Menu

اسناد خزانه اسلامی چیست؟ (+ میزان سود، ریسک و نقدشوندگی)

اسناد خزانه اسلامی چیست؟

اسناد خزانه نوعی از اوراق بدهی هستند که دولت‌ به ازای بدهی خود به پیمانکاران منتشر می‌کند و متعهد می‌شوند که مبلغ اسمی آن را در تاریخ سررسید پرداخت کند. پیمانکاران پس از دریافت اوراق اسناد خزانه خود می‌توانند آن‌ها را در بازار بورس به فروش برسانند.

در این حالت افراد علاقه‌مند می‌توانند در این اوراق سرمایه‌گذاری کنند و در بورس این اوراق را خرید و فروش کنند. اسناد خزانه (معمولا) از نوع اوراق بدهی (+انواع اوراق بدهی) بدون پرداخت دوره‌ای (کوپن) هستند. یعنی اینکه اسناد خزانه اسلامی سود دوره‌ای ندارند.

خریداران اوراق اسناد خزانه اسلامی  چگونه سود می‌کند؟

اسناد خزانه اسلامی سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کنند و دارندگان آن تنها از اختلاف قیمت خرید با سررسید ( یا فروش) سود می‌کنند.

برای اینکه ساده‌تر توضیح بدهیم فرض کنید بانک به شما می‌گوید که 6 ماه دیگر 100 هزار تومان به شما پول خواهد داد. شما به چه قیمتی حاضر به خرید این قرارداد هستید؟

مطمئنا قیمت پیشنهادی شما زیر 100 هزار تومان خواهد بود .(محاسبه ی ذهنی اینطور خواهد بود که چقدر پول سپرده گذاری بکنیم که ۶ ماه بعد ۱۰۰ هزار تومان بشود) عملکرد اوراق بدهی نیز دقیقا به این شکل است. شما برای مبلغ اسمی 100 هزار تومان اوراق در یک تاریخ سررسید معین، قیمت خرید پیشنهاد می‌دهید و در بازار می‌خرید. برای اسناد خزانه اسلامی این قیمت همواره زیر 100 هزار تومان است ولی برای سایر اوراقی که پرداخت سود میان دوره‌ای دارند، قیمت معامله بالاتر خواهد بود.

پس پرداخت سود دوره‌ای بعضی اوراق بدهی به معنی سود بیشتر این اوراق نسبت به اسناد خزانه نیست .

چرا سرمایه‌گذاری در اسناد خزانه اسلامی بدون ریسک هست؟

دغدغه‌ی همه‌ی سرمایه‌گذاران در اوراق بدهی این است که ناشر اوراق نتواند در تاریخ سررسید مبلغ اسمی به همراه سود را بازگرداند. برای رفع این نگرانی سرمایه‌گذاران اسناد خزانه، دولت بازپرداخت سود و اصل پول اوراق را در اولویت اول و حتی قبل از پرداخت حقوق کارکنان خود قرار داده است. از این رو اسناد خزانه ریسک نکول ندارند.

آیا اسناد خزانه اسلامی ریسک نقدشوندگی دارند؟

ریسک نقدشوندگی به این معنی است که شما اوراق بهادار را در بازار بخرید و در زمان فروش در پیدا کردن خریدار یا نقد کردن اوراق به مشکل بخورید. اوراق اسناد خزانه‌ی اسلامی روزانه حداقل 200 میلیارد تومان در فرابورس معامله می‌شوند بنابراین ریسک نقدشوندگی برای این اوراق تقریبا وجود ندارد و مطمئن باشید که به راحتی می‌توانید اوراق خود را نقد کنید.

چگونه اسناد خزانه اسلامی بخریم؟

برای سرمایه گذاری در اسناد خزانه حتما باید کد بورسی داشته باشید.کد سهامداری (یا همان کد بورسی یا کد معاملات بورس) یک کد شناسایی است که به وسیله آن در اوراق بهادار ( هم سهام شرکت‌ها و اوراق بدهی ) می توانید سرمایه گذاری کنید.

برای دریافت این کد با کارت ملی و شناسنامه به شعب یکی از کارگزاری‌های بورس (یا شعب بانک‌هایی کارگزاری دارند مانند بانک ملت و ملی و …) مراجعه و ثبت نام کنید. سپس از کارگزاری خود دسترسی به معاملات آنلاین را نیز درخواست کنید تا بدون نیاز به مراجعه حضوری، سرمایه گذاری کنید. کارگزاری به شما نام کاربری و رمز عبور می دهد که با آن می توانید وارد پنل معاملاتی شوید و سفارش خرید و فروش را ثبت کنید.

پس از دریافت کد سهامداری می توانید به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری به کارگزاری، به خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی بپردازید.

یک هفته قبل از سررسید اسناد، معاملات در بازار بورس متوقف می شود تا به حساب و کتاب صاحبان اوراق رسیدگی شود. در تاریخ سررسید، مبلغ اسمی اوراق معادل 100 هزار تومان برای هر ورق به حساب دارندگان واریز می شود. درصورتی که بخواهید قبل از سررسید و در زمانی دلخواه اورراق را بفروشید و سرمایه خود را خارج کنید، می توانید به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری به کارگزار خود، اوراق خود را به قیمت معامله در بازار به فروش رسانید.

از آنجایی که اسناد خزانه اسلامی پرداخت سود دوره‌ای ندارند، در سررسید تنها مبلغ اسمی به حساب خریدار اوراق واریز می‌شود. برای مثال شما پنج ماه قبل اوراق را در بورس به قیمت 85 هزار تومان به ازای هر ورق در بازار خریداری می‌کنید و در سررسید 100 هزار تومان به ازای هر ورق به حساب شما واریز می‌شود.

قیمت اسناد خزانه اسلامی چگونه تغییر می‌کند؟

یک نکته مهم که سرمایه‌گذاران اسناد خزانه اسلامی باید بدانند این است که قیمت اسناد خزانه در کل روند صعودی دارد و با نزدیک شدن به تاریخ سررسید، قیمت آن ها به قیمت اسمی 100 هزار تومان نزدیک می‌شود . البته روند صعودی به این معنا نیست که قیمت اوراق نوسان ندارد. گفتیم که اوراق اسناد خزانه پیوسته در بازار معامله می‌شوند و به همین دلیل نوسان قیمت دارند.

برای مثال شما امروز اوراق اسناد خزانه با سررسید 14 ماه دیگر به قمیت 80 هزار تومان می‌خرید. ممکن است در طی هفته‌های آینده قیمت آن نوسان کند و به تغییرات کوتاه‌مدت شرایط بازار و نرخ بهره واکنش نشان دهد ولی در بلندمدت روند قیمت آن صعودی است. منطقی هم هست. هر چه به روز سررسید نزدیک‌تر می‌شویم خریداران قیمت بیشتری را برای خرید پیشنهاد می‌دهند. مثلا اگر هفته آینده قرار باشد 100 هزار تومان بگیرید قیمت پیشنهادی شما برای خرید این اوراق عدد نزدیکی به 100 هزار تومان خواهد بود( مثلا 98 هزار تومان) در حالی که اگر 6 ماه دیگر قرار باشد 100 هزار تومان بگیرید قیمت پیشنهادی شما مبلغ پایین‌تری خواهد بود( مثلا 90 هزار تومان)
برای مثال روند تغییرات قیمت اوراق سخاب 6 که کمتر از یک ماه به سررسید آن باقی مانده است را در شکل زیر می‌بینیم:

نکته‌ی مهم این است که سرمایه‌گذاران اوراق نباید نگران نوسانات کوتاه‌مدت اوراق باشند و از کاهش قیمت اوراق در بازار احساس ضرر بکنند. زیرا با گذشت زمان قیمت اوراق وارد روند صعودی می‌شود و سرمایه‌گذاران اوراق می‌توانند در صورت تمایل اوراق خود را در بازار به قیمت بالاتر از قیمت خرید بفروشند

 

3 دیدگاه برای “اسناد خزانه اسلامی چیست؟ (+ میزان سود، ریسک و نقدشوندگی)”

 1. یکی از چیزهای کاربردی که فکر میکنم جاش توی این بلاگ باشه، صحبت به صورت مصداقی در مورد اوراق، حسابهای بانکی، صندوقها و البته سایر بازارها مثل مسکن، بورس، ارز و … هست. طوریکه بشه در هر مقطع، بهترینها رو انتخاب کرد.
  یعنی علاوه بر اینکه اصول رو نشون میدید، در عمل هم به مصداقهاش و بررسی و مقایسه اونها برای بهترین تصمیم گیریها بپردازید.
  مثلا الان که سودهای بانکی کم شده، چه گزینه هایی و تحت چه شرایطی بهتره.
  یا مثلا وضعیت کلی بازارهای دیگه. البته اگه در حوصله تون میگنجه و وقتشو دارید.
  با سپاس ویژه

  1. ممنونیم از پیشنهاد خوبتون . در برنامه داریم حتما. اگر پیشنهاد خاصی دارید که راجع بهش مطلب بنویسیم دارید خوشحال میشیم بشونیم.

 2. نرخ تنزیل اسناد خزانه اسلامی چه جوری و طبق چه فرمولی بدست میآید ؟ منظور از هزینه قابل قبول مالیاتی برای پیمانکاران دارنده اسناد خزانه اسلامی دقیقا” چیست ؟ مثلا پیمانکاری ، برای دولت کار کرده و ۱۰۰ میلیون تومن طلب از دولت دارد . دولت پول ندارد ، ولی به پیمانکار اسناد خزانه اسلامی با سررسید مثلا ۶ ماهه بجای پول نقد بهش میدهد. بفرمائید که : ۱- با توجه به اینکه پیمانکار ۶ ماه تا سررسید باید صبر کند ، ارزش اسمی این اوراق همان ۱۰۰ میلیون خواهد بود یا بیشتر از ۱۰۰ میلیون که این دوره انتظار پوشش داده شود که پیمانکار هم ضرر نکند ؟ ۲- اگر پیمانکار در بازار سرمایه اوراق زیر سررسید بفروشد تا پول نقد بدست آورد ، طبیعتا” باید زیر قیمت بفروشد. اونوقت ضرر میکند و به پول پیمان خود نمی رسد. ۳- نرخ تنزیل این اسناد خزانه و ارتباط آن با هزینه قابل قبول مالیاتی برای پیمانکار چگونه تحلیل می شود و طبق چه فرمولی بدست میآید ؟ ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.