Menu

اوراق بدهی شرکتی چیست؟

پیش‌نیاز مطالعه: آموزش کلی اوراق بدهی

اوراق بدهی شرکتی همانطور که از اسم آن پیداست توسط شرکت‌ها منتشر می‌شود. شرکت‌های بزرگ به تشخیص بورس توانایی انتشار و بازپرداخت بدهی دارند، برای تامین مالی پروژه‌های جدید اوراق بدهی منتشر می‌کنند. برای مثال فرض کنید شرکتی 10 میلیون سهم به قیمت هر سهم 200 تومان دارد و در بازار بورس معامله می‌شود. این شرکت نیاز به 5 میلیارد سرمایه براش شروع خط تولید جدید دارد. برای این منظور سه کار می‌تواند انجام بدهد:

  • به میزان 5 میلیارد سهم جدید منتشر کند
  • به میزان 5 میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کند
  • از بانک وام 5 میلیاردی بگیرد

قبلا هم توضیح دادیم که بازار بدهی به نوعی وام دهنده را مستقیم به وام‌گیرنده وصل می‌کند. بانک واسطه‌ی بین مردم و شرکت‌هاست. مثلا در حال حاضر بانک منابع مالی را با بهره 10 و 15 درصد از مردم جمع می‌کند و با نرخ بالاتر مثلا 18 درصد به شرکت‌ها وام می‌دهد و به اندازه‌ی اختلاف این دو نرخ بهره سود می‌کند.

شرکت‌ها می‌توانند به جای مراجعه به بانک از بازار بدهی و به صورت مستقیم از مردم وام بگیرند. در این حالت چون واسطه (بانک) حذف می‌شود، با نرخ بهره کمتری می‌تواند پول قرض بگیرد و از آن طرف نیز مردم به دلیل اینکه ریسک قرض دادن به شرکت را مستقیم تحمل می‌کنند، انتظار سود بیشتری از اوراق بدهی شرکتی دارند.

چون وقتی شما در بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، بانک خودش ریسک وام دادن به شرکت‌ها را متحمل می‌شود. در حالتی که سرمایه‌گذار که اوراق بدهی شرکتی می‌خرد، خودش ریسک این وام را تحمل می‌کند و احتمال آن وجود دارد ( هرچند احتمالش کم است) که شرکتی که اوراق آن را خریداری کرده‌اید نتواند وام را بازپس دهد یا در تاریخ دیرتر نسبت به تاریخ سررسید پول صاحبان اوراق را برگرداند.

پس منطقی است که خریدار اوراق بدهی شرکتی انتظار سود بیشتری نسبت به اوراق بدهی دولتی بدون ریسک مانند اسناد خزانه اسلامی و یا سود بانکی داشته باشد. به همین دلیل است که اوراق بدهی شرکتی با اندکی سود بیشتر نسب به اسناد خزانه معامله می‌شوند.

اوراق بدهی شرکتی همانند اسناد خزانه در تاریخ سررسید مبلغ اسمی 100 هزارتومان دریافت می‌کنند. تفاوت اوراق بدهی شرکتی با اسناد خزانه اسلامی در این است که این اوراق معمولا پرداخت سود دوره‌ای با سود اسمی مشخص دارند. برای مثال اطلاعات اوراق بدهی شرکت رایتل با نماد صایتل2 از سایت فرابورس را در زیر می‌بینید:

نام اوراق اجاره رایتل2- سه ماهه 22 درصد است. یعنی این که خریدار این اوراق هر سه ماه یکبار( چهار بار در سال) سود 5.5 درصد مبلغ اسمی ( 22= 4* 5.5) یعنی 5500 تومان برای هر ورق دریافت می‌کند. اگر دوره پرداخت سود این اوراق ماهانه بود، سود هر ماه 1.83 درصد مبلغ اسمی بود.

تاریخ دریافت سود در هر دوره هنگام انتشار اوراق مشخص می‌شود. برای مثال در تصویر زیر دوره پرداخت سود اوراق صایتل 2 را از اول انتشار تا تاریخ سررسید را می‌بینید. نکته‌ی مهم این است که اگر سرمایه‌گذار این اوراق را در تاریخ مشخص شده با رنگ قرمز بخرد، فقط سودهای دوره‌ای بعد از تاریخ خرید به او تعلق می‌گیرد. برای محاسبه سود این اوراق کافی است قیمت خرید آن را در ماشین حساب اپلیکیشن وارد کنید و ماشین حساب سود تا سررسید نگه‌داری این اوراق را محاسبه خواهد کرد.

 

 

 

 

One Reply to “اوراق بدهی شرکتی چیست؟”

  1. باسلام
    شرکت حقوقی هستیم که بابت طلب خود از شرکت از منطقه ای اوراق مشارکت طرح های عمرانی انتفاعی دولت با سر رسید 1400/12/26 نرخ سود علی الحساب 15 درصد دریافت کرده ایم و الان قبل از تاریخ سررسید قصد فروش آن را داریم . لطفا راهنمایی کنید از چه طریقی امکان پذیر است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.