اسناد خزانه اسلامی

اسناد خزانه یا  Treasury چیست؟

اسناد خزانه نوعی از اوراق بدهی هستند که دولت‌ها منتشر می‌کنند و متعهد می‌شوند که مبلغ اسمی آن را در تاریخ سررسید پرداخت کند. اسناد خزانه (معمولا) از نوع اوراق بدهی بدون پرداخت دوره‌ای (کوپن) هستند.

اسناد خزانه‌ی اسلامی چه فرقی با سایر اسناد خزانه دارند؟

معمولا در همه ی کشورها دولت‌ها اسناد خزانه‌ی دولتی را به قیمت کمتر از مبلغ اسمی منتشر می‌کنند و در تاریخ سررسید مبلغ اسمی را به خریداران پرداخت می‌کنند. اوراق خزانه‌ی اسلامی با رعایت مسائل فقهی ابداع شد بدین گونه که دولت بدهی خود به سایر ارگان‌ها را به صورت اوراق منتشر و به طلبکاران خود می‌فروشد و آن‌ها این اوراق را در بازار فرابورس به فروش می‌گذارند.

در کشور ما اولین اسناد خزانه‌ی اسلامی با نماد اخزا و در طی 11 مرحله منتشر شد و با استقبال خوب سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد به طوری که ارزش معاملات به چندین میلیارد تومان در روز می‌رسید. سری جدید اسناد خزانه با نام سخاب منتشر شده است که تاکنون سخاب2، سخاب 3، سخاب4، سخاب5 و سخاب 6 منتشر شده اند.

چرا سرمایه‌گذاری در اسناد خزانه اسلامی بدون ریسک هست؟

دغدغه‌ی همه‌ی سرمایه‌گذاران در اوراق بدهی این است که ناشر اوراق نتواند در تاریخ سررسید مبلغ اسمی به همراه سود را بازگرداند. برای رفع این نگرانی سرمایه‌گذاران اسناد خزانه، دولت بازپرداخت سود و اصل پول اوراق را در اولویت اول و حتی قبل از پرداخت حقوق کارکنان خود قرار داده است. از این رو اسناد خزانه ریسک نکول ندارند.

آیا اسناد خزانه اسلامی ریسک نقدشوندگی دارند؟

ریسک نقدشوندگی به این معنی است که شما اوراق بهادار را در بازار بخرید و در زمان فروش در پیدا کردن خریدار یا نقد کردن اوراق به مشکل بخورید. اوراق اسناد خزانه‌ی اسلامی روزانه حداقل 200 میلیارد تومان در فرابورس معامله می‌شوند بنابراین ریسک نقدشوندگی برای این اوراق تقریبا وجود ندارد و مطمئن باشید که به راحتی می‌توانید اوراق خود را نقد کنید.

تفاوت اسناد خزانه اسلامی با سایر اوراق بدهی در بازار :

تفاوت اصلی اواق اسناد خزانه اسلامی با سایر اوراق بدهی منتشر شده توسط دولت یا شرکت‌ها در این است که اسناد خزانه سود دوره‌ای ندارند و سرمایه‌گذاران این اسناد تنها در تاریخ سررسید و از دریافت مبلغ اسمی اوراق سود می‌کنند. پرداخت نکردن سود دوره‌ای به معنی این نیست که این اوراق نسبت به اوراقی که سود میان‌دوره‌ای پرداخت می‌کنند، سود کمتری می‌دهند.       

2 سه دیدگاه برای “اسناد خزانه اسلامی”

 1. یکی از چیزهای کاربردی که فکر میکنم جاش توی این بلاگ باشه، صحبت به صورت مصداقی در مورد اوراق، حسابهای بانکی، صندوقها و البته سایر بازارها مثل مسکن، بورس، ارز و … هست. طوریکه بشه در هر مقطع، بهترینها رو انتخاب کرد.
  یعنی علاوه بر اینکه اصول رو نشون میدید، در عمل هم به مصداقهاش و بررسی و مقایسه اونها برای بهترین تصمیم گیریها بپردازید.
  مثلا الان که سودهای بانکی کم شده، چه گزینه هایی و تحت چه شرایطی بهتره.
  یا مثلا وضعیت کلی بازارهای دیگه. البته اگه در حوصله تون میگنجه و وقتشو دارید.
  با سپاس ویژه

  1. ممنونیم از پیشنهاد خوبتون . در برنامه داریم حتما. اگر پیشنهاد خاصی دارید که راجع بهش مطلب بنویسیم دارید خوشحال میشیم بشونیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *