Menu

سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی چه مزیتی نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک دارد؟

اوراق بدهی دولتی و سپرده بانکی هردو دارایی سرمایه‌گذاری با ریسک کم یا بدون ریسک محسوب می‌شوند. بنابراین بر اساس اصل ریسک-بازده ، نباید انتظار اختلاف سود زیاد بین این دو دارایی را داشته باشیم. برای مقایسه بهتر اوراق بدهی را به دو دسته تقسیم می‌کنیم:

•  اوراق بدهی کوتاه‌مدت: اوراق بدهی با سررسید کمتر از یکسال

•  اوراق بدهی بلند‌مدت : اوراق بدهی با سررسید بیشتر از یکسال

اوراق بدهی کوتاه‌مدت هم‌اکنون در بازار ایران در نرخ‌های بین 15 تا 16 درصد معامله می‌شوند. در حالی که نرخ سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت بانکی 10 و نرخ سپرده‌گذاری و نرخ سپرده بلندمدت 15 درصد است. مزیت سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی کوتاه مدت در این است که سرمایه‌گذار می‌تواند بدون تحمل نرخ جریمه اوراق خود را با نرخ بالاتر از سپرده کوتاه مدت ( در شرایط عادی بازار) به فروش برساند.  در حالی که اگر بخواهد از سپرده بلندمدت خود برداشت کند با نرخ جریمه چند درصدی مواجه خواهد شد. بنابراین اوراق بدهی کوتاه مدت گزینه خوبی برای کسانی است که در کوتاه‌مدت به سرمایه خود نیاز دارند. فقط نکته مهم این است که برای گرفتن سود مورد نظر حتما باید اوراق کوتاه مدت را تا سررسید نگه دارید و یا در قیمتی که در روز فروش معادل نرخ مطلوب شما است بفروشید.( چون ممکن است در شرایط خاص بازار قیمت اوراق بدهی به صورت دوره‌ای کاهش پیدا کند و فروش اوراق به ضرر باشد)

در همین حال اوراق بدهی بلندمدت نیز مزیت‌های خاص خود را دارند. به ویژه زمانی که انتظار این است که نرخ بهره کاهش یابد، اوراق بدهی بلندمدت یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت و سرمایه‌گذاری بدون ریسک است. برای مثال کسانی که شهریور امسال قبل از اعلام کاهش نرخ سود بانکی اوراق بدهی بلندمدت با نرخ‌های بالای 20 درصد خریدند، سود بالاتری نسبت به وضعیت فعلی بازار برای چندسال آینده خود تضمین کردند. هم‌اکنون نیز اوراق بدهی بلندمدت با سررسیدهای سال 98 و حتی 1400 نیز در بازار با نرخ‌های بالای 15 درصد موجود هستند. اگر سال آینده بانک مرکزی دوباره نرخ بهره را کاهش دهد، خریداران این اوراق (در صورت نگهداری اوراق تا سررسید) سود خوبی را کسب خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.