Menu
نحوه انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

من مقداری پول دارم. بهترین صندوق برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

این تقریبا سوال همه برای انتخاب صندوق هست. آیا آخرین سود صندوق را معیار انتخاب آن قرار دهیم؟ یا سود یک سال قبل؟ صندوق درآمد ثابت بهتر هست یا صندوق مختلط؟ صندوق قابل معامله یا مشترک؟

[مطالعه بیشتر: صندوق‌های درآمد ثابت و نحوه سرمایه‌گذاری در آن‌ها || نکاتی که به هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت بایستی در نظر بگیریم ]

برای آشنایی با صندوق‌ها نوشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مطالعه کنید.

در گام اول باید مشخص کنید که در چه نوع صندوقی سرمایه‌گذاری کنید. درآمد ثابت یا مختلط یا طلا… برای انتخاب بهترین صندوق باید مراحل زیر را طی کنید.

 • بازه سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید
 • شرایط اقتصاد در زمانی که قصد سرمایه‌گذاری دارید چگونه است؟ آیا جهش ارزی و تورم رخ داده است؟ یا شرایط کاملا آرام و عادی هست؟

بازه سرمایه‌گذاری و شرایط اقتصادی

آیا بازه سرمایه‌گذاری شما تنها چند ماه هست؟ یا سه ساله؟ دقت کنید که این سوال مهم‌ترین گام سرمایه‌گذاری هست که تمامی انتخاب بعدی شما به این سوال بستگی دارد.

اگر بازه سرمایه‌گذاری شما در شرایط عادی اقتصاد زیر یکسال هست، صندوق‌های درآمد ثابت بهترین گزینه جایگزین سپرده بانکی هستند. ولی در شرایط تورمی مثل سال 97 و 98، ریسک‌گریزی معنی ندارد! چون بازار مالی همیشه با تاخیر نسبت به دلار و سکه خود را با تورم تنظیم می‌کند. بنابراین در شرایط تورمی حتی اگر بازه سرمایه‌گذاری شما 6 ماهه هم باشد باز هم انتخاب صندوق مختلط یا سهامی گزینه بهتری نسبت به صندوق درآمد ثابت هست.

در شرایط عادی اقتصادی، بهترین استراتژی برای دید بلندمدت انتخاب سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی و یا خرید سبد شاخص کل یا چند شاخص اصلی هست. در نوشته بهترین سرمایه‌گذاری ده سال اخیر با استفاده از داده‌های بانک مرکزی نشان دادیم که پربازد‌ترین سرمایه‌گذاری از سال 87 تا 97، شاخص فلزات اساسی بود. اگر دید بلندمدت (مثلا 5 ساله) برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها دارید، اختصاص کل سبد به صندوق‌های درآمد ثابت خیلی محافظه‌کارانه است و در بلندمدت بازدهی کمتری دارد. مخصوصا در کشور ما که هر چند سال یکبار تورم بزرگ رخ می‌دهد.

بسیار مهم است بدانید که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها در کل کم است. چون حتی ریسکی‌ترین صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس هستند و سازمان لیست سهم‌هایی که صندوق‌ها حق دارند در آن سرمایه‌گذاری کنند را منتشر می‌کند و ابلاغ می‌کند.

بنابراین صندوق‌ها نمی‌توانند هر ریسکی بکنند و سرمایه مردم را در هر دارایی که خواستند سرمایه‌گذاری کنند. درنتیجه ریسک ورشکستگی یا صفر شدن سرمایه در صندوق‌ها بسیار بسیار کم است . تنها ریسک ممکن در صندوق‌های ریسکی، سود نکردن یا از دست دادن درصدی از سرمایه است.

خوب پس از اینکه مشخص کردید در چه صندوق‌هایی می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید . حالا سوال اصلی این است که کدام صندوق در بین ده‌ها صندوق را انتخاب کنم؟

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت

برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت باید موارد زیر را بررسی کنید

 • سایز صندوق
 •  نوسان سود صندوق در چند ماه گذشته
 •  عملکرد این صندوق نسبت به سایر صندوق‌های درآمد ثابت در چند ماه گذشته

برای اینکه بتوانید عملکرد صندوق‌ها را با هم مقایسه کنید لازم است ریشه سود بالا را شناسایی کنید.

همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در لیست مشخصی از دارایی‌ها که توسط سازمان بورس ابلاغ می‌شود، می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. خوب چگونه یک صندوق بهتر از دیگری عمل می‌کند؟

 • سایز صندوق

اولین فاکتور که در نگاه اول دیده نمی‌شود، سایز صندوق است. سایز صندوق یعنی میزان سرمایه‌ای که یک صندوق جذب کرده است. برای مثال صندوق گنجینه زرین شهر بزرگ‌ترین صندوق درآمد ثابت در ایران با سرمایه تحت مدیریت نزدیک 27 هزار میلیارد تومان است. در حالی که اندازه صندوق صبای هدف یا فیروزه، زیر 100 میلیارد تومان هست. یعنی صندوق گنجینه زرین شهر 270 برابر بزرگ تر از این دو صندوق هست.

خوب سایز صندوق چه تاثیری در میزان سود آن دارد؟ توضیح دقیق آن کمی پیچیده‌ و سخت می‌تواند باشد ولی اگر بخواهیم ساده توضیح بدهیم، صندوق با سایز کوچک قدرت مانور و انعطاف پذیری بیشتری دارد.

برای مثال یک صندوق 50 میلیاردی را با یک صندوق 5 هزار میلیاردی در نظر بگیرید. صندوقی که 5 هزار میلیارد را باید سرمایه‌گذاری کند ناچار باید این سرمایه زیاد را در بین دارایی متنوعی پخش کند و مدیریت این سرمایه بزرگ نیز چالشی هست. ولی صندوق کوچک به راحتی می‌تواند بین داریی‌ها و سهام مختلف بازی کند و در نتیجه دست بازتری برای ساختن سود بالا دارد.

برای همین است که اگر دقت کنید تقریبا همه صندوق‌های بالای لیست از نظر سود، سایز زیر 200 میلیارد دارند. پس احتمالا سقف این صندوق‌ها همیشه پر هست .(به غیر صندوق‌های قابل معامله) صندوق‌های کوچک در طی زمان افزایش سقف خواهند داد و مطمئنا این روند سودآوری آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای مثال روند سودآوری دو صندوق صبای هدف ( 16 میلیارد) را با صندوق امین آشنا (2 هزار میلیارد) را در زیر با هم مقایسه می‌کنیم

تقسیم سود صندوق درآمد ثابت امین آشنا در ماه‌های گذشته

 

تقسیم سود صندوق صبای هدف در ماه‌های گذشته

 نوسان سود صندوق در چند ماه گذشته

نکته مهم دیگر در بررسی عملکرد تیم مدیریت صندوق، بررسی میزان پایداری و نوسان سود در ماه‌های گذشته است.

برای مثال دو صندوق درآمد ثابت در نظر بگیرید: یک صندوق در 9 ماه گذشته ، هر ماه سود بالای 1.8 درصد ساخته است . حداکثر سود این صندوق در این بازه 2.4 درصد و کمترین سود نیز 1.8 درصد بوده است.

فرض کنیم صندوق دیگری هست که ماه گذشته 3 درصد سود ساخته ولی در 9 ماه گذشته نوسان سود زیادی داشته است. مثلا سه ماه از 9 ماه گذشته زیر 1 درصد و حتی یک ماه نزدیک 0.5 درصد سود ساخته است ولی در عین حال بعضی از ماه ها به تا 3 درصد (معادل سالانه 36 درصد) نیز بازدهی این صندوق بوده است.

حالا بین این دو صندوق کدام عملکرد بهتری داشته است؟

به دلیل اینکه بخشی از سبد صندوق‌های درامد ثابت (بین 5 تا 20 درصد طبق دستورالعمل سازمان بورس ) در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، بخش اصلی نوسان سود صندوق‌ها مربوط به سبد بورسی آن است. زیرا بخش اوراق درآمد ثابت صندوق نوسان چندانی ندارد و با روند ملایم رشد می‌کند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که صندوقی که نوسان سود زیادی دارد، درصد بیشتری در بورس سرمایه‌گذاری کرده است که این فرضیه را می‌توان با بررسی سبد صندوق تایید کرد. سبد صندوق‌ها هر روز به صورت شفاف منتشر می‌شود که به چه درصدی در کدام دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.

هرچقدر یک صندوق درصد بالاتری را به سهام اختصاص بدهد، یعنی سبد این صندوق در کل ریسکی‌تر هست نسبت به صندوقی که درصد کمتری در سهام سرمایه‌گذاری کرده است. البته باز هم تاکید می‌کنیم که ریسک در مورد صندوق‌ها یعنی احتمال نوسان بالای سود.

برای مثال صندوق سرمایه‌گذاری صبای هدف در سال گذشته با سودهای فوق‌العاده 5 تا 7 درصدی در یک ماه سر و صدای زیادی راه انداخت .

شاید برای افراد مبتدی که با مشاهده گذشته این صندوق جذب سرمایه‌گذاری در آن می‌شود بسیار جذاب باشد ولی اولا سایز این صندوق فقط 16 میلیارد تومان هست و اینکه در سال 97 و 98 بازار بورس در کل به میزان خوبی صعود کرده است و از آنجایی که صندوق صبای هدف تقریبا 16 درصد سبد خود را ( بیشتر از سایر صندوق‌های درآمد ثابت) در سهام سرمایه‌گذاری کرده بود توانست ماه‌های متوالی سود خوبی نصیب سرمایه‌گذارن خود بکند.

پس عملکرد خوب این صندوق به دلیل ریسکی تر بودن سبد آن است و عملکرد گذشته آن به معنی سود خوب در آینده نیست. چه بسا بازار بورس در نیمه دوم سال 98 نزولی شود و سود این صندوق بسیار کاهش یابد .

نتیجه اینکه برای انتخاب بین صندوق‌های درآمد ثابت نیز باید تصمیم بگیرید که سود مطمئن بدون نوسان زیاد را ترجیح می‌دهید یا اینکه در صندوقی با احتمال سود بالا و در عین حال ریسک بالاتر می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید.

البته شرایط کلی اقتصاد و بازار بورس نیز در این تصمیم باید وارد شود. وقتی شرایط تورمی هست و بازار بورس صعودی هست منطقا صندوق درآمد ثابت با درصد بیشتر سهام بهتر هست!

 •  عملکرد این صندوق نسبت به سایر صندوق‌های درآمد ثابت

هیچ وقت نباید سود صندوق در ماه‌های گذشته را به تنهایی معیار عملکرد صندوق قرار داد. بلکه باید سود این صندوق را در کنار سود سایر صندوق‌ها بررسی کنید. برای مثال فرضا در حال بررسی سود ماه‌های گذشته یک صندوق هستید و می‌بینید که دو ماه پشت سر هم سود زیر یک درصد ساخته است و سریع نتیجه می‌گیرید که این صندوق به درد نمی‌خورد.

در حالی که باید ببینید سایر صندوق‌ها در این دوره چگونه عمل کرده‌اند. آیا اکثر صندوق‌ها در این بازه سود بالا ساخته‌اند؟ اگر اکثر صندوق‌های بزرگ در این بازه خوب عمل کرده باشند احتمالا دلیل سود کمتر به عمکلرد تیم مدیریت صندوق و سبد دارایی صندوق برمی‌گردد ولی اگر اکثر قریبت به اتفاق صندوق‌ها در این بازه خوب عمل نکرده باشند پس ریشه را باید در شرایط بازار به ویژه بازار اوراق بدهی و سهام ببینید.

ممکن از در این بازه دو ماهه بازار سهام نزولی باشد یا در سود اوراق به یکباره تغییر ناگهانی رخ داده باشد که عملکرد کل صندوق‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

البته مقایسه نرخ تک تک صندوق‌ها با هم برای پیدا کردن صندوق خوب می‌تواند سخت و زمان‌بر باشد . بنابراین یک روش مرسوم برای سجنش عملکرد صندوق، مقایسه نرخ آن با نرخ بازده بازار صندوق‌هاست. یعنی اگر متوسط بازدهی تمام صندوق‌های درآمد قابت فعال در بازار را بازده بازار بنامیم. در این صورت اگر بازده صندوق بالاتر از بازار باشد یعنی این صندوق از متوسط بازار بهتر عمل کرده است.

برای مثال در نمودار زیر بازده صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان نسبت به بازار در شش ماه گذشته در نمودار زیر نشان داده شده است.

بازده صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان نسبت به بازده کل صندوق های درامد ثابت

همانطور که می‌بینید، سود صندوق لوتوس پارسیان هر ماه از متوسط بازدهی صندوق ها بهتر هست. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که لوتوس پارسیان در 6 ماه گذشته به خوبی عمل کرده است.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق مختلط و سهامی

قبل از اینکه سراغ معیارهای انتخاب برویم، خوب است بدانید که بازار صندوق‌های مختلط و سهامی نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بسیار کوچک‌تر هست. در حال حاضر جمع ارزش دارایی‌های صندوق‌های درآمد ثابت به بیش از 150 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

در حالی که ارزش صندوق‌های سهامی و مختلط با هم زیر 3 هزار میلیارد هست. که نشان‌دهنده جوان بودن این بازار است. ولی به تدریج به تعداد صندوق‌ها اضافه می‌شود و صندوق‌های قبلی افزایش سقف می‌دهند و مطمئنا در سال‌های آینده صندوق‌های سهامی و مختلط هم جایگاه خوبی خواهند رسید.

تمام معیارهای انتخاب صندوق درامد ثابت برای صندوق‌های مختلط و سهامی نیز به کار می‌رود. ولی برای این صندوق‌ها یک معیار متفاوت هست.

در صندوق‌های درآمد ثابت از معیار مقایسه بازدهی صندوق نسبت به بازده بازار درآمد ثابت استفاده کردیم. در صندوق‌های مختلط و سهامی بازار همان شاخص کل هست. پس یکی از معیارها مقایسه بازده صندوق نسبت به شاخص کل هست.

معمولا همه صندوق‌های مختلط و سهامی در وبسایت خود نمودار مقایسه بازدهی صندوق خود را نسبت به شاخص کل قرار می‌دهند. برای مثال بازدهی صندوق سهامی سهم آشنا نسبت به شاخص بورس را در نمودار زیر می‌بینید. در شش ماه گذشته صندوق سهم آشنا همیشه از شاخص کل بهتر عمل کرده است و در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که صندوق خوبی هست.

 بازدهی صندوق سهامی نسبت به شاخص کل

 

 

 

13 دیدگاه برای “راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری”

 1. با سلام و تشکر بابت مطالب بسیار کاربردی در مورد سرمایه گزاریهای عمومی که به زبان ساده مینویسید. من همیشه سایتتون رو پیگیری میکنم (از طریق RSS) هرچند کم مینویسید اما نمونه چنین مطالبی رو جای دیگه نمیبینم.
  من تقریبا در همه مدل صندوق طی این سالها بودم. چند نکته کنکوری که کلا برای ورود به صندوقها باید دونست، اینه که اولا یکی از برتریهای محرز صندوقهای سود ثابت نسبت به سپرده بانکی در اینه که سود روزشمار میدن و هروقت هم بخوای میتونی خارج بشی، در حالیکه سود بانکها ماه شماره و تازه اون هم یکسال پول، بلوکه هست که واقعا ظالمانه ست. دوم اینکه خروج زیر 3 ماه از صندوق، کارمزد بیشتری میگیرن که باید حتما مدنظر قرار داد (البته به جز صندوقهای سود ثابت بورسی / ETF). نکته دیگه اینکه هنوز خرید اکثر صندوقها صرفا حضوریه و باید به دفترشون مراجعه کرد که خوب نیست. البته سایت IBSHOP و یه سایت دیگه که الان اسمش خاطرم نیست، امکان خرید و فروش تعدادی از صندوقها رو اینترنتی و حتی با اپ موبایل فراهم کردن. اما صندوقهای سود ثابت بورسی (ETF) کلا در این مورد خیلی راحت تر هستن و میشه با داشتن کد بورسی، مثل سهام شرکتهای بورسی خرید و فروششون رو در لحظه و اینترنتی انجام داد.
  یک مورد جدید هم اخیرا برخورد داشتم. یه مدل اوراق مشارکت بورسی هم بنام اخزا در مدلهای مختلف هست که به عنوان یکی از انتخابهای سود ثابت، قابل بررسیه و شاید نکته مثبتش، امکان نقدکردن سریعشه خصوصا مناسب کسانیه که سهام میخرن و در زمانهایی مثلا بدلیل رکود بازار بورس میخوان پولشونو یه گوشه نگه دارن و بهش سود ثابت بخوره. اما یه نکته توی نمودارهای قیمتشون دیدم که مهم بود، اینکه اوراق اخزا در کوتاه مدت اغلب نوسان قابل ملاحظه ای دارن که ممکنه در این بازه زمانی مناسب خرید نباشن و حتی در بلند مدت هم اکثرا شیب نمودارشون (میزان سود) به مرور کم میشه که باید بهش دقت کرد. اما نمودار صندوقهای سود ثابت، شیب ثابت دارن که نشون دهنده ثبات سوددهیشونه. البته بعضیاشون ماهانه سود میدن که نموداراشون حالت زیگزاگ تکرارشونده داره و بعضی که اصل و سود رو موقع فروش میدن (مثل سهام) نمودار خطی با شیب یکنواخت افزایشی دارن.
  خلاصه اینکه همه این موارد در انتخاب گزینه سود ثابت میتونن مدنظر قرار بگیرن: صندوق سود ثابت عادی، صندوق سود ثابت بورسی (ETF)، اوراق مشارکت بورسی (اخزا یا سایر اوراق) که همه اینه از همه نظر به سپرده بانکی ارجحیت دارن، چه از لحاظ میزان سود و چه از لحاظ سهولت خرید و فروش.
  هدف نهایی اینه که کاربر عادی بتونه به راحتترین روش، بیشترین سود رو کسب کنه.
  و یک پیشنهاد اینکه درسته که صندوقها معمولا برای عموم مردم تعبیه شده که اطلاعات کافی برای خرید مستقیم سهام ندارن یا میخوان سود ثابت بیشتری بگیرن، اما همونطور که همین مطلب شما هم نشون میده، انتخاب یه صندوق مناسب، باز هم فوت و فن هایی داره که حتی یه آدم عادی هم شاید نتونه خیلی ازش سر در بیاره، یا حتی حوصله بررسیش رو نداشته باشه. اینکه در این مطلب، صندوق سود ثابت صبای هدف رو مثال زدید، کار خیلی خوبیه که بنظرم جا داره این کار با بررسی کل صندوقها با ذکر نام، حتی در بازه های زمانی مثلا یک ماهه تکرار بشه. اون هم در شرایط به شدت متغیر اقتصادی که داریم و باعث گیج شدن مردم در انتخاب گزینه مناسب سرمایه گزاری میشه. خصوصا اینکه هنوز 90 درصد مردم، صندوقها رو نمیشناسن و اونهایی هم که میشناسن یا میشنون، فکر میکنن صندوقها هم یه چیزی شبیه موسسات اعتباری هستن که بخاطر سابقه ذهنی بد بخاطر کلاهبرداری هاشون مورد استقبال قرار نمیگیرن و ترجیح میدن پولشون رو ببرن سپرده بانکی کنن با شرایط ظالمانه.
  لذا معرفی بهترین صندوقها در بازه های مثلا ماهانه، کمک خیلی زیادی به مردم میکنه که هم با میزان سوددهیشون آشنا بشن و هم بهترین انتخاب در هر شرایط رو انجام بدن. چرا که الان همین صندوقها، هم نیاز مردم رو حتی به خرید دلار، طلای فیزیکی و سهام بطور کل کم میکنه و هم بصورت اینترنتی و در لحظه میتونن خرید و فروش کنن و لذت ببرن.
  باز هم از شما بابت مطالب ارزنده تون سپاسگزارم و معذرت که صحبتهام طولانی شد و اگه نقصی در صحبتهام هست صرفا تجربه شخصیه که در این چند سال اخیر داشتم و دوست داشتم بقیه هم بدونن و توی چاله چوله هاش نیفتن.

  1. ممنون دوست عزیز از نکات خوبی که نوشتید و از پیشنهادی که دادید. اتفاقا داریم روی ایده ای که دادید کار میکنیم و به زودی منتشر خواهیم کرد.

 2. سلام روزتون بخیر ممنون از سایت خوبتون که رایگان به سوالات کاربر ها با حوصله پاسخ میدهید.
  سوال خدمتتون داشتم
  اینکه به طور کلی صندوق های سرمایه آیا مثل بانک های خصوصی امکان ورشکستگی یا دزدین پول کاربر ها را دارد؟یعنی همچین رسیکی دارد که یک صندوق مثل موسسات بانکی پول های مردم را بالا بکشد و آیا بانک مرکزی تضمینی برای پول ها میدهد؟؟؟مثل بانک های خصوص که بانک مرکزی گفته تا سقف ۱۰۰ میلیون از حساب شخص را بیمه میکند ….ممنون مبشم توضیح بفرمایید چون هرچی سرچ کردم پاسخ واضحی پیدا نکردم

  1. سلام پوریا جان
   این سوال خیلی از دوستان هست که اینجا کامل توضیح میدیم.

   اول باید فرق بین سازمان ناظر بانک و صندوق رو بدونید. بانک ها زیر نظر بانک مرکزی هستن. صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس قرار دارن و جز موسسه های بازار مالی محسوب میشن. عملکرد صندوق ها از سمت سازمان بورس کاملا تحت نظارت هست و سازمان موظف کرده صندوق ها رو که هر ماه به طور شفاف صورت های مالی و دارایی شون رو اعلام کنن . اینکه هر ماه چیا رو خریدن و چه دارایی هایی رو فروختن. این وضعیت عملکرد صندوق‌ها در سایت codal.ir منتشر میشه که می تونید با سرچ اسم هر صندوق مطالعه کنید.
   در کل حرف ما این هست که نگران اختلاس از صندوق‌ها نباشید. صندوق‌ها جای مطئنی برای سرمایه‌گذاری هستند و تنها فاکتوری که باید در نظر بگیرید ریسک صندوق و سیاست سرمایه‌گذاری صندوق هست . اینکه شما مثلا در یک صندوق سهامی سرمایه‌گذاری می‌کنید عملا دارید ریسک بازار سهام که یک بازار نوسانی هست رو قبول می‌کنید و این فاکتور رو باید در نظر بگیرید نه احتمال اختلاس.

 3. من واقعا گیج شدم چون تازه کارم میشه چندتا مشاور کار بلد و درست پیشنهاد بدین که بتونن در زمینه سرمایه گذاری در بورس کمکمون کنن؟

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا به ما بگید کجا مبهم بود و چطور توضیح بدیم که ما یک نوشته جدید بنویسم یا شفاف تر صحبت کنیم. سوال هاتون رو می‌تونید از پشتیبانی در سایت بپرسید ازمون .

 4. سلام
  نکته مهم در سرمایه گذاری اینه که فردا اگر صندوق پولتون رو نداد میخواهید چکار کنید ؟
  یک موسسه مالی توی ایران 500 شعبه باز کرد و حتی توی بعضی از ادارات هم شعبه داشت ولی الان پول مردم رو نمیده
  پس توی صندوق با درامد ثابت هم همه دارایی هاتون رو نزارید و به این جمله فکر کنید که اگر فردا پول نداد هیچکار نمیتونم بکنم

  1. سلام
   این موسسه های مالی از طرف بانک مرکزی غیرمجاز اعلام شده بودن و طبق قانون ، بانک مرکزی فقط 100 میلیون تومان سپرده بانکی رو تضمین میکنه. یعنی حتی امروز هم یه بانک پول شما رو نده بانک مرکزی تا 100 میلیون تومان از سپرده رو به سپرده‌گذار میده تا وضعیت نقدشوندگی بانک مشخص بشه. پس اینکه یک موسسه غیرمجاز پول مردم رو نداده دلیل بر این نیست که بانک ملت هم پول مردم رو نده.
   در مورد صندوق ها هم توضیح دادیم که همه صندوق ها تحت نظارت سازمان بورس هستن و صورت های مالی شون هر ماه شفاف منتشر میشه. در احتمال های بسیار کم ممکنه یک صندوق ورشکست بشه و پروسه برگشت سرمایه طول بکشه ولی اینکه پول رو بردارن برن در مورد صندوق‌ها احتمالا اتفاق نمیفته .

 5. سلام میشه خیلی ساده و البته کامل توضیح بدین ک قمیت اماری چیه؟؟
  و چ فرقی با قیمت صدور و ابطال داره،

  و چرا صندوق ها اینو قیمت اماری رو افزایش یا کاهش میدن،
  و این ک بالا بودن این قیمت خوبه یا بد؟

  در نهایت ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام مجید جان
   به دلیل اینکه بعضی مواقع شرایط خاصی در بورس میتونه پیش بیاد مثل بسته بودن نماد یک سهم یا صف خرید یا صف فروش بودن یه سری سهم تو سبد صندوق، سازمان بورس این اختیار رو در اختیار صندوق‌ها گذاشته که وقتی این شرایط مشخص شده پیش اومد( در چهارچوب دستورالعمل سازمان) ، صندوق قیمت برخی سهم‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری رو تعدیل کنه .به‌این‌ترتیب در چنین شرایطی NAV محاسبه‌شده بر پایه تعدیل قیمت سهام، مبنای تعیین قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری قرار می‌گیره .در واقع قیمت آماری که گزارش میشه قیمت واقعی NAV همون روز هست .ولی قیمت صدور و ابطال همون قیمت تعدیل شده هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.