Menu
بهترین سبدگردان‌ها

بهترین سبدگردان‌ها در سال گذشته

قبلا در یک نوشته مجزا سبدگردانی را کامل توضیح دادیم و تفاوت و مزایای آن را نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بررسی کردیم.

اخیرا یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در بازار بورس در کنار صندوق‌‌ها برای کسانی که دانش و تخصص مدیریت پول خود در بازار را ندارند، سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردان‌هاست. البته تا تابستان 98 به دلیل محدودیت‌های سبدگردان‌ها و تقاضای زیاد برای خدمات سبدگردانی، سبدگردان‌ها محدودیت پذیرش حداقل سرمایه داشتند که معمولا این عدد بین 500 میلیون تومان تا 1 میلیارد تومان بود.

از این لینک می‌توانید لیست سبدگردان‌های مورد تایید سازمان بورس در سال 98 را مشاهده کنید. تعداد شرکت‌های دارای مجوز سبدگردانی در حال حاضر 24 هست.

محدودیت اصلی سبدگردان‌ها طبق مصوبه سازمان این بود که هر سبدگردان به تعداد تحلیلگر و متخصص سرمایه‌گذاری که در تیم خود دارد تعداد محدودی سبد می‌تواند بپذیرد.

البته بخشنامه جدید سازمان بورس در سال 98 این محدودیت تعداد تحلیلگر به ازای سبد را برداشته است و بنابراین شاهد پذیرش سبد‌های برای مبالغ تا 50 میلیون تومان هم در بین برخی سبدگردان‌ها هستیم. برای مثل سبدگردان هدف از حمله اولین سبدگردان‌هایی بود که سبدهای متنوع با ریسک‌های متنوع با حداقل سرمایه 50 میلیون تومان ایجاد کرد.

در کنار سبدگردان‌های رسمی بسیاری از فعالان حقیقی و باتجربه بازار نیز در سال 97 و 98 سبدهای بسیاری پذیرفتند. از آنجایی که مدیریت سبد هر فرد در کد معاملات آنلاین خود فرد صورت می‌گیرد و تمام خرید و فروش‌ها در حساب کاربری خود فرد از سمت سبدگردان صورت می‌گیرد، سبدگردانی حقیقی به نوعی امن محسوب می‌شود و برای همین هست که استقبال خوبی از آن در دو سال اخیر شده است.

البته امن بودن سپردن سرمایه به شخص حقیقی برای سبدگردانی به این معنی است که این فرد نمی‌تواند پول شما را ببرد . بخش مهم‌تر آن پیدا کردن سبدگردان قابل اعتماد و با تجربه هست. معمولا وقتی بازار بورس صعودی هست اکثر سهم‌ها در بازار صعود می‌کنند که گاهی امکان دارد در این میان قیمت برخی سهم‌ها بیشتر از ارزش ذاتی خود و اصطلاحا به صورت حبابی رشد کند.

در این اوضاع بازار معمولا همه سبدگردان می‌شوند. هر کسی با اندک تجربه و کسب سود خوب در یک دوره کوتاه، مدعی سبدگردانی می‌شود و کسب سودهای بسیار عالی را وعده می‌دهد. این شرایط در نیمه اول سال 98 هم پیش آمد. هر کسی در این مدت سهم خریده بود به احتمال بسیار بالا سود بالاتر از سود یکسال بانک کسب کرد و همین اعتماد کاذبی به خیلی‌ها داد که ادعای سبدگردانی کنند.

در انتخاب سبدگردان حقیقی محتاط باشید و پس از تحقیق و پرس‌وجو پول خود را در اختیار افراد قابل اعتماد و با تجربه قرار دهید. کسی که حداقل دانش بازار مالی دارد و حداقل یکبار بالا و پایین بازار را تجربه کرده است.

 

 

کارمزد سبدگردان چگونه تعیین می‌شود؟

کارمزد سبدگردان‌ها معمولا از دو بخش ثایت و متغیر تشکیل می‌شود. بخش ثابت معمولا در بین همه سبدگردان‌ها مشترک و عدد 1 درصد سرمایه تحت مدیریت در یک سال هست. یعنی اگر 100 میلیون تومان به یک سبدگردان بدهید و یکسال پول شما در اختیار سبدگردان باشد، 1 میلیون تومان را به عنوان هزینه ثابت مدیریت پرداخت می‌کنید. کارمزد ثابت مدیریت چندان جذابیتی برای سبدگردان‌ها ندارد.

جذابیت اصلی سبدگردانی در بخش متغیر کارمزد هست که متناسب با عملکرد سبدگردان تعریف می‌شود. استاندارد رایج در همه دنیا برای خدمات سبدگردانی این است که سبدگردان در بخشی از سودی که برای مشتری خود می‌سازد سهیم باشد. زیرا تنها از این طریق است که انگیزه اصلی سبدگردان ساختن سود بالا برای مشتری خود است.

معمولا سبدگردان‌ها درصدی از سود بالاتر از نرخ سود بانکی را به عنوان کارمزد متغیر خود برمی‌دارند. برای مثال در سال 97 که نرخ سود بدون ریسک بازار 20 درصد بود کارمزد سبدگردان‌ها بین 15 تا 25 درصد ( برای مبالغ بالا درصد کمتری گرفته می‌شود) اختلاف سود کسب شده با نرخ بهره 20 درصد بود.

مثلا اگر یک سبدگردان برای سبد شما 50 درصد سود بسازد طبق این فرمول ، سبدگردان 6 درصد سود سبد شما را به عنوان کارمزد برمیدارد.

 % 6 =  (% 20 –  % 50) * 20%

نحوه انتخاب بهترین سبدگردان

سبدگردان‌ها هم مانند صندوق‌ها انواع سبد مختلفی با طیف ریسک متفاوت برای نیازهای مشتری‌های خود طراحی می‌کنند. برای مثال یک مشتری می‌تواند درخواست سبد کم‌ریسک داشته باشد در این حالت با مشخص شدن بازه زمانی، سبدگردان سبدی متناسب با نیاز این مشتری برای او طراحی می‌کند. معمولا سبدگردان‌ها 5 طیف ریسک‌ برای سبدهای خود در نظر می‌گیریند. بسیار کم‌ریسک، کم‌ریسک، ریسک متوسط ، پر ریسک و سبد بسیار پرریسک.

برای انتخاب سبدگردان خوب برای سرمایه خود اول نیاز به نحوه محاسبه کارمزد سبدگردان دارید که در مورد آن صحبت کردیم و دو نیاز به بررسی عملکرد تیم مدیریت سبد دارید. برای این منظور مثل صندوق‌ها باید عملکرد دوره‌های گذشته بخش بورسی سبد سبدگردان را نسبت به عملکرد شاخص بورس بررسی کنید.

بر اساس چه معیارهایی سبدگردان خوب را پیدا کنیم؟

اولین معیار برای سنجش عملکرد یک سبدگردان، بازدهی سبد نسبت به شاخص بورس هست. اگر یک سبدگردان در حالت صعودی بازار (برای سبدهای غیرکم ریسک) بتواند از شاخص پیشی بگیرد یعنی اولین معیار سبدگردان خوب را دارد. مثلا شاخص بورس در ماه آبان و آذر 98 تقریبا 15 درصد رشد کرد.

اگر یک سبدگردان در این شرایط به اندازه شاخص یا حتی کمتر از شاخص سود بسازد در حقیقت سرمایه‌گذار ضرر کرده است چون می‌توانست با هزینه بسیار کمتری شاخص بورس را خودش بخرد و همین سود را بردارد. پس مهم هست که یک سبدگردان نه همیشه ولی در میان‌مدت از شاخص بهتر عمل کند (ممکن است در شرایط خاص یک سبدگردان خوب هم در یک دوره کوتاه از شاخص بدتر عمل کند)

همزمان اگر یک سبدگردان در شرایط اصلاح یا نزول بازار بورس، کمتر ضرر کند و این عملکرد را در سال‌های متوالی حفظ کند به معنی حرفه‌ای بودن تیم مدیریت سبد هست. 

پس حتما در بررسی عملکرد سبدگردان شرایط بازار بورس در بازه زمانی مد نظر را معیار قرار دهید.

معیار دوم سنجش عملکرد سبدگردان، مقایسه عملکرد آن نسبت به سایر سبدگردان‌هاست. ممکن است یک سبدگردان نسبت به شاخص سود بهتری کسب کند و سریغ نتیجه بگیرید که سبدگردان خوبی هست. ولی پس از مقایسه با عملکرد سایر سبدها ببینید که در بین مثلا ده سبدگردانی که عملکرد بهتری از شاخص داشته، 9 ام هست.

اطلاعات سود دوره‌ای سبدگردان‌ها را می‌توانید با تماس تلفنی بپرسید.

اینجا می‌توانید گزارش عملکرد گذشته سبدگردان‌ها در سال‌های گذشته را بررسی کنید. البته این گزارش سبدگردان‌هایی است که تا سال 97 فعال بودند. برای مثال سبدگردان آسمان در سال 96 بهترین عملکرد را در بین سبدگردان‌های فعال در بازار داشته است.

در سال 96، سبدگردان‌ الماس و سبدگردان سرمایه ایرانیان بیشترین بازدهی را طبق گزارش سازمان بورس داشته‌اند.

گزارش سبدگردان‌ها در سال 97 هم بعد از 9 ماه منتشر شد.

در این مطلب سعی شد مفهوم سبدگردانی و فضای آن در کشور به تفصیل توضیح داده شود. هر سوالی درباره سبدگردانی و مقایسه سبدگردانهای دارای مجوز دارید می‌توانید از ما بپرسید.

 

26 دیدگاه برای “بهترین سبدگردان‌ها در سال گذشته”

 1. ممنون از انتخاب موضوع خوب و توضیح کاملتون
  البته همونطور که خودتون هم گفتین, ظاهرا هنوز مرجع اطلاعات کاربردی برای انتخاب سبدگردان, مشابه اطلاعات صندوقها در سایت fipiran وجود نداره. اما نکته خیلی خوبی که اشاره کردین, رفع محدودیت بعضی سبدگردانها در قبول سرمایه های کمتر هست که میتونه باعث ورود مردم بصورت عمومی به این ابزار مالی بشه. هرچند که هنوز اکثریت مردم حتی اسمی از صندوقها هم نشنیدن و این ابزار مالی فاصله زیادی برای شناخته شدن بیشتر داره و فعلا گزینه های سنتی, مورد اقبال هستند.

  1. دقیقا بنده از کاپا با صندوقها آشنا شدم و در دو صندوق سرمایه گذاری کردم
   مقایسه صندوقها به اندازه کافی سخت بود در شروع حالا باید صندوق و سبدگردان رو هم یاد بگیریم مقایسه کنیم خخخ

 2. طی تماسی که با 24 شرکت سبدگردان داشتم، 4 شرکت مبالغ 50 و 100 میلیون تومان هم قبول میکنند که عبارتند از:
  آرمان اقتصاد – سرمایه ایرانیان – نوین نگر آسیا – هدف
  و این شرکتها هم مبالغ 250 و 300 میلیون تومان قبول میکنند:
  الماس – سهم آشنا
  بقیه شرکتها مبالغ 500 میلیون، 1 میلیارد و بالاتر قبول میکنند.

  سوالی که پیش میاد اینه که در شرایط فعلی بازار، با سرمایه مثلا 100 میلیون تومان، کدام گزینه مناسبتر است، صندوق یا سبدگردان؟

  1. ممنون که این اطلاعات خوب رو در اختیار همه ما قرار دادید.
   به زودی در یک نوشته جدا به طور کامل تفاوت این دو خدمت مالی و مزیت ها و معایبشون رو نسبت به هم بررسی می کنیم.

  2. صندوقها در حال حاضر عملکرد بسیار خوبی دارند. من هم در صندوق سرمایه دارم و هم سبد گردانی برام انجام میشه. در شرایط عادی بطور متوسط 10 درصد سود از سبد گردانی در ماه انتظار داشته باشید. این درحالی هست که صندوقهای کوچک و کارآمد تا آذر ماه امسال نزدیک به 200 درصد هم سود داشته اند. البته این روند همیشگی نیست.اما فعلا صندوقها گزینه های بسیار خوبی هستند.

   1. سلام اقا سامان
    میتونید درباره کارمزد سبد گردان توضیحات کامل ارائه بدید .تشکر

    1. چطور میشه به سبد گردانها اعتماد کرد
     و مطمئن از سرمایه خود بود
     سوال دیگر اینکه که
     می توانی به سبد گردان بگویی من مثلا ۶ ماه دیگر پول خود را می خواهم

   2. سلام خسته نباشید
    من 60میلیون سرمایه دارم
    ب نظر شما بدم ب شرکت های سبد گردان ک در این صورت تو کدوم شرکت سبدگردان بزارم ؟
    یا بزارم تو صندوق ک در این صورت تو چ صندوقی بزارم؟
    لطفا راهنمایی بفرمایید

 3. سلام و روز بخیر خدمت شما… کاپا ی محترم
  ایا امکان تماس مستقیم هم با شما هست؟
  ممنون

  1. سلام خسته نباشید
   من 60میلیون سرمایه دارم
   ب نظر شما بدم ب شرکت های سبد گردان ک در این صورت تو کدوم شرکت سبدگردان بزارم ؟
   یا بزارم تو صندوق ک در این صورت تو چ صندوقی بزارم؟
   لطفا راهنمایی بفرمایید

 4. سلام مجدد
  با توجه به اینکه دلار ثابت است. آیا هنوز صندوق های سهامی و محتاط سود خوبی برای سال آینده میده؟
  اگر با آمریکا مذاکره بشه. روی بازار تأثیر داره؟

 5. با سلام بنده سه سال هست در بازار سرمایه هستم هم نوسان گیری میکنم خودم هم در سه صندوق کیان سرمایه دنیا و بورسیران واخد خریدم و متاسفانه در سبدگردان ارمان الان سه ماه و نیم هست از ابان 98 الان که 13 بهمن 98 هست مبلغ 280میلیونسرمایه بردم سودم شصت میلیون حساب کردند لذا مواظب سبدگردان ها باشید به نظرم خودم صندوق بهترین گزینه هست چون سرمایه گذاری بلند مدت هم بخواهی در نظر بگیری یا کوناه مدت سودش بیشتر از سبد گردان هست البته صندوق سهام الان من از بورسیران بالای 42درصد گرفتم ولی سبدگردان ارمان سه ماهبیست و دو درصد فردا فسخ قرداد این مطلب را خواستم بنویسم کسانی مانند من متضرر نشوندچون سبدگردان ناضری ندارنند و شقاقیت ندارنند

  1. میشه شماره تماس بدین باهم صحبت کنیم؟؟من قصد سرمایه گذاری در آرمان افتصاد داشتم…یا باهام تماس بگیرید 09035360881

 6. من مرداد ماه 98 مبلغ دو میلیون و صد و پنجاه تومان تو صندوق مشترک توسعه ملی بانک ملی گذاشتم و دیروز بعد از شش ماه و پانزده روز سه میلیون و نهصد و سی هزار تومان برداشت کردم یعنی در شش ماه حدود نود درصد سود.

 7. لطفاً در موردسبد گردانی توضیح بدید،سبد گردانی اختصاصی که انجام میدهند اعلام میشه دقیقا چه سهم هایی خرید میشه؟ من در صندوق مشترک یک شرکت سبد کردان سرمایه گذاشتم و از جزییات سهام های خریداری اطلاعاتی ارائه نمیشه

 8. من سبد گردان کارگزاری مفید گرفتم حدود 35 درصد از شاخص کل بورس در 5 ماه عقب تر هست به نظر شما باید چکار کنم
  کلا انصراف بدم یا کاهش سرمایه بدم
  امکان تعویض سبد گردان هم هست؟

 9. با سلام، اکثر سبدگردان ها در شهرستان ها نماینده ندارند. برای سبدگردانی با آنها باید چطور انجام داد؟
  من از شیرازم
  بین نوویرا/الماس/تصمیم نگار ارزش آفرینان کدام بهتره/انتخاب مفید/سبدگردان سهم آشنا
  کدام بهتره؟

 10. من در سبد گردان مفید سرمایه گذاری کردم البته حدود پنج میلیارد ولی در مقام مقایسه و در نظر گرفتن کارمزد ها به این نتیجه رسیدم که صندوقهای سرمایه گذاری از نوع سهامی مانند ارزش کاوان یا بورسیران یا سهم آشنا بازدهی بهتری از سبد دارند و نقدشوندگی و کاغذبازی کمتری دارند

 11. عرض سلام دارم خدمت دوستان
  من در بازار بورس وسرمایه فعالیتی ندارم ودر بخش صنایع تولید سنگ نمای ساختمان (کارخانه سنگبری) فعالیت میکنم وبه طور اتفاقی وارد این سایت شدم ودیدگاهم را بکلی بهم ریخت ودچار یک شبه شدم که آیا این ارقام سود در بازار سرمایه واقعی هست ویا من از قافله عقب هستم .
  مثلا اون دوستی(وحید دری زاده)که گفته سود ۶۰ میلیونی برای ۲۸۰ میلیون سرمایه در سه ماه کمه باید عرض کنم در بازار واقعی مثلا کار خودم که تولیدی هست وبا صد جور مشکل با حدود ۵ میلیارد سرمایه ثابت وحدود یک میلیارد سرمایه در گردش در بهترین شرایط سود حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰میلیون تومانی رامیشود گرفت واین واقعیت شاید به احتمال زیاد بر شرکت های داخل بورس هم حکمفرما باشد وسود های ۳۰۰ و۴۰۰ درصدی بورس شاید بازی با اعداد شرکت ها باشد برای جذب سرمایه و واقعیت بازار نباشد وجایی این زنجیره پا ره شود امیدوارم که من اشتباه تحلیل کرده باشم در تولید واقعی اگر ضرر نکنی وفقط در سود باشی سود حدود ۵ درصد در سال واقعیت بازار هست(از جمع سرمایه ثابت وسرمایه در گردش) امیدوارم اقتصادمان به سمت واقعی شدن حرکت کند که در آن صورت پولمان ارزشمند شده ومسئله اشتغال حل خواهد شد.
  ببخشید سرتان را به درد آوردم

 12. سلام
  بنده از سال ۹۴در بازار بورس کار می کنم – تا سال ۹۶ شخصی کار کردم – اما به دلیل مشغله کاری فرصت ادامه کار بصورت حرفه ایی برایم میسر نبود .
  لذا تصمیم به ورود به یکی از سبد گردان ها گرفتم – پس از پرس و جو ارمان اقتصاد را انتخاب کردم –
  از دو جهت
  ۱- کمترین مبلغ سبد گردانی بین سبد گردان ها
  ۲- دیدن عملکرد انها
  تا حالا بسیار بسیار راضی هستم
  هم سود خوبی گرفتم و هم حساب شده خرید کرده است
  که البته بیشتر فک کنم اطلاع و رانت هم دارند که اینجور سهام های خوبی را می خرند
  توصیه میکنم از این سبد گردان استفاده کنید البته در موقع ثبت نام حتما ریسک بالا بزنید

  یکی از دوستان نظر داده بودند ارمان اقتصاد خیر
  که مطمئن هستم جز دسته محتاط بوده اند که شاید بد شده
  ولی بنده که خیلی راضی هستم
  تقریبا با سرمایه ۳۰۰ تومنی ۷۹۰ سود خالص گرفتم

  1. سلام
   سال 98 به صورت رندوم سهام می‌خریدید، با احتمال زیاد بالای 100 درصد سود کرده بودید. سال 98 و اوایل سال 99 جز دوره های استثنایی بورس هست و سبدهایی ریسکی اکثر سبدگردان‌ها( که با اعتبار بودن ) سودهای خیلی خوبی کسب کردند . ولی هیچ کس نمیتونه بگه سال های بعد هم این سود رو بازار خواهد داشت. بازار در این دوره به دلایلی رشد خیلی تندی داشت و قرار نیست همیشه این سودها در بازار باشند.
   سبدگردان ها معمولا وقتی ریسک بازار بالا میره، ریسک سبد مشتری هاشون رو کمتر میکنن و بخشی از سبد رو به سمت دارایی‌های کم ریسک تر می‌برن . در اون دوره خاص بله ریسکی ترین سبد بیشترین سود رو کرده ولی اگر بازار به همین روال ادامه نده هم همین پیش‌بینی رو می‌تونیم بکنیم؟

 13. سلام واحترام
  کاپای عزیز
  آیا سهام عدالت رو هم می توان به سبدگردانها سپرد؟
  همچنین سرپرست خانوار می توان سهام کلیه افراد خانواده را به سبد گردان بسپارد؟
  از پاسخ و اظهار نظر شما قبلا تشکر می کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.