Menu

اوراق بدهی چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟

منطق قیمت‌گذاری اوراق بدهی بر اساس ارزش زمانی پول است. زمانی که شما در بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، سود سرمایه‌گذاری معلوم است و می‌دانید که به ازای 100 هزار تومان سپرده‌گذاری با 15 درصد سود، پس از یک سال پول شما 115 هزار تومان خواهد شد (با فرض عدم سرمایه گذاری مجدد).

 فرض کنید کسی به شما می‌گوید که حاضر است 7 ماه دیگر به شما 100 هزار تومان پول بدهد و برای این یک ورق ضمانت به شما می‌دهد، شما الان حاضرید به چه قیمتی این ورق را بخرید؟ محاسبه ذهنی شما اینگونه خواهد بود که چه پولی را اگر الان در بانک بگذارم 7 ماه دیگر 100 هزار تومان به من خواهد داد؟ منطق قیمت‌گذاری اوراق بدهی دقیقا شبیه همین است . قیمت سررسید اوراق معلوم است ( 100 هزار تومان) و بازه‌ی زمانی سرمایه‌گذاری نیز معلوم است. ( از زمان خرید اوراق بدهی تا زمان سررسید) . تنها مجهول این معادله سود اوراق است.( البته با کمی سود بیشتر نسبت به بانک) البته این‌گونه نیست که اوراق دقیقا با همین سود محاسبه شده معامله شود. اوراق بدهی پیوسته در بازار معامله می‌شوند و تغییر قیمت آن تابع عوامل زیادی از جمله انتظار بازار از آینده نرخ بهره و شرایط کلی بازار سرمایه و سایر فاکتورهای کلان اقتصادی است.

نکته مهم دیگر در معاملات اوراق این است که بر خلاف سهام که می‌تواند نوسان زیاد داشته باشد در شرایط عادی بازار دامنه‌ی نوسان اوراق بدهی کم است.

اسناد خزانه اسلامی بدون سود دوره‌ای هستند و خریدار این اوراق از اختلاف قیمت خرید و سررسید ( و یا اختلاف قیمت خرید و فروش سود می‌کنند) . در حالی که برخی اوراق پرداخت سود دوره‌ای دارند. برای مثال اوراق اجاره دولتی ( با نماد اجاد) پرداخت سود 6 ماهه دارند ویا اوراق بدهی شرکتی صایتل پرداخت سود ماهانه دارند.

برای اوراق بدهی دارای سود دوره‌ای، مبالغ سود اوراق نیز در محاسبه قیمت اوراق دخیل می‌شود و همانند مثال قبل برای محاسبه قیمت اوراق ارزش زمانی پرداخت‌های دوره‌ای به همراه مبلغ سررسید در محاسبات وارد می‌شود.

سود روزانه اوراق بدهی در بازار را از اپلیکیشن زیر می‌توانید ببینید:

//cafebazaar.ir/app/com.kappatec.bestprofit/?l=fa

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.