران این کسری بودجه یا باید تحریم‌های نفتی نرم‌تر شود یا به طور کلی برداشته شود یا اینکه قیمت جهانی نفت تا ۸۰ دلار صعود کند.

از سوی دیگر بحران افزایش حجم نقدینگی وجود دارد که تا زمانی که ترمزی بر سرعت رشد نقدینگی زده نشود، اثر تورمی زیادی می‌تواند در آینده داشته باشد.

در یک نوشته جدا از کسری بودجه و نقدینگی و رابطه آن‌ها با تورم صحبت کرده‌ایم تا به خوبی با این مفاهیم آشنا شوید.

بازار ارز هوشمند هست و مثل همه بازارهای دیگر آینده را معامله می‌کند. یعنی مجموع انتظارات افراد حاضر در یک بازار از آینده است که قیمت فعلی یک دارایی را تعیین می‌کند.

افزایش رشد کسری بودجه به بازار آزاد ارز سیگنال می‌دهد که وضع مالی دولت در حال وخیم شدن است و ممکن است دولت تصمیم بگیرد با استقراض از بانک مرکزی و شبکه بانکی، و یا فروش گران‌تر ارز به بازار آزاد، کسری بودجه خود را تامین مالی کند که مشاهدات آماری نشان می‌دهد نرخ ارز در واکنش به این سیگنال‌ها جهت صعودی به خود می‌گیرد.

بنابراین در صورتی که گشایشی در تحریم‌های نفتی و یا قیمت جهانی نفت یا فلزات اساسی در دنیا رخ ندهد به احتمال زیاد کسری بودجه دولت موجب افزایش نرخ ارز در بازار خواهد شد. البته این تحلیل بسیار ساده شده‌ای هست و واقعیت بسیار پیچیده‌تر از این حرف هاست. ممکن است در چند ماه آینده فضای سیاسی و اقصاد جهانی به سمتی پیش برود که حتی باعث کاهش قیمت ارز بشود!

بورس در سال ۹۸

بورس تهران در بازه زمانی دو ساله یکی از سریع‌ترین رشدهای خود را در تاریخ بورس ایران پشت‌سر گذاشته است. بر این اساس، شاخص کل بورس از نیمه شهریور ۹۶ تا کنون بیش از ۳.۴ برابر شده است تا به رغم تحریم‌ها و نااطمینانی به لحاظ ریسک‌های محیطی، یک دوره طلایی را برای سرمایه‌گذاران خود رقم بزند.

در نیمه اول سال ۹۸ نیز عملکرد این بازار فوق‌العاده بوده تا جایی که رشد بیش از ۵۰ درصدی شاخص کل را در یک فضای سراسر رکودی حاکم بر بازارهای موازی دیگر شاهد هستیم. گرچه رشد بورس با تاخیر نسبت به مسکن و دلار و سکه رخ داد ولی سرمایه‌گذاران صبور را پشیمان نکرد.

رشد بورس در نیمه اول سال ۹۸ هم به دلیل افزایش سودآوری شرکت‌ها در اثر افزایش نرخ فروش و یا صادرات و همچنین تنظیم مجدد ارزش شرکت‌ها با تورم اخیر هست. ارزش برخی از شرکت‌ها در بورس به ویژه شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز تا حد خوبی به ارزش ذاتی آن‌ها نزدیک شده است و انتظار می‌رود که در نیمه دوم سال ۹۸ حرکت آرامی تجربه کنند.

ولی در برخی صنایع و شرکت‌ها فروش و سودآوری با تاخیر نسبت به واقعیت تورمی جدید به روزرسانی می‌شوند.  و برخی تحلیلگران بازار همچنان بر این باورند که بازار بورس به ویژه در این بخش‌ها هنوز جای رشد دارد.

چشم‌انداز ۶ ماهه دوم بورس بستگی زیادی به شرایط کلان سیاسی و تحریم نفتی و همچنین نرخ ارز در بازار دارد. در صورت یک توافق برای گشایش در تحریم، امکان افت قیمت جهانی نفت و دلار وجود دارد که موجب کاهش شاخص بورس می‌تواند باشد.  ولی در کل جمع نظر تحلیلگران بر این باور هست که هنوز زود است که از حباب شدن بورس صحبت کنیم.

با رشد خیره کننده بورس در ماه‌های اخیر و رکود در بازارهای دیگر سرمایه‌های بسیاری از سمت مردم ناآشنا به اصول سرمایه‌گذاری در بورس به این بازار وارد شده است.

نکته جالب این است که به هنگام صعود بورس همه فراموشکار می‌شوند و روزهای اصلاح و عقبگرد بورس را به کلی فراموش می‌کنند. در صورت اصلاح بورس نیز تازه واردان و غیرحرفه‌ای بدون شک متضررترین گروه این بازار خواهند بود.

بنابراین توصیه‌ای که می‌توانیم برای افرادی که اولین بار هست وارد بازار بورس می‌شوند داشته باشیم این است که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد این بازار بشوید.

[مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری || ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری برتر در ۶ ماه اول سال ۹۸ ]

در این لینک می‌توانید لیست صندوق‌های سهامی و صندوق‌های درآمد ثابت را با هم مقایسه کنید و بهترین صندوق را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

همه صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس هستند و محل مطمئنی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

 

 

7 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در نیمه دوم سال ۹۸”

 1. سلام ممنون خیلی مطلب خوبی نوشتید
  من توی سایت شما دیدم که صندوقهای زیادی توی ۳ ماه تابستون ۴۰ – ۵۰ درصد سود ساختند. به نظرتون میشه برای ۶ ماهه دوم سال هم روی همین مقدار سودشون حساب کرد؟ و اینکه چرا صندوقهای سهامی کاپا تا جایی که من دیدم ضامن نقدشوندگی ندارند. آیا میتونید یک صندوق سهامی کاپا معرفی کنید که ضامن نقد شوندگی داشته باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط بورس داره خیلی. تابستون بورس رشد شارپی داشت و احتمال اینکه در 6 ماهه بعدی مثل تابستون صعود کنه کم هست. البته باز هم فعالان بورس و ما معتقدیم که برخی از صنایع بورس هنوز جای زیادی برای رشد دارن . بنابراین اگر اتفاق سیاسی یا اقتصادی منفی بزرگی نیفته بورس رشد ملایم تری نسبت به تابستان رو بازم ادامه میده ( نظر جمع فعالان بورس هست و احتمالاتی هست قطعا)
   الزام ضامن نقدشوندگی قبلا وجود داشت که سازمان برداشت این الزام رو . در امیدنامه صندوق ها می‌تونید شرایط نقدشوندگی صندوق رو مطالعه کنید. ضامن نقدشوندگی کارش فقط نقد سریع واحدهای ابطال شده سرمایه‌گذار در شرایطی هست که خود صندوق نتونه سریع نقد کنه . بنابراین الان که اکثر صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارن، در کمتر از یک هفته نقد میشه واحدهای سرمایه‌گذارا و مشکل خاصی پیش نمیاد.
   البته میدونید که صندوق‌های قابل معامله به جای ضامن نقدشوندگی بازارگردان دارن و عملا اکثرشون هر لحظه در بازار قابلیت نقدشدن دارن.

 2. ببخشید من اگه نخوام پولم رو بذارم در صندوق و سبدگردانی هم میدونید که عددهای بالا رو قبول میکنن. چه گزینه های دیگه ای دارم؟ خودم مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنم؟ شاخص کدوم صنایع خوب هست برای سرمایه گذاری در نیمه دوم 98؟
  ممنون میشم راجع به اینا هم صحبت کنید .
  سپاس

  1. میترا جان
   سوال خیلی خوبی پرسیدی
   سبدگردان ها تا همین چند ماه پیش حداقل سرمایه ای که قبول میکردن 500 میلیون به بالا بود. ولی اخیرا سازمان بورس مجوز پذیرش سرمایه های کمتر رو هم به عنوان سبدگرانی داده . مثلا سبدگردانی هدف الان سرمایه های 50 میلیونی رو هم قبول میکنه برای سبدگردانی.
   اگر خودتون آشنایی نسبتا خوبی با بازار مالی و بورس ندارید توصیه میکنیم خودتون مستقیم وارد نشید. اگر هم این کار رو میکنید استراتژی منفعل 6 ماهه داشته باشید . یعنی مثلا سبد شاخص صنعت هایی که به نظرتون هست رو بخرید و دست نزنید. ( منظور از استراتژی منفعل این هست که مدام معامله نکنید و سهم ها رو جابه جا نکنید)
   در مورد اینکه کدوم صنایع خوب هستن ، تحلیل های بسیازی در روزنامه های اقتصادی کشور به ویژه هفته نامه تجارت فردا از سوی تحلیلگرای با تجربه منتشر میشه که راهنمایی خوبی برای تصمیم گیری میتونه باشه .

 3. سلام و خدا قوت متن خیلی خوبی داشتین
  سوالم اینه که اگه امریکا تحریم هاشو بر نداره دولت مجبوره که قیمت ارز رو افزایش بده و ایا اینکه روی بازار طلا هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت یا خیر؟

  1. سلام.
   قیمت ارز از فاکتورهای مختلفی تاثیر میگیره و پیچیده تر هست تحلیلش قطعا. پس در جواب شما فقط میتونیم بگیم که قیمت سکه رابطه مستقیم با نرخ دلار داره و در صورت رشد نرخ ارز ،قیمت طلا هم افزایش پیدا میکنه .

 4. با سلام ،
  در حال حاضر بهترین سرمایه گذاری برای مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان چیست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.