Menu
با 100 میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنیم

۱۰۰ میلیون تومان را در سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

سال97  با رشد قابل توجه بازدهی در همه بازارها از مسکن و طلا و دلار گرفته تا بورس همراه بود. از نظر روانی این سود خوب در سال قبل بر انتظارهای سرمایه‌گذاران از بازده سرمایه‌گذاری در سال 98 تاثیرمی‌گذارد. اما موضوع مهمی که معمولا در محسابات ذهنی سرمایه‌گذاران برای ورود به یک بازار کمتر بررسی می‌شود، شناخت دقیق ریسک های موجود مربوط به این انتظارات زیاد است.

 امسال ریسک‌های سرمایه‌گذاری به مراتب با سال قبل فرق دارد. موج سهمگین تورم در سال ۹۷  قیمت هر دارایی را با خود بالا برد به طوری که عملا در هر چیزی سرمایه‌گذاری می‌کردید برنده بودید و بازدهی قابل توجهی نصیب سرمایه‌گذاران کرد.

البته معمولا در موج‌های تورمی هیجان روانی بر مردم حاکم می‌شود و این تصور که هر دارایی بهتر از نگه داشتن ریال هست، منجر به رفتارهای غیرمنطقی در مردم می‌شود که حاضر می‌شوند در هر قیمتی ریال‌های خود را تبدیل کنند. در نتیجه قیمت برخی دارایی‌ها بیشتر از ارزش ذاتی آن‌ها در بازار بشود و به اصطلاح حباب داشته باشد.

برای همین سرمایه‌گذاری در سال 98  برای کسانی که ریسک خود را مدیریت نکنند، می‌تواند همراه با ضرر یا در بعضی موارد قفل شدن منابعشان برای چند سال اینده نیز باشد.

قبلا هم گفتیم که پیشنهاد سرمایه‌گذاری نسخه ثابتی ندارد و نمی‌شود به همه گفت در این سبد سرمایه‌گذاری کنید. مشاوران سرمایه‌گذاری از طریق صحبت با مشتریان خود اهداف و نیازهای او را مخشص می‌کنند و متناسب با ریسک‌پذیری هر فرد برای او سبد متناسب را پیشنهاد می‌دهند.

ولی وقتی شرایط اقتصاد تورمی هست در وهله اول همه دارایی‌ها بازده خوبی می‌دهند و با هم رشد می‌کنند ولی بعد از آن منطق سرمایه‌گذاری باید بر مبنای مدیریت ریسک باشد.

سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی برای سال 98 :

با در نظر داشتن این واقعیت ها، تحلیگران همکار کاپا سرمایه‌گذاری در این سه دارایی را در سال 98 پیشنهاد می‌دهند:

 اینکه هر فرد دارایی خود را بر اساس چه نسبتی بین این سه مورد تقسیم کند، تصمیمی متناسب با ریسک‌پذیری خود فرد هست. صندوق‌های درآمد ثابت در حقیقت معادل سپرده بانکی محسوب می‌شود با این تفاوت که این صندوق‌ها سود روزشمار دارند! بنابراین معقول هست که هر فردی بخشی از سرمایه خود را در گزینه کم ریسک و با نقدشوندگی بالا قرار دهد که صندوق‌های درآمد ثابت به خصوص صندوق‌های ETF بهترین گزینه برای این هدف هستند.

برای بخش ریسکی سبد دارایی نیز، پیشنهاد سرمایه‌گذاری در بازار بورس یا صندوق سهامی هست. همه تحلیلگران بورسی توافق دارند که بازار بورس از بازار دلار و طلا عقب مانده است و همچنان ظرفیت رشد خوبی را در خود دارد.

سال 98، سال بورس

معمولا در سالی که تورم بالاست، طلا و دلار سریع‌ترین عکس‌العمل را نشان می‌دهند و به سرعت با تورم همگام می‌شوند ولی بازار بورس به دلایل متعدد اقتصادی با کمی تاخیر رشد می‌کند. بنابراین به عقیده بسیاری از تحلیلگران امسال نوبت سهام هست تا دل سرمایه‌گذاران صبور را شاد کند. البته با گذشت 3 ماه از سال 98 شاخص بورس نزدیک به 30 درصد رشد کرده است.

عامل دوم جذابیت بورس، پخش سود شرکت‌ها در مجمع سالانه شرکت‌هاست که اکثرا در خرداد ماه برگزار می‌شود. دلیل جذابیت سهام شرکت‌هایی که سود پخش می‌کنند این هست که اگر شما بر روی یک دارایی سرمایه‌گذاری کنید که قرار است تقسیم سود انجام دهد، ریسک نگه‌داری آن دارایی طبیعتا کمی کاهش می‌یابد.

در حال حاضر بازار سهام این توانایی را دارد که با تقسیم سود مناسب در حد امکان نسبت به ریسکی که سرمایه گذاری می پذیرد سود معقولی نیز پرداخت کند. این بخش نیز می تواند براساس قدرت ریسک پذیری فرد متفاوت باشد.

با در نظر داشتن این واقعیت ها، در حال حاضر به نظر می­رسد برای 100 میلیون تومان به یک سرمایه گذار با قدرت ریسک پذیری متوسط بتوان پورتفلیوی زیر را پیشنهاد داد:

 1.   15 میلیون در بازار ارز و طلا: سرمایه گذاری از طریق صندوق های طلا.
 2.   30 میلیون در صندوق درآمد ثابت یا ETF های درآمد ثابت.
 3.   55 میلیون در بازار سهام از طریق صندوق های سهام یا سبدگردان های اختصاصی.

نقدشوندگی سرمایه‌گذاری

نکته مهم دیگری که باید در هر سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، موضوع نقدشونگی آن هست. برای مثال با وجود اینکه نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالا هست، ولی نقدشوندگی صندوق‌های قابل معامله ETF ، به مراتب بالاتر هست.

برای هر بار صدور و ابطال واحد صندوق‌های مشترک نیاز هست هر بار به دفتر صندوق مراجعه کنید و به صورت حضوری انجام دهید. در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله به صورت آنلاین هست . در یک روز می‌توانید بین چندین صندوق سرمایه خود را جابه‌جا کنید که از مزایایی فوق‌العاده این صندوق‌ها محسوب می‌‌شود. ( برای شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله باید کد معاملات آنلاین بورس دریافت کنید)

همین مولفه در مورد سرمایه‌گذاری در طلا و صندوق طلا نیز وجود دارد. برای خرید و فروش سکه فیزیکی نیاز هست که هر بار به بازار بروید و کارمزد بالای 1 تا 2 درصد را هر بار متحمل شوید. در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا علاوه بر مزیت‌های فراوان نسبت به سرمایه‌گذاری فیزیکی در طلا، به صورت آنلاین بوده و کارمزد کمتری دارد.

27 دیدگاه برای “۱۰۰ میلیون تومان را در سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟”

 1. ممنون از توضیح خوبتون
  برای سرمایه کم مثلا ۱۰ میلیون تومن چه پیشنهادی دارید

   1. سلام وقت عالی بخیر بصورت میانگین با سرمایه ۱۰۰ میلیون ماهیانه چقدر درآمد از این صندوق ها میتونم داشته باشم ؟؟

    1. سلام
     صندوق ها سود ثابت و تضمینی مثل بانک ها ندارن و سودی که در هر دوره میسازن به نرخ بهره بانکی بازار در اون دوره ، وصعیت اوراق بدهی و وصعیت بازار سهام بستگی داره که به دلیل ماهیت نوسانی بازار سهام و اوراق، صندوق ها سودی که هر ماه میسازن رو نمیتونن دقیق پیش بینی کنن. برای مثال فرض کنید یک صندوق درآمد ثابت 30 درصد سبدش در سپرده بانکی با بهره 18 درصد (1.5 درصد ماهانه) و 50 درصد سبدش در اوراق بدهی دولتی ( با سود ماهانه تقریبا 1.5 درصد) و 20 درصد سهام هست. اگر وضعیت سبد سهام اون صندوق در اون دوره خوب عمل کنه و برای مثال 3.5 درصد سود بسازه، سود صندوق در آن دوره از میانگین وزنی سود همه دارایی هاش به دست میاد که میشه 1.9 درصد ماهانه (معادل 22.8 درصد سالانه)

 2. با سلام
  ضمن سپاس از سایت خوبتان الان در آبان ماه هستیم.با توجه به شرایط موجود 250میلیون پول را کجا سرمایه گذاری کنم؟
  سپاسگزارم.لطفا مصداقی بفرمایید.

  1. سلام سیروس جان
   قبلا در یک نوشته جدا کامل توضیح دادیم که تصمیم سرمایه‌گذاری رو باید با در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری و بازه سرمایه‌گذاری شخصی خودت تعیین کنی. پیشنهاد میکنیم این نوشته رو بخونی کامل.
   در مورد پیشنهاد ما هم قطعا میدونی که ما مشاور سرمایه‌گذاری نیستیم و هر پیشنهادی هم بگیم نظر شخصی‌مون هست. اگر نوشته‌های ما رو خونده باشی تا حدودی دست اومده که پیشنهاد ما همیشه سرمایه‌گذاری بخشی از سبد دارایی ( متناسب با ریسک‌پذیری و سایر نیازها) در سهام با دید بلندمدت هست. در آبان 98 هم با در نظر گرفتن شرایط تورمی هنوز بر این باوریم که حتی بازار سهام برای سرمایه‌گذاری با بازه یک ساله هم مناسب هست. باز هم تاکید میکنیم این نظر شخصی ما هست . اگر خودت دانش اش رو نداری و نمیخوای ریسک زیاد بکنی صندوق مختلط گزینه خوبی هست (برای ریسک پذیری متوسط و بازه حداقل تا اخر سال 98) اگر ریسک پذیری کمی داری صندوق درامد ثابت ها گزینه خوبی هست برات. اگر قصد داری مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنی حتما از مشاوره یک شرکت مشاوره یا فرد مسلط به بازار مالی کمک بگیر.

 3. سلام
  اگر ۲۵۰میلیون تومن در صندوق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری بشه بفرمایید تقریبا چقد سود ماهانه میشود و در مقایسه با بانک چقد سود ماهیانه میشود

  1. سلام
   صندوق‌های سرمایه‌گذاری تصمین سود ندارن و قطعی هم نمی‌تونن پیش‌بینی کنن چه سودی میسازن در آینده . توصیه میکنیم آموزش صندوق‌ها رو از اول در بلاگ مطالعه کنید .

  2. سلام خوبی.لطفا راهنمای کنید من خیلی علاقه به بورس دارم اما میترسم اندک پس اندازم رو به باد بددم.خواهشا اگر کسی میتونه خوب وروشن راهنمایی کنه من دوملییون دارم .میخوام .طلا بخرم اما گرونه چکار کنم افزایش بدم بدون ریسک.چونکه تمام سرمایه ام همینه

 4. با. سلام
  مطالب شما بسیار خوب بود . یک سوال دارم که شما شاید بتوانید به من کمک کنید من قصد دارم در صندوق های سرمایه‌گذاری سهامی سرمایه گذاری کنم بنظر شما بهتر است حجم سرمایه صندوق کم باشه یا زیاد باشه . امکان رشد کدام صندوق بیشتر است ؟

  1. سلام علی جان
   اکثر صندوق های سهامی سایز زیر 100 میلیارد دارن . که در مقایسه با صندوق‌های درآمد ثابت بزرگی مثل گنجینه و لوتوس و کشاورزی که سایز بالای 5 هزار میلیارد تومن دارن خیلی کوچیک هستن. یعنی سبد سهامی خیلی از صندوق‌های درآمد ثابت از خیلی صندوق سهامی‌ها بزرگ تره.یعنی در جواب سوال تو می‌تونیم بگیم که همه صندوق سهامی‌ها کوچیکن و سایزهای نزدیک هم دارن. متاسفانه هنوز بازار صندوق سهامی‌ها کوچیکه و جا برای رشد زیاد داره . دقت کن که ریسک صندوق سهامی‌ها بیشتر هست و با پذیرش این ریسک و آگاهانه سرمایه‌گذاری کن.
   جدیدا طبق ابلاغ سازمان سبدگردان‌ها سبدهای بالای 50 میلیون تومن رو هم قبول میکنن که جایگزین خوبی برای صندوق سهامی میتونه باشه .

 5. سلام من الان ۲۰۰م پول دارم و مردد ماندم برای اینکه چگونه ازش استفاده کنم تا پاسخگوی ماهیانه ۴ م وام را داشته باشه

 6. با سلام
  با صد میلیون تومان کجا میشود سرمایه گذاری کرد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   در قدم اول برای اینکه تصمیم بگیرید کجا سرمایه گذاری کنید، باید بازه سرمایه گذاری و نیازهاتون رو مشخص کنید. تا چه مدت می تونید به این صد میلیون دست نزنید و به پولش نیاز نداشته باشید؟ یک سال؟ شش ماه ؟ یا بیشتر از سه سال؟
   آیا نیاز به درامد دوره ای دارید یا نه هدفتون فقط افزایش ارزش دارایی تون هست؟ آیا فقط میخواهید پولتون در برابر تورم حفظ بشه یا ریسک بیشتر قبول میکنید و سود بیشتر از تورم سالانه رو در نظر دارید؟
   پاسخ به این سوال ” با صد میلیون میشه کجا سرمایه گذاری کرد” با توجه به پاسخ هایی که به این سوال ها میدید کاملا میتونه فرق داشته باشه.
   فرضا اگه پنج سال می تونید به پولتون دست نزنید و هدفتون رشد سرمایه تون هست، یکی از بهترین گزینه ها صندوق های بورسی (برای ریسک پذیری بالا) و صندوق های مختلط هست. البته خیلی تحلیلگرا بر این باورند که در شرایط تورمی فعلی در بازه یکساله هم بازار بورس میتونه خوب باشه و بازده بالاتر از سپرده یک ساله بانک و تورم رو برای سرمایه گذاران بسازه . اگر بازه کوتاه مدت مد نظرتون هست و دوست دارید سود روزشمار و پرداخت دوره ای سود داشته باشید و سرمایه تون نقد باشه ، یکی از بهترین گزینه ها صندوق های درآمد ثابت هستن.
   البته میدونی که کاپا مشاور سرمایه گذاری نیست و هدف کاپا تسهیل سرمایه گذاری در بازار مالی برای مردم نا آشنا به مقاهیم بازار مالی هست و هر نظری که میدیم نظر شخصی مون هست و معیار تصمیم گیری نباید قرار بگیره. کلا هم تیم کاپا سرمایه گذاری مستقیم در مسکن و سکه و ارز رو اصلا توصیه نمیکنه ، ولی این به دلیل سوگیری ذهن تیم ما به بازار مالی میتونه باشه. به هر حال باور ما این هست که سرمایه گذاری در بازار مالی با یادگیری اصول و رعایت چهارچوب ریسک همیشه بهترین گزینه هست و خواهد بود . اگه دانش و تخصص دارید مستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنید اگر نه صندوق ها و سبدگردان ها بهترین گزینه هستند.

 7. سلام من اولین بار هست با سایت شما آشنا شدم جوری گفتید و نوشتید و اطمینان بخش صحبت کردید که اگر جلوی خودم نگرفته بودم امروز ماشینم فروخته بودم بریزم به حساب شما اما واقعیت هرچی فکر کردم هنوز نتونستم حضم کنم چون هنوز خیلی برام گنگه من حدود 150 میلیون بعد از باز نشستگی دستم گرفته واصلا بلد نیستم باهاش کارکنم از طرفی همه داراییم هست میترسم از دستش بدم ایا ممکنه یه راهکار و مشاوره ای به من بدید حتی بابت مشاوره حاضرم هزینه پرداخت کنم
  با تشکر

  1. سلام محمد
   هر سوالی دارید ازمون در پشتیبانی سایت بپرسید. معمولا انلاین هستیم و جواب سوال ها رو میدیم . ما مشاور سرمایه‌گذاری نیستیم و مجوزاش رو نداریم ولی در حد توان راهنمایی میکنیم تا تصمیم درست بگیرید. ولی پیشنهاد می‌کنیم که نوشته‌های بلاگ رو حتما مطالعه کنید. سعی کردیم به همه سوال های ممکن شما جواب بدیم در این نوشته ها .

  2. سلام
   اينجانب همسرم از نيروهاى كادر درمان كرونايي ها هست كه مدتهاى طولانى دارد ب هموطنان خوبمون خدمت ميكند .
   ايشان بعد گذشت چندسال زحمت كشيدن مبلغى حدود 250 تومن پس انداز كرده و ميتوند تسهيلات هم بگيرد كه افزايش يابد
   حالا ميخوام برادرانه ما را راهنمايي بفرماييد چطورى ميتونيم وارد بورس و يا …. بشيم
   كدام صندوق يا …. بهتره كه بشود حداقل ماهيانه 10 تومن درآمد در ماه داشته باشيم
   چراكه هزينه ٣ خانواده بى سرپرست هم ميديم
   براى دادن راهنمايي و مشاوره هم حتى حاظرم هزينه هم پرداخت كنيم چراكه اين پول بسختى فراوان از دادن كشيك هاى شب جمع كرديم
   از همكارى و مشورت شما سپاسگزاريم
   خدا خيرتون بده
   يا على

 8. سلام،نزدیک 300میلیون دارم، معلم بازنشسته هستم، صندوق هارا مطالعه کردم،متاسفانه نتونستم انتخاب درستی انجام بدم،مبلغی توحساب حامی مفیدگذاشتم، سودش کمتراز سودبانک قوامین میباشد،لطفابهترین صندوق ثابت وسهامی ومختلط راپیشنهادنماییدکه پس انداز 32سال خدمت وپاداش سنوات راسرمایه گذاری کنم وارزش پولم حفظ شود، ممنونم

  1. سلام برای تصمیم گیری باید میزان ریسک پذیری و بازه سرمایه‌گذاری تون رو مشخص کنید. اگر هدفتون فقط حفظ ارزش پول هست ،گزینه های با ریسک متوسط مثل صندوق‌های مختلط یا شاخص بورس یا سبدگرانی اختصاصی میتونن این نیاز شما رو برطرف کنن ولی زمان ورود و بازه و نیازهای شخصی تون در این تصمیم خیلی مهم هست. آیا نیاز به برداشت دوره ای سود دارید؟
   آیا بازه تون بلندمدت هست و 3 سال میتونید به پولتون دست نزنید؟ توصیه میکنیم بقیه اموزش ها به ویژه انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری و گزارش 9 ماهه صندوق‌ها رو مطالعه کنید.

 9. سللم ۳۰ میلیون پول دارم . لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم ک سود کنم. کوتاه مدت و طولانی مدت فرقی نداره فقط میخام سود کنم.

  ۵۰ تومنم جدای این ۳۰ تومن دارم ک میخام تو کوتاع مدت سود بده و یا بشع از کنارش برداشت کرد یه راه هم برای ای ۵۰تومن بدید لطفا

 10. سلام من 200 میلیون دارم میخام این مبلغ به 2برابر برسه و تا یک سال هم نمیخام برداشت کنم کجا باید سرمایه گذاری کنم؟؟پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون

 11. با سلام. تحلیلتون برای سال ۹۹ چیه؟ یعنی اینکه کجا سرمایه گذاری یکساله انجام بدیم بهتره؟ مثلا برای ۱۰۰ م

 12. سلام من مبلغ ۲۵ میلیون رو برای مدت دوسال نیاز ندارم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.