تحلیل صندوق‌های با درآمد ثابت و انتخاب بهترین صندوق

در پست‌های قبلی در مورد صندوق‌های با درآمد ثابت و نکات سرمایه‌گذاری در آن‌ها صحبت کردیم. حال در خصوص اینکه چگونه صندوق مناسب برای سرمایه

میانگین بازدهی صندوق و سبد دارایی صندوق

گفتیم که سود پیش‌بینی که صندوق‌ها اعلام می‌کنند، تضمینی نیست. در حقیقت مدیران صندوق‌ها با پیش‌بینی عملکرد سبد صندوق خود در ماه آینده پیش‌بینی سود را اعلام می‌کنند. ما تنها سود ماه‌های گذشته صندوق‌ها را در دست داریم. دو صندوق مختلف می‌توانند پیش‌بینی سود یکسانی برای ماه بعد داشته باشند .چگونه می‌توانیم با بررسی عملکرد گذشته‌ی یک صندوق راجع به آینده‌ی آن تصمیم بگیریم؟

نکته‌ی مهم در بررسی سود گذشته‌ی صندوق‌ها این است که صندوق در طی ماه‌های گذشته سودهای نزدیک به هم بسازد . مثلا فرض کنید دو صندوق با پیش‌بینی سود یکسان هستند. اولی در طی شش ماه گذشته هر ماه سودهای نزدیک به 17 درصد ساخته است. درحالی که صندوق دوم در دو ماه سود بالای 20 درصد و در 3 ماه سود زیر 15 درصد گزارش داده است. منطقا عملکرد صندوق اول به دلیل پایدار بودن سود ماهانه نشان‌دهنده‌ی ترکیب بهینه سبد دارایی و مدیریت بهینه آن است.

تحلیل صندوق‌ها در سطح حرفه‌ای‌تر بررسی سبد دارایی صندوق‌ها است که اطلاعات خوبی از عملکرد آینده صندوق می‌تواند داشته باشد. برای مثال صندوق‌های درامد ثابتی که به نسبت سایرین سود بالاتر در تابستان 96 ساخته بودند معمولا درصد سپرده بانکی سبدشان نسبت به سایر صندوق‌ها بالاتر بود. پس از ابلاغیه‌ی 11 مهر که بر طبق آن تمامی صندوق‌ها ملزم به کاهش درصد سپرده بانکی سبد خود تا سقف 50 درصد می‌شدند، واضح بود که صندوق‌های با درصد سپرده بانکی بالاتر، در ماه‌های آینده نخواهند توانست که سودهای ماه‌های قبلی را بسازند.

چگونه سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کنیم؟

واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان صندوق صادر و باطل می‌شوند. متقاضیان خرید واحدهای صندوق‌ها با مراجعه به نمایندگان صندوق‌ها می‌توانند اقدام به خرید و فروش واحد صندوق‌ها نمایند. قبلا خرید و فروش صرفا با مراجعه‌ی حضوری به کارگزاری‌های صندوق‌ها صورت می‌گرفت ولی خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق‌ها نیز در حال راه‌اندازی است و از این پس خرید و فروش صندوق‌ها نیز همانند سهام از طریق پنل آنلاین صورت خواهد گرفت.

One Reply to “تحلیل صندوق‌های با درآمد ثابت و انتخاب بهترین صندوق”

  1. فقط کلیات صندوقها رو میگید. نکات کاربردی انتخاب بهترین صندوقها رو اشاره نکردید. طوریکه همین الان اگه بخواهیم یه صندوق ثابت بدردبخور پیدا کنیم چیکار باید کرد.
    خودم دست به کار شدم و از سایت انفورماتیک بورس استفاده کردم و لیستی از صندوقهای ثابت به همراه چند تا آیتم کاربردی تهیه کردم و از روی بازدهی آخرین دوره و ترکیبش با اون آیتمها به نتایج خیلی جالبی رسیدم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *