انواع اوراق بدهی

در پست قبل در مورد بازار بدهی و نقش آن در اقتصاد کشورها و تنظیم بازار اشاره کردیم. در این بخش می‌خواهیم در مورد انواع اوراق بدهی و نحوه‌ی خرید و فروش آن‌ها در ایران صحبت کنیم.

اوراق بدهی بر اساس مراجع منتشر‌کننده به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دولت

شرکت‌ها و موسسات

اوراق قرضه‌ی دولتی برای تامین کسری بودجه دولت ، تامین مالی برای پروژه‌های بزرگ عمرانی و زیرساختی و در برخی موارد برای بازپرداخت بدهی دولتی به ارگان‌های طلبکار از دولت است. اوراق بدهی منتشر شده توسط شرکت‌ها به منظور تامین مالی برای پروژه‌ها است. درکشور ما تا سال 94 که بازار بدهی شروع به کار کرد، شرکت‌ها برای تامین مالی به بانک‌ها روی می‌آوردند که بخشی از مشکلات فعلی نظام بانکی نیز به این دلیل بوده است.

اوراق بدهی بر اساس بازار عرضه به دو دسته ی اوراق بدهی داخلی و بین المللی تقسیم می شوند. دولت ها و شرکت ها اوراق بدهی بین المللی را برای تامین مالی از بازارهای مالی جهان منتشر می کنند. اوراق بدهی بین المللی برخلاف اوراق بدهی داخلی که به پول رایج آن کشور منتشر می شوند، معمولا به دلار یا یورو به فروش می رسند. در نتیجه این اوراق ریسک نکول دارند که این ریسک برای اوراق داخلی وجود ندارد. زیرا که در صورت نکول اوراق داخلی، بانک مرکزی آن کشور می تواند با چاپ پول ، طلب سرمایه گذاران را بازگرداند ولی این گزینه برای اوراق بین المللی وجود ندارد. برای مثال کشوری مانند عربستان جدیدا ازتامین  مالی به روش فروش اوراق بدهی بین‌المللی بهره می‌برد. در چند سال اخیر به دلیل کسری بودجه شدیدی که کاهش قیمت نفت برای دولت عربستان به بار آورده است، عملا ریسک سرمایه‌گذاری در بازار بدهی برای سرمایه‌گذاران خارجی زیاد شده است. زیرا در صورت نکول اوراق بدهی، بانک مرکزی عربستان نمی‌تواند دلار چاپ کند و سرمایه‌گذران کل سرمایه‌ی خود را از دست می‌دهند. حال این که این احتمال برای سرمایه‌گذاران در اوارق بدهی داخلی وجود ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلسله مراتب