Menu

سجام چیست؟ چرا باید در سجام ثبت نام کنیم؟

این روزها که همش حرف سجام و اجباری بودن ثبت نام سجام برای فعالان بازار بورس هست، خیلی‌ها شاکی هستند که دوباره یک ثبت‌نام دیگر و دوباره یک بهانه جدید برای گرفتن پول از ما مردم بیچاره.

خوب سجام چی هست؟ برای چی ثبت نام در سجام برای همه اجباری هست؟ مطمئن باشید بعد اینکه با سجام آشنا شدید، یه دمتون گرم خواهید گفت و اینکه چرا زودتر این سامانه راه‌اندازی نشده بود.

سجام مخفف “سامانه جامع اطلاعات مشتریان” هست که متعلق به سپرده‌گذاری مرکزی هست. سپرده‌گذاری مرکزی یکی از نهادهای اجرایی سازمان بورس هست که وظیفه ثبت و نگه‌داری و تسویه معاملات در بازارهای مالی را دارد. برای مثال وقتی شما 100 ورق از اوراق اسناد خزانه را در بورس خرید می‌کنید. سپرده‌گذاری مرکزی این 100 تعداد سهم را از دارایی فرد فروشنده کسر و به دارایی شما که خریدار هستید اضافه می‌کند. بنابراین فرض کنید که این شرکت مثل یک دفتر بزرگ هست که حساب و کتاب تمام معاملات افراد در بورس را ثبت و نگه‌داری می‌کند.

خب حالا برویم سراغ سجام. برای اینکه کارکرد سجام را توضیح بدهیم باید وضعیت فعلی ینی قبل از سجام را بدانید. در حال حاضر برای استفاده از خدمات یک کارگزاری مشخص یا سرمایه‌گذاری در یک صندوق، باید به صورت حضوری به آن کارگزاری یا صندوق مراجعه کنید و پس از ارائه مدارک و احراز هویت بتوانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید. اگر بخواهید کارگزاری یا صندوق خود را عوض کنید باید این کار را دوباره و دوباره انجام دهید. سامانه سجام در واقع برای حل این مشکل به وجود آمده است. ثبت نام در “سجام”  یکبار برای همیشه کافی هست تا از کلیه فرصت‌های بازار مالی بدون نیاز به احراز هویت مجدد بهره‌مند شوید. در واقع با ثبت‌نام در این سامانه پس از احراز هویّت، از ارائــه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهید داشت. برای مثال به سادگی خواهید توانست سهام خود را بین کارگزاری‌ها مختلف جابه‌جا کنید و یا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف بدون نیاز به ثبت‌نام مجدد در هر کدام سرمایه‌گذاری کنید.

خوب. حالا که دیدید سامانه سجام چقد خوب و به درد بخور هست، بهتر هست بدانید که روی این سامانه نزدیک دو سال هست که کلی آدم کار کرده و کلی هزینه شده است پس بهتر هست برای بهره‌مندی از این سامانه خوب ما هم بخشی از هزینه توسعه آن را که ده هزار تومان به ازای هر نفر هست پرداخت کنیم.

هر نظری دارید پایین بنویسید با هم بحث کنیم.

 

 

 

2 دیدگاه برای “سجام چیست؟ چرا باید در سجام ثبت نام کنیم؟”

  1. کارگزاری آگاه موقع ثبت نام عضویت جدید، بصورت خودکار و رایگان، سجام را هم انجام میدهد. هرچند برای اعضای قبلی چنین روندی نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *