بهترین جایگزین سپرده‌گذاری در بانک

از سال 92 به بعد مردم به نرخ سود بالای بانک‌ها (نرخ های بالای 20 درصد) عادت کرده بودند. این نرخ به قدری جذاب بود که هرکدام  از ما افرادی می‌شناسیم که مسکن و مغازه و کل زندگی خود را فروخته بودند و در بانک‌ سپرده‌گذاری کرده بودند و با سرمایه انباشته سود خوبی هم می‌گرفتند. خلاصه زندگی خوب بود و هیچ وقت هم فکر نمی‌کردند که این چرخه ( سود بدون کار کردن) تا ابد نمی‌تواند ادامه داشته باشد و الان که بانک مرکزی در راستای کنترل نظام بانکی دارد اقدامات خوبی انجام میدهد، خیلی‌ها شاکی هستند. بعد چند سال زندگی خوب، سپرده‌گذاران در تورم امسال ضربه سنگینی خوردند چون نه تنها نتوانستند سرمایه خود را از سپرده بلندمدت بیرون بیاورند(به دلیل جریمه سنگین) و فرصت‌های جایگزین برای حفظ سرمایه در برابر تورم را به کل از دست دادند بلکه  در اثر این تورم کل سودی که این چند سال گرفته بودند، عملا به باد رفت.

ولی امسال ظاهرا بانک مرکزی قاطع هست تا این بازی بانک‌ها را تمام کند.اولین اقدام بانک مرکزی شهریور 96 بود که نرخ سپرده‌های بلندمدت و کوتاه مدت جدید را به ترتیب 15 و 10 درصد اعلام کرد و در جدیدترین اقدام نیز سود روزشمار سپرده‌ها را حذف کرد. البته به نظر می‌رسد اقدام‌های بانک مرکزی برای کنترل نظام بانکی به این‌ها محدود نشود و در آینده محدودیت‌های جدید برای کاهش نرخ اعلام کند. البته این اقدام بسیار خوبی برای اقتصاد کشور هست ولی هدف این نوشته تحلیل کلان تاثیر کاهش نرخ بر اقتصاد و مضر بودن نرخ بالا نیست. بلکه در مقیاس خرد هم اکنون هر فرد سپرده بانکی را به چه چیزی بهتر از جایگزین کند؟ آیا منطقی هست که دیگر سرمایه خود را در بانک نگذاریم؟

اولین نکته مهم این هست در هر مقطعی برای ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری باید به نرخ بهره بدون ریسک در آن مقطع توجه کرد. سود بالای 20 درصد سیستم بانکی در چند سال اخیر ذهنیت بسیاری را تغییر داده است و به سودهای زیر 20 درصد راضی نمی‌شوند!. ولی واقعیت این است که نرخ بهره بدون ریسک در اقتصاد ایران رو به کاهش هست. و اگر نرخ سود در کل شبکه بانکی در 15 درصد تثبیت شود، سرمایه‌گذاران به صورت طبیعی این نرخ را مبنای ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مانند اوراق بدهی و صندوق های سرمایه گذاری یا هر دارایی دیگری قرار خواهند داد. در بخش ریسک-بازده توضیح دادیم که هر انتظار بازده هر دارایی بر اساس ریسک آن باید باشد. گفتیم که در حال حاضر بدون ریسک‌ترین دارایی سرمایه‌گذاری در بازار ایران، اوراق اسناد خزانه دولتی هست. پس اگر نرخ سود بانکی در 15 درصد تثبیت بشود، نباید انتظار داشت که نرخ اسناد خزانه 20 درصد باقی بماند. چون در این صورت سرمایه بزرگی به سمت اوراق جاری می‌شود و سود اسناد خزانه سریعا کاهش پیدا می‌کند تا در تعادل معقولی با بهره بانکی قرار بگیرد.

در نوشته بعدی در مورد انتخاب جایگزین مناسب برای سپرده‌گذاری در بانک بیشتر توضیح خواهیم داد

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *