Menu

سرمایه‌گذاری در بازار بدهی چه تفاوتی با سرمایه‌گذاری در بازار بورس دارد؟

برای توضیح تفاوت سرمایه‌گذاری در بورس با اوراق بدهی با یک مثال ساده شروع می‌کنیم، فرض کنیم شما با دوستتان یک پیتزافروشی می‌زنید و باهم کار می‌کنید. در ابتدا برای خرید یا اجاره‌ی مغازه و خرید دستگاه‌ها پخت پیتزا و مواد اولیه نیاز به سرمایه دارید. هر کدام از شما سرمایه‌ای می‌آورد و شما به اندازه‌ی سرمایه‌تان در سود  و در سود و زیان کار با هم شریک هستید. اگر پیتزافروشی شما سودده باشد شما به اندازه‌ی سهامتان در سود شریک هستید و اگر ضرر کنید نیز به همین صورت. وقتی شما سهام یک شرکت را در بورس خریداری می‌کنید مثل مثال پیتزافروشی در واقع به اندازه‌ی سهام خودتان شریک شرکت در سود و زیان آتی می‌شوید دقت کنید از کلمه‌ی آتی استفاده کردیم . یعنی شرکتی ممکن است در گذشته فروش بسیار خوبی داشته باشد و سود خوبی نصیب سهام‌دارن خود کرده باشد ولی شما از لحظه‌ی خریدن سهم در سود و زیان بعدی شرکت شریک هستید. خوب هیچ کس نمی‌تواند فردای یک شرکت را پیش‌بینی کند، ممکن است فردا در انبار یک شرکت تولیدی موفق آتش سوزی رخ دهد و مبلغ هنگفتی زیان به شرکت وارد کند که همان روز تاثیر خود را با کاهش قیمت سهام نشان خواهد داد یا در مثال تحریم قطر، این اتفاق را هیچ کس نمی‌توانست پیش‌بینی کند. تحریم قطر به نوبه‌ی خود برای عملکرد بعضی شرکت‌ها مثل شرکت‌های غذایی اتفاق خوبی بود زیرا بازار جدیدی برای آنها با صادرات به قطر به وجود آمد.  فاکتورهای بیشماری مثل قیمت نفت، تحریم‌ها، وضعیت بازار، رقیبان همه روی عملکرد شرکت تاثیر دارند و همانطور که در بخش ریسک توضیح دادم به واسطه‌ی قابل پیش‌بینی ناپذیر بودن عملکرد یک شرکت در آینده ریسک سرمایه‌گذاری در بورس زیاد است . یکی از اصول اصلی دنیای سرمایه‌گذاری این است که هر چقدر ریسک سرمایه‌گذاری بالاتر باشد، انتظار سود سرمایه‌گذار از آن بیشتر است. سرمایه‌گذار در بورس ممکن است 100 درصد سود کند و حتی بیشتر! و ممکن است 100 درصد ضرر کند و سرما‌یه‌ی خود را از دست بدهد.

ولی سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی در مورد اوراق بدهی دولتی کاملا بدون ریسک است و در خصوص سایر اوراق غیردولتی ریسک خیلی کمی دارد. در بخش اوراق بدهی توضیح دادیم که با خرید اوراق بدهی شما در واقع به دولت یا شرکت قرض می‌دهید. خوب چرا اوراق دولتی ریسک ندارد؟ به یک دلیل ساده . چون دولت هرگز ورشکست نمی‌شود در بدترین حالت پول چاپ می‌کند و بدهی خود را پس می‌دهد. گفتیم وقتی شما سهام یک شرکت را می‌خرید در سود و زیان آن شریک می‌شود. ولی وقتی اوراق بدهی یک شرکت را می‌خرید فقط به آن شرکت قرض داده‌اید و سود و زیان شرکت به شما ربطی ندارد و شما در هر حالت حتی اگر شرکتی ضرر سنگینی داده باشد، قرض خود را به همراه سود آن پس خواهید گرفت. تنها ریسک اوراق بدهی شرکتی در این است که شرکت ورشکست بشود که اتفاق بسیار نادری است زیرا تنها شرکت‌هایی که پشتوانه‌ی مالی دارند اجازه‌ی انتشار اوراق بدهی به آن‌ها داده می‌شود. در صورت ورشکسته شدن هم پول خریدار اوراق بدهی اندکی با تاخیر و پس از فروش دارایی‌های شرکت به فرد بازگردانده می‌شود.

پس کسی که اوراق بدهی را خریداری می‌کند ریسک بسیار کمتری نسبت به کسی که سهام یک شرکت را در بورس می‌خرد، قبول می‌کند و نیتجه آن است که سرمایه‌گذرا اوراق بدهی سود ثابتی را می‌گیرد (مثل سود بانکی) و نمی‌تواند انتظار سود بالا را داشته باشد ولی در عوض ریسک از دست دادن سرمایه‌ی خود را نیز تحمل نمی‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.