صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس  (ETF)

صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) یک نوع صندوق سرمایه گذاری هستند که سهام آن‌ها در طول روز همانند سهام شرکت‌های بورسی معامله می شوند و ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک دارند. اما برخلاف صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک که فقط در پایان روز و پس از محاسبه NAV می‌توان آنها را خرید و فروش نمود، سرمایه گذاران می توانند واحدهای ETF را همانند سهام در طول روز معامله کنند و از مزیت نقدشوندگی بالای آن نسبت به صندوق سرمایه گذاری مشترک بهره مند گردند. صندوق‌های ETF همانند صندوق های مشترک معمولی هم برای سهام(با ریسک) و هم برای اوراق  با درآمد ثابت (بدون ریسک) وجود دارند.

تفاوت سهام و ETF نیز به ریسک حاصل از متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. در ETF شما در یک سبد متنوع از سهام شرکتهای مختلف سرمایه گذاری نمودید، درنتیجه ریسک کمتری را از نوسان بازار تحمل می‌کنید درحالی که با خرید سهام، ریسک مربوط به همان تک سهم را پذیرفته اید.

صندوق‌های ETF همانند صندوق های مشترک معمولی هم برای سهام و هم برای اوراق با درآمد ثابت وجود دارند. با این تفاوت که به جای اینکه از شعبه بانک و به صورت حضوری در پایان بازار برای صدور و ابطال اقدام کنید. نکته‌ی جالب این است که شما می توانید با داشتن کد بورسی تمام صندوق های ETF  خرید و فروش کنید و حتی در یک ساعت چندبار صندوق‌های مختلف را خرید و فروش کنید.

همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF به دلیل برخورداری از مزایای مالیاتی کم‌هزینه‌تر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. در ایران اواسط سال ۱۳۹۲ اولین صندوق قابل معامله در فرابورس پذیره نویسی شد که رفته رفته بر تعداد و تنوع آنها افزوده می شود.

تفاوت صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با صندوق‌ ETF :

در جدول زیر تفاوت ETF با صندوق های سرمایه گذاری مشترک را می‌بینید:

شرح ETFs صندوق های سرمایه گذاری مشترک
نحوه خرید و فروش قابلیت معامله همانند سهام در طول روز معاملاتی و به صورت آنلاین مراجعه حضوری به کارگزاران و صدور و ابطال به قیمت NAV روز کاری بعد
مالیات فروش معاف از مالیات بسته به نوع صندوق و مدت زمان سرمایه‌گذاری ممکن است مشمول جریمه ابطال گردد.
نقدشوندگی قابلیت نقدشوندگی بالا به دلیل حضور بازارگردان و معاملات زیاد در طول روز فرآیند ابطال که نیاز به مراجعه وتکمیل درخواست ابطال دارد ممکن است چند روز طول بکشد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *