Menu
سبدگردانی

سبدگردانی چیست؟

قبلا به صورت کامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها را  توضیح دادیم. گفتیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با مدیریت افراد خبره، پول سرمایه‌گذاران را در یک سبد جمع می‌کنند و این سبد را متناسب با اهداف صندوق که در امیدنامه و اساسنامه هر صندوق بیان می‌شود، مدیریت می‌کنند .

سبدگردانی به صورت رسمی بعد از تجربه موفق صندوق‌ها در بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفت. قبلا افراد متخصص خدمات سبدگردانی را به صورت غیررسمی برای سرمایه‌های بیشتر از یک عدد خاصی ارائه می‌کردند. ولی در چند سال اخیر شرکت‌های سبدگردان شروع به ارائه خدمات سبدگردانی به صورت رسمی کرده‌اند که انتظار می‌رود در آینده نزدیک جایگاه ویژه‌ای در بین سرمایه‌گذاران پیدا کنند.

مزیت سبدگردان نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری

سبدگردان، برای هر یک از سرمایه‌گذاران سبد اختصاصی متناسب با سرمایه، اهداف و ریسک‌پذیری و نظر شخصی سرمایه‌گذار تشکیل می‌دهد و به صورت مداوم آن را نظارت می‌کند. در واقع مزیت اصلی سبدگردان نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این است که سبدگردان، به صورت اختصاصی و با در نظر گرفتن نیازهای هر فرد برای او سبد می‌چیند و مشتری مالک مستقیم دارایی‌های سبد خود هست .

در حالی که در صندوق‌ها این مالکیت، مشاع (اشتراکی) هست و فرد حق اعمال نظر مستقیم در مدیریت سبد صندوق ندارد. از این لحاظ سبدگردانی ساختاری منعطف‌تر نسبت‌ به صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد البته ساختار هزینه و کارمزد سبدگردان نیز با صندوق تفاوت دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

[مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری || ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری برتر در ۶ ماه اول ۹۸ ]

ساختار هزینه و کارمزد سبدگردان چگونه است؟

سبدگردان ، بابت ارکان هزینه‌ای از سرمایه‌گذاران دریافت نمی‌کنند. یعنی هزیه مدیریت و حسابرس و نرم‌افزار که در صندوق‌ها از سرمایه‌گذران گرفته می‌شود، به عهده سبدگردان است. و فقط کارمزد سبدگردانی از مشتری دریافت می‌شود. این کارمزد معمولا متناسب با عملکرد سبد تعیین می‌شود.

معمولا یک نرخ ثابت کوچک بابت مدیریت سبد و یک کارمزد متغیر به شرط عبور از یک نرخ سود توافقی است. برای مثال شما با سبدگردان خود توافق می‌کنید که 1 درصد مبلغ سبد به عنوان نرخ ثابت مدیریت سبد به او بدهید و سود بالای 30 درصد را به صورت 50 ، 50 بین هم تقسیم کنید. مثلا اگر سود سبد شما به 40 درصد برسد، 5 درصد آن متعلق به سبدگردان شما خواهد بود.

برای انتخاب بهترین سبدگردان مواردی چون لیست سبدگردان‌های تایید شده سازمان بورس، لیست بهترین‌ها و محدودیت‌های آن‌ها را بهتر است بدانید که در این مطلب به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

[مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب بهترین سبدگردان ( + لیست سبدگردان‌های مورد تایید سازمان بورس و بهترین‌ سبدگردان‌ها از نظر میزان سوددهی]

4 دیدگاه برای “سبدگردانی چیست؟”

  1. واقعا اگر این اطلاعات درست باشد برای رشد کاربر .هزار ممنون از همه دستن در کاران

  2. سلام کاپای عزیز .
    سپاس بخاطر اینهمه مطالب مفید که با صبر و حوصله ی مثال زدنی و برای راهنمایی و بالابردن اطلاعات اقتصادی افرادی مثل من میگذارید.
    دوستان به نظر میاد فعالیت شما کم شده در این سایت .من بارها برای دریافت مشاوره پیام گذاشتم ولی تا این لحطه هیچکس جوابی به من نداده.میشه به من بگید چطور میتونم با شما تماس بگیرم و ازتون مشاوره بگیرم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.