Menu

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها

در پست قبل در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری صحبت کردیم و انواع صندوق سرمایه‌گذاری فعال در ایران را معرفی کردیم. حالا به توضیح هریک از صندوق‌ها، نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در آن‌ها و نحوه‌ی خرید و فروش و محاسبه‌ی سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

هر سهم صندوق‌ سرمایه‌گذاری چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

گفتیم که هر صندوق، سرمایه‌ای که از مردم جذب می‌کند را بنا به نوع صندوق در سبدی متشکل از اوراق بدهی و گواهی سپرده بانکی و اوراق سهام شرکت‌های بورسی سرما‌یه‌گذاری می‌کند . ارزش خالص این سبد هر لحظه در بازار با تغییر ارزش اوراق تغییر می‌کند. بنابراین صندوق‌ها در پایان هر روز ارزش خالص سبد خود را محاسبه می‌کنند. شما برای سرمایه‌گذاری در صندوق، اصطلاحا واحد صندوق‌ها را خریداری می‌کنید. ارزش هر واحد صندوق در پایان روز از تقسیم ارزش خالص دارایی‌های صندوق به تعداد واحدهای آن به دست می‌آیند. بنابراین قیمت هر واحد مشخص می‌شود و سرمایه‌گذار بر اساس این قیمت می‌تواند اقدام به خرید و فروش سهم صندوق نماید

صندوق‌های با درآمد ثابت 

صندوق‌های بادرآمد ثابت به نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شوند که بخش عمده  سبد آن‌ها را اوراق با درامد ثابت تشکیل می‌دهد. صندوق درآمد ثابت پول شما و تمام سرمایه‌گذران دیگر را در سبدهای متشکل از اوراق بدهی و سپرده بانکی (در بانک‌های مورد تایید بانک مرکزی) و حدود 5 درصد در سهام شرکت‌های با ریسک پایین سرمایه‌گذاری می‌کنند و همانند بانک حریان نقدینگی ثابت دوره‌ای  تضمین می‌کنند.

صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سهامی بخش اصلی سبدشان متشکل از اوراق سهام شرکت‌های بورسی است و سبد پرریسک‌تری نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت دارند (در نتیجه انتظار سود بیشتری هم دارند). صندوق‌های سهامی مانند صندوق‌های درآمد ثابت تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سرما‌یه‌گذاران صندوق‌‌های سهامی تنها با بالا رفتن ارزش خالص سبد صندوق سود می‌کنند. در پایان روز اگر ارزش خالص سبد بالا برود، ارزش واحد صندوق نیز افزاش می‌یابد که سرمایه‌گذار با فروختن واحدهای سرمایه‌گذاری سود می‌کند.

سود سرمایه‌گذاران صندوق‌های درآمدثابت چگونه تعیین می‌شود؟

سرمایه‌گذاران صندوق‌های درآمد ثابت از دو طریق سود دریافت می‌کنند:

1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV

2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق

صندوق‌های درآمد ثابت نیز همانند اوراق بدهی دو نوع سود می‌دهند. بعضی صندوق‌ها پرداخت سود دوره‌ای دارند و بعضی صندوق‌ها تنها در پایان سال سود پخش می‌کنند. شما بنا به نیاز و سلیقه‌ی خود انتخاب می‌کنید که در کدام صندوق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید.

چگونه سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کنیم؟

واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان صندوق صادر و باطل می‌شوند. متقاضیان خرید واحدهای صندوق‌ها با مراجعه به نمایندگان صندوق‌ها می‌توانند اقدام به خرید و فروش واحد صندوق‌ها نمایند. قبلا خرید و فروش صرفا با مراجعه‌ی حضوری به کارگزاری‌های صندوق‌ها صورت می‌گرفت ولی خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق‌ها نیز در حال راه‌اندازی است و از این پس خرید و فروش صندوق‌ها نیز همانند سهام از طریق پنل آنلاین صورت خواهد گرفت.

One Reply to “سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها”

  1. شدیدا مشتاقم تا با پنل آنلاین واحد های صندوق های سرمایه گذاری رو معامله کنم.
    مطالبتون خیلی روشن و جالب هستن
    مرسی ??

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.