Menu

بهترین گزینه سرمایه‌گذاری

حقیقت این است که بهترین گزینه سرمایه‌گذاری وجود ندارد. هر فردی متناسب با هدف و ریسک‌پذیری و بازده‌ مدنظر برای سرمایه‌گذاری اش باید در سبد متفاوتی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کند.

قبل از انجام سرمایه‌گذاری هر فرد باید سه فاکتور اصلی سرمایه‌گذاری را برای خود مشخص کند:

بازه‌ی سرمایه‌گذاری:

قانون کلی این است که، هرچه بازه‌ی سرمایه‌گذاری مورد نظر کوتاه‌تر باشد، سبد سرمایه‌گذاری باید محافظه کارانه‌تر و کم‌ریسک‌تر باشد. مثلا اگر شش ماه دیگر به سرمایه‌ی خود نیاز دارید و برای مدت شش ماهه می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، سبد شما باید عموما از دارایی‌های کم‌ریسک تشکیل بشود. برعکس اگر در دوره‌ی 20 سالگی یا 30 سالگی زندگی خود هستید و می‌خواهید برای بازنشستگی خود برنامه‌ریزی کنید، سبد ریسکی‌تر گزینه‌ی بهتری است. زیرا هم برای جبران ضرر محتمل فرصت خواهید داشت و هم عموما بازار بورس سهام و سایر دارایی‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌دار در بلندمدت از سایر بازارها مانند بازار پول (نرخ بهره بانکی) بازده بیشتری دارد. در سی سال اخیر نیز بازار سهام بیشترین بازده را برای سرمایه‌گذاران (حتی بیشتر از مسکن) داشته است.( با توجه به آمار بانک مرکزی ) . دقت کنید که از سرمایه‌گذاری بلند مدت صحبت می‌کنیم و منظور این است که در بلند مدت بازده بازار سهام بیشتر بوده است. شاید اگر یکی از سال‌ها (مثلا سال 92) را جداگانه بررسی کنیم، ببینیم که بازار سهام در این سال ضرر زیادی را متحمل سرمایه‌گذارن کرده است. ولی کسی که ده ساله سرمایه‌گذاری کرده بود، سود قابل توجهی در مجموع داشته است. جمله‌ی مشهوری در بین سرمایه‌گذاران موفق بورس وجود دارد که می‌گویند، بورس جایی است که پول از جیب سرمایه‌گذار عجول به جیب سرمایه‌گذار صبور می‌رود.

نتیجه این که هرچقدر دید سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تر داشته باشید، سبد سرمایه‌گذاری ریسکی‌تر مناسب‌تر است و قبل از انجام سرمایه‌گذاری بایستی حتما بازه‌ی سرمایه‌گذاری مورد نظر خود را در نظر داشته باشید.

  • هدف از سرمایه‌گذاری:

ممکن است فکر کنیم که جواب این سوال کاملا واضح است و معلوم است که هدف هر شخصی از سرمایه‌گذاری کسب بیشترین سود ممکن است. در حالی که هدف یک فرد مسن 70 ساله از سرمایه‌گذاری، بیشتر داشتن درآمد دوره‌ای ثابت و امنیت سرمایه می‌تواند باشد تا افزایش سرمایه و هدف یک جوان 30 ساله با درآمد نسبتا خوب، بیشتر افزایش سرمایه می‌تواند باشد تا داشتن درامد دوره‌ای. هدف سرمایه‌گذاری معمولا بر اساس سن فرد، شرایط شخصی و مرحله زندگی فرد تعیین می‌شوند. اهداف سرمایه‌گذاری در کل به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 

  • امنیت سرمایه:

منظور از امنیت سرمایه حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم است. بر اساس قانون تنزیل پول (قانون کاهش ارزش پول در طول زمان)، 10 میلیون امروز شما با ارزش‌تر از 10 میلیون یک سال دیگر است. بنابراین برخی افراد تنها برای حفظ ارزش سرمایه خود سرمایه‌گذاری می‌کنند که در این حالت معمولا بخش عمده سبد سرمایه‌گذاری در گزینه‌های کم ریسک با پرداخت نرخ بانک است .

  • درآمد دوره‌ای

یکی از اهداف سرمایه‌گذاری داشتن درآمد دوره‌ای است. در این حالت سرمایه‌گذار انتظار دارد به ازای خواب پول خود درآمد دوره‌ای (ماهانه، سه ماهه،..) داشته باشد. شناخته‌شده‌ترین سرمایه‌گذاری با این هدف، سپرده‌گذاری در بانک است که به ویژه در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در بین مردم کسب کرده است. ولی تنها سپرده بانکی نیست که برای سرمایه‌گذاران درآمد دوره‌ای بدون ریسک فراهم می‌کند. انواعی از صندوق‌‌های درآمد ثابت و اوراق بدهی وجود دارند که درآمد دوره‌ای برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

  • افزایش سرمایه

به این معنی است که من هم اکنون مقداری سرمایه در دست دارم و هدف اصلی من این است که سال آینده این سرمایه‌ی من بیشتر از سود نرخ بهره افزایش یابد و درآمد دوره‌ای اهمیت زیادی برایم ندارد. در این صورت ترکیب سبد سرمایه‌گذاری فرد متناسب با این هدف به کل تغییر می‌کند.

البته اکثر افراد ترکیبی از این اهداف نامبرده را هدف خود قرار می‌دهند. مثلا هم هدفشان افزایش سرمایه و در عین حال داشتن درآمد دوره‌ای می‌تواند باشد وتغییر ترکیب دارایی‌های سرمایه‌گذاری در سبد سرمایه‌گذاری فرد است که این اهداف را تامین می‌کنند.

  • شخصیت و روحیه ریسک‌پذیری

همه‌ی سرمایه‌گذاران به دنبال کسب سود بیشتر هستند، ولی هر یک از آن‌ها شخصیت‌های متفاوت دارند .هر فردی باید اول شخصیت خود و روحیه ریسک‌پذیری خودش را به خوبی بشناسد. . برای مثال بعضی از افراد به هیچ عنوان تحمل کم شدن سرمایه خود حتی به در بازه کوتاه مدت را ندارند و برعکس برخی افراد از ریسک کردن لذت می‌برند و می‌توانند ضرر در سرمایه‌گذاری را تحمل کنند. معمولا مشاوران سرمایه‌گذاری پرسش‌نامه‌های استاندارد برای شناخت میزان ریسک‌پذیری افراد طراحی می‌کنند و ضریب‌های ریسک‌پذیری 1 تا 10 بر اساس پاسخ‌نامه به افراد تعلق می‌گیرد و سپس ترکیب سبد سرمایه‌گذرای بر اساس همین ضریب ریسک پذیری افراد به آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

One Reply to “بهترین گزینه سرمایه‌گذاری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *