بهترین جایگزین سپرده‌گذاری در بانک – 2

در مطلب قبل توضیح دادیم که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در یک مقطع از زمان نسبت به نرخ سود بدون ریسک در آن بازار سنجیده می‌شوند.  در مقطع کنونی اقتصاد ایران که نرخ بهره بدون ریسک بعد از سال‌ها رو به کاهش هست باید همه سرمایه‌گذاران فرصت‌های سرمایه‌گذاری را نسبت به نرخ بهره جدید که 15 درصد سالانه و 10 درصد ماه شمار هست ارزیابی کنند.

هر یک از ما بخشی از پول خود را به عنوان سرمایه در نظر می‌گیریم به طوری که می‌دانیم در کوتاه‌مدت به این پول نیاز نخواهیم داشت و هدف ما از انباشت این پول سرمایه‌گذاری برای افزایش مقدار آن هست. بخشی از پول ما نیز دارایی نقد ما هست که در کوتاه‌مدت نیاز داریم و از آن برای نیازهای روزانه استفاده می‌کنیم. بسیاری از ایرانیان از سال 92 تا الان از سپرده‌ بلندمدت برای سرمایه‌گذاری و از سپرده کوتاه مدت برای نیازهای جاری خود استفاده می‌کردند که همانطور که در پست قبل گفتیم در تورم امسال ضربه سنگینی به سپرده‌گذاران بلندمدت خورد. بنابراین سپرده‌گذاری بلندمدت اصلا فکر خوبی برای حفظ سرمایه در مقابل تورم نیست و نبوده است.

در مورد بهترین ابزارها برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه خود در برابر تورم در مطالب بعد صحبت خواهیم کرد. در این پست هدف این است که توضیح دهیم در شرایط فعلی که اقتصاد ایران یک تورم سنگین را از سر گذرانده است و با تصمیم‌های جدید بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بلندمدت بانک ها و حذف نرخ روزشمار سپرده‌های کوتاه مدت بهترین گزینه برای ماهایی که پولمان در بانک هست چیست؟

یکی از بهترین جایگزین‌ها در حال حاضر برای سپرده‌های بلندمدت، تقسیم سرمایه بین صندوق‌های سهامی و صندوق‌های درآمد ثابت هست. هر کس به میزان ریسک‌پذیری و بر حسب بازه زمانی که به سرمایه خود نیاز ندارد نسبت این تقسیم را باید تغییر بدهد. برای مثال برای کسی که تا 3 سال آینده به سرمایه خود نیاز ندارد بهتر هست که وزن بالاتری به صندوق سهامی اختصاص بدهد مثلا 30 درصد در صندوق سهامی و 70 درصد در صندوق‌های درآمد ثابت. برای سرمایه‌گذاری یکساله و کمتر از یکسال بهتر است که بخش عمده سرمایه خود را به صندوق‌های درآمد ثابت اختصاص بدهید.

برای جایگزین سپرده‌های کوتاه‌مدت نیز صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله بهترین گزینه روی کاغذ به نظر می‌رسند. برای مثال اگر در اول ماه 3 میلیون حقوق دریافت می‌کنید، 2 میلیون آن را در اول ماه در صندوق قابل معامله درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید یا اگر کسب‌وکاری دارید که هر روز ورودی نقدینگی دارید و در روزهای مشخصی از ماه خروج نقدینگی دارید باز هم صندوق درآمد ثابت قابل معامله بهترین گزینه معادل سودروزشمار بانک برای شماست. فقط چون زمان تسویه صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در بورس یک روز بعد هست، حواستان باشد که یک روز قبل واحدهای خود را فروشید.

نتیجه اینکه بعد از حذف سودروزشمار یک فرصت عالی کاملا مشابه و معادل با سپرده روزشمار بانک وجود دارد که متاسفانه بسیاری از ایرانیان به دلیل آشنایی نداشتن با بازارمالی و ابزارهای مالی آن را از دست می‌دهند.

One Reply to “بهترین جایگزین سپرده‌گذاری در بانک – 2”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *