Menu

اصول سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی

در این بخش قصد داریم شما را با اصول اولیه و مفاهیم پایه‌ای سرمایه‌گذاری آشنا کنیم. با مطالعه‌ی این بخش قدم اول در راه یادگیری اصول سرمایه‌گذاری را برمی‌دارید. دانستن این بخش برای سرمایه‌گذاری شرط لازم است ولی هیچ وقت کافی نیست. در این بخش در مورد مدیریت ثروت و اصول سرمایه‌گذاری توضیح می‌دهیم. با یادگیری این مفاهیم شما دید کلی پیدا می‌کنید که سرمایه‌ی خود را با چه نسبتی و در کجا سرمایه‌گذاری کنید. برای این باید با انواع دارایی‌های قابل سرمایه‌گذاری و ویژگی‌ها و ریسک آن‌ها آشنا باشید و اصول سرمایه‌گذاری در این دارایی‌‌ها را بدانید. البته اینها فقط اصول اولیه هستند. سرمایه‌گذاری یک حرفه تخصصی محسوب می‌شود و نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی و تجربه بالا است. بنابراین هر کسی دانش و تخصص مدیریت حرفه‌ای دارایی شخصی خود را ندارد و اگر حرفه‌ و شغل دیگری دارد، زمان و انرژی لازم برای مدیریت دارایی خودش را نخواهد داشت. اینکه هر کسی مدیریت دارایی خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهد مثل  این است که یاد بگیرد ماشینش را خودش تعمیر کند! افراد و موسسات حرفه‌ای وجود دارند که مدیریت دارایی را به عنوان خدمت به افراد ارائه می‌دهند و عموم مردم می‌توانند سرمایه خود را به افراد حرفه‌ای برای مدیریت بسپارند. ولی حتی در این حالت هم هر شخصی باید با اصول اولیه آشنا باشد.

پول جمع کن خونه بخر!

یکی از میراث فکری که از نسل‌های قبل به ما ارث رسیده این است که مسکن همیشه بهترین گزینه‌ی سرمایه‌گذاری است. توصیه رایج این بوده است که هر جوانی مقداری از درامد خود را هر ماه پس‌انداز کند و سپس به هر صورتی شده خانه و مغازه ای بخرد و به این ترتیب سرمایه گذاری کند. بخش خیلی کوچکی از ایرانیان که تحمل ریسک را داشتد و احساس می‌کردند که تحلیلگر سیاسی و اقتصادی خوبی هستند در دلار و طلا سرمایه گذاری کرده اند.

در سی و چند سال گذشته این توصیه ی بزرگ ترها کاربردی بوده و نتایج خوبی هم برا سرمایه گذاران بخش مسکن داشته است. با توجه به داده‌های بانک مرکزی از قیمت مسکن در سی سال اخیر، هر کسی اگر سرمایه‌ی خود را به مدت سی سال در مسکن تهران قرار داده بود ، سرمایه‌ی او تقریبا 40 برابر شده بود! تا قبل از سال 93 این روند صعودی مسکن ادامه داشت تا اینکه این روند شکست و مسکن وارد رکود بی سابقه شد. بعد از سال ها برداشت سود خوب از سرمایه گذاری در بخش مسکن، روندی که همه به آن عادت کرده بودند و دیگر کسی به ریسک داشتن این‌نوع سرمایه گذاری شک نمی کرد، از سال 93 به بعد همه‌ چیز عوض شد و مسکن به کابوس کسانی تبدیل شد که در این سال‌ها سرمایه ی خود را به این بخش برده بودند. اشتباه سرمایه‌گذاران مسکن چه بود؟ عموم مرد به چه میزان از اصول سرمایه‌گذاری اطلاع دارند؟ بهترین گزینه سرمایه‌گذاری را چگونه پیدا کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *