Menu

اثر کاهش نرخ سود سپرده‌ها بر بازار

نرخ سود سپرده در چندسال اخیر برای پایین آوردن نرخ تورم بالای 20% نگه داشته شده است. این موضوع در کنار کاهش تورم و ارام کردن بازار تاثیرات مستقیم و گاها غیر مستقیم زیادی روی بازارهای مختلف داشته است. شاید اولین تاثیر مستقیم این موضوع افزایش شدید هزینه تامین مالی به عنوان یکی از مهم ترین پارامترهای ایجاد و رشد سودآوری کسب و کار گردیده است. در نتیجه کسب و کارها با وضعیتی روبرو شده اند که به دلیل رکود و تورم تک رقمی فروش آن‌ها در مقایسه با هزینه‌ی تامین مالی که گاها به 30 درصد برای برخی شرکت‌ها می‌رسد، رشد بسیار کمتری داشته باشد. درادامه به بررسی اثرات کاهش نرخ بهره بر بازارهای مختلف می‌پردازیم:

تاثیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها بر بورس

بارزترین تاثیر کاهش نرخ سود کاهش میزان سرمایه گذاری مستقیم در کسب و کارها می باشد. با همین استدلال می توان در مورد اثر این نرخ در بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار) صحبت کرد. بعد از افزایش نرخ های سود سپرده و به تبع ان نرخ بهره در بازار بدهی، بازار سرمایه روند نزولی به خود گرفت و در اکثر مواقع شاهد نصف شدن ارزش شرکت ها شده ایم. وقتی نرخ سود بدون ریسک بالای 20 درصد باشد، تعداد کمی برای سود 30 درصد ریسک سرمایه‎‌گذاری در بورس را قبول می‌کنند. به همین دلیل تا زمانی که نرخ بهره کاهش نیابد، رکود بازار بورس همچنان ادامه خواهد داشت.

تاثیر کاهش سود سپرده بر بازار مسکن:

در مورد بازار مسکن البته تاثیر این موضوع شاید زیاد محسوس نباشد، چرا که در مورد مسکن بحث عرضه های شدید و کاهش تقاضا و  عامل بسیار مهم‌تری به نظر می رسد.برای ساده‌تر شدن

 

تاثیر کاهش نرخ سود سپرده بر روی بازار سکه و ارز:

در مورد نرخ ارز و طلا نیز به نظر می رسد نرخ سود بالا یکی از عوامل موثر در حذف قیمت فعلی ارز و سکه می باشد، اما داشتن تراز تجاری مثبت و افزایش صادرات نفت و سایر محصولات نیز در عدم رشد قیمتی ارز بی تاثیر نبوده است.
با در نظر گرفتن این عوامل، با فرض کاهش نرخ سود سپرده ها به 15% در ماه های اینده به نظر می رسد اولین تاثیر این موضوع در رشد سرمایه گذاری ها در بخش های مختلف کسب وکارها باشد. به این ترتیب می توان امید داشت که با افزایش سرمایه گذاری خیلی از کسب و کارها رونق بگیرد و فضا در اقتصاد به سمت رشد اقتصادی بالا حرکت کند. اما شاید بتوان بازار سرمایه رو به عنوان حساس ترین بازار به نرخ سود سپرده در نظر گرفت. لذا انتظار می رود با کاهش نرخ سود سپرده، حجم معاملات و داد و ستدها در بازار شتاب بگیرد و مقدرای از منابع جذب بازار سرمایه گردد. در مورد بازار مسکن نیز همان طور گه گفته شد امکان رونق گرفتن بازار مسکن ضعیف به نظر می‌رسد چرا که طرف تقاضا ضعیف بوده در مقابل طرف عرضه که بانک‌ها و موسسات بزرگ هستند در مورد نرخ ارز و سکه می توان انتظار داشت که با کاهش نرخ سود سپرده در بازار ارز و سکه شاهد تحرکاتی باشیم، اما همان طور که گفته شد این بازار از وجود عرضه و تقاضا واقعی تاثیر خواهد گرفت و بازار فرض رشد صادرات و حفظ تراز تجاری مثبت به نظر می رسد نباید انتظار افزایش شدید نرخ ارز به خاطر کاهش سود سپرده ها را داشته باشیم .

3 دیدگاه برای “اثر کاهش نرخ سود سپرده‌ها بر بازار”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.