اسناد خزانه اسلامی

اسناد خزانه اسلامی چیست؟

اسناد خزانه نوعی از اوراق بدهی هستند که دولت‌ به ازای بدهی خود به پیمانکاران منتشر می‌کند و متعهد می‌شوند که مبلغ اسمی آن را در تاریخ سررسید پرداخت کند.پیمانکاران پس از دریافت اوراق اسناد خزانه خود می‌توانند آن‌ها را دز بازار بورس به فروش برسانند. در این حالت افراد علاقه‌مند می‌توانند در این اوراق سرمایه‌گذاری کنند و در بورس این اوراق را خرید و فروش کنند. اسناد خزانه (معمولا) از نوع اوراق بدهی بدون پرداخت دوره‌ای (کوپن) هستند. یعنی اینکه اسناد خزانه اسلامی سود دوره‌ای ندارند.

خریداران اوراق اسناد خزانه اسلامی  چگونه سود می‌کند؟

? اسناد خزانه اسلامی سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کنند و دارندگان آن تنها از اختلاف قیمت خرید با سررسید ( یا فروش) سود می‌کنند.

برای اینکه ساده‌تر توضیح بدهیم فرض کنید بانک به شما می‌گوید که 6 ماه دیگر 100 هزار تومان به شما پول خواهد داد. شما به چه قیمتی حاضر به خرید این قرارداد هستید؟ مطمئنا قیمت پیشنهادی شما زیر 100 هزار تومان خواهد بود .(محاسبه ی ذهنی اینطور خواهد بود که چقدر پول سپرده گذاری بکنیم که ۶ ماه بعد ۱۰۰ هزار تومان بشود) عملکرد اوراق بدهی نیز دقیقا به این شکل است. شما برای مبلغ اسمی 100 هزار تومان اوراق در یک تاریخ سررسید معین، قیمت خرید پیشنهاد می‌دهید و در بازار می‌خرید. برای اسناد خزانه اسلامی این قیمت همواره زیر 100 هزار تومان است ولی برای سایر اوراقی که پرداخت سود میان دوره‌ای دارند، قیمت معامله بالاتر خواهد بود.

پس پرداخت سود دوره‌ای بعضی اوراق بدهی به معنی سود بیشتر این اوراق نسبت به اسناد خزانه نیست .

چرا سرمایه‌گذاری در اسناد خزانه اسلامی بدون ریسک هست؟

دغدغه‌ی همه‌ی سرمایه‌گذاران در اوراق بدهی این است که ناشر اوراق نتواند در تاریخ سررسید مبلغ اسمی به همراه سود را بازگرداند. برای رفع این نگرانی سرمایه‌گذاران اسناد خزانه، دولت بازپرداخت سود و اصل پول اوراق را در اولویت اول و حتی قبل از پرداخت حقوق کارکنان خود قرار داده است. از این رو اسناد خزانه ریسک نکول ندارند.

آیا اسناد خزانه اسلامی ریسک نقدشوندگی دارند؟

ریسک نقدشوندگی به این معنی است که شما اوراق بهادار را در بازار بخرید و در زمان فروش در پیدا کردن خریدار یا نقد کردن اوراق به مشکل بخورید. اوراق اسناد خزانه‌ی اسلامی روزانه حداقل 200 میلیارد تومان در فرابورس معامله می‌شوند بنابراین ریسک نقدشوندگی برای این اوراق تقریبا وجود ندارد و مطمئن باشید که به راحتی می‌توانید اوراق خود را نقد کنید.

2 سه دیدگاه برای “اسناد خزانه اسلامی”

 1. یکی از چیزهای کاربردی که فکر میکنم جاش توی این بلاگ باشه، صحبت به صورت مصداقی در مورد اوراق، حسابهای بانکی، صندوقها و البته سایر بازارها مثل مسکن، بورس، ارز و … هست. طوریکه بشه در هر مقطع، بهترینها رو انتخاب کرد.
  یعنی علاوه بر اینکه اصول رو نشون میدید، در عمل هم به مصداقهاش و بررسی و مقایسه اونها برای بهترین تصمیم گیریها بپردازید.
  مثلا الان که سودهای بانکی کم شده، چه گزینه هایی و تحت چه شرایطی بهتره.
  یا مثلا وضعیت کلی بازارهای دیگه. البته اگه در حوصله تون میگنجه و وقتشو دارید.
  با سپاس ویژه

  1. ممنونیم از پیشنهاد خوبتون . در برنامه داریم حتما. اگر پیشنهاد خاصی دارید که راجع بهش مطلب بنویسیم دارید خوشحال میشیم بشونیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *