Menu
با 100 میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم

۱۰۰ میلیون تومان را در سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

سال97  با رشد قابل توجه بازدهی در همه بازارها از مسکن و طلا و دلار گرفته تا بورس همراه بود. از نظر روانی این سود خوب در سال قبل بر انتظارهای سرمایه‌گذاران از بازده سرمایه‌گذاری در سال 98 تاثیرمی‌گذارد. اما موضوع مهمی که معمولا در محسابات ذهنی سرمایه‌گذاران برای ورود به یک بازار کمتر بررسی می‌شود، شناخت دقیق ریسک های موجود مربوط به این انتظارات زیاد است.

 امسال ریسک‌های سرمایه‌گذاری به مراتب با سال قبل فرق دارد. موج سهمگین تورم در سال ۹۷  قیمت هر دارایی را با خود بالا برد به طوری که عملا در هر چیزی سرمایه‌گذاری می‌کردید برنده بودید و بازدهی قابل توجهی نصیب سرمایه‌گذاران کرد.

البته معمولا در موج‌های تورمی هیجان روانی بر مردم حاکم می‌شود و این تصور که هر دارایی بهتر از نگه داشتن ریال هست، منجر به رفتارهای غیرمنطقی در مردم می‌شود که حاضر می‌شوند در هر قیمتی ریال‌های خود را تبدیل کنند. در نتیجه قیمت برخی دارایی‌ها بیشتر از ارزش ذاتی آن‌ها در بازار بشود و به اصطلاح حباب داشته باشد.

برای همین سرمایه‌گذاری در سال 98  برای کسانی که ریسک خود را مدیریت نکنند، می‌تواند همراه با ضرر یا در بعضی موارد قفل شدن منابعشان برای چند سال اینده نیز باشد.

قبلا هم گفتیم که پیشنهاد سرمایه‌گذاری نسخه ثابتی ندارد و نمی‌شود به همه گفت در این سبد سرمایه‌گذاری کنید. مشاوران سرمایه‌گذاری از طریق صحبت با مشتریان خود اهداف و نیازهای او را مخشص می‌کنند و متناسب با ریسک‌پذیری هر فرد برای او سبد متناسب را پیشنهاد می‌دهند.

ولی وقتی شرایط اقتصاد تورمی هست در وهله اول همه دارایی‌ها بازده خوبی می‌دهند و با هم رشد می‌کنند ولی بعد از آن منطق سرمایه‌گذاری باید بر مبنای مدیریت ریسک باشد.

سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی برای سال 98 :

با در نظر داشتن این واقعیت ها، تحلیگران همکار کاپا سرمایه‌گذاری در این سه دارایی را در سال 98 پیشنهاد می‌دهند:

 اینکه هر فرد دارایی خود را بر اساس چه نسبتی بین این سه مورد تقسیم کند، تصمیمی متناسب با ریسک‌پذیری خود فرد هست. صندوق‌های درآمد ثابت در حقیقت معادل سپرده بانکی محسوب می‌شود با این تفاوت که این صندوق‌ها سود روزشمار دارند! بنابراین معقول هست که هر فردی بخشی از سرمایه خود را در گزینه کم ریسک و با نقدشوندگی بالا قرار دهد که صندوق‌های درآمد ثابت به خصوص صندوق‌های ETF بهترین گزینه برای این هدف هستند.

برای بخش ریسکی سبد دارایی نیز، پیشنهاد سرمایه‌گذاری در بازار بورس یا صندوق سهامی هست. همه تحلیلگران بورسی توافق دارند که بازار بورس از بازار دلار و طلا عقب مانده است و همچنان ظرفیت رشد خوبی را در خود دارد.

سال 98، سال بورس

معمولا در سالی که تورم بالاست، طلا و دلار سریع‌ترین عکس‌العمل را نشان می‌دهند و به سرعت با تورم همگام می‌شوند ولی بازار بورس به دلایل متعدد اقتصادی با کمی تاخیر رشد می‌کند. بنابراین به عقیده بسیاری از تحلیلگران امسال نوبت سهام هست تا دل سرمایه‌گذاران صبور را شاد کند. البته با گذشت 3 ماه از سال 98 شاخص بورس نزدیک به 30 درصد رشد کرده است.

عامل دوم جذابیت بورس، پخش سود شرکت‌ها در مجمع سالانه شرکت‌هاست که اکثرا در خرداد ماه برگزار می‌شود. دلیل جذابیت سهام شرکت‌هایی که سود پخش می‌کنند این هست که اگر شما بر روی یک دارایی سرمایه‌گذاری کنید که قرار است تقسیم سود انجام دهد، ریسک نگه‌داری آن دارایی طبیعتا کمی کاهش می‌یابد.

در حال حاضر بازار سهام این توانایی را دارد که با تقسیم سود مناسب در حد امکان نسبت به ریسکی که سرمایه گذاری می پذیرد سود معقولی نیز پرداخت کند. این بخش نیز می تواند براساس قدرت ریسک پذیری فرد متفاوت باشد.

با در نظر داشتن این واقعیت ها، در حال حاضر به نظر می­رسد برای 100 میلیون تومان به یک سرمایه گذار با قدرت ریسک پذیری متوسط بتوان پورتفلیوی زیر را پیشنهاد داد:

  1.   15 میلیون در بازار ارز و طلا: سرمایه گذاری از طریق صندوق های طلا.
  2.   30 میلیون در صندوق درآمد ثابت یا ETF های درآمد ثابت.
  3.   55 میلیون در بازار سهام از طریق صندوق های سهام یا سبدگردان های اختصاصی.

نقدشوندگی سرمایه‌گذاری

نکته مهم دیگری که باید در هر سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، موضوع نقدشونگی آن هست. برای مثال با وجود اینکه نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالا هست، ولی نقدشوندگی صندوق‌های قابل معامله ETF ، به مراتب بالاتر هست.

برای هر بار صدور و ابطال واحد صندوق‌های مشترک نیاز هست هر بار به دفتر صندوق مراجعه کنید و به صورت حضوری انجام دهید. در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله به صورت آنلاین هست . در یک روز می‌توانید بین چندین صندوق سرمایه خود را جابه‌جا کنید که از مزایایی فوق‌العاده این صندوق‌ها محسوب می‌‌شود. ( برای شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله باید کد معاملات آنلاین بورس دریافت کنید)

همین مولفه در مورد سرمایه‌گذاری در طلا و صندوق طلا نیز وجود دارد. برای خرید و فروش سکه فیزیکی نیاز هست که هر بار به بازار بروید و کارمزد بالای 1 تا 2 درصد را هر بار متحمل شوید. در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا علاوه بر مزیت‌های فراوان نسبت به سرمایه‌گذاری فیزیکی در طلا، به صورت آنلاین بوده و کارمزد کمتری دارد.

5 دیدگاه برای “۱۰۰ میلیون تومان را در سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟”

  1. ممنون از توضیح خوبتون
    برای سرمایه کم مثلا ۱۰ میلیون تومن چه پیشنهادی دارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.